AkoaPreco.com / Návody / Ako čistiť sklo a odstrániť z neho škvrny?

Ako čistiť sklo a odstrániť z neho škvrny?

ako čistiť sklo a škvrny na skleJedno klasické prirovnanie hovorí o tom, že je vec “čistá ako sklo”, ale aj ono sklo sa niekedy znečistí, a tak je potrebné ho vyčistiť. Vo vzduchu poletuje veľa prachových častí, ktoré zostávajú na všetkých voľne stojacich nechránených predmetoch. Samotný prach by asi nebol hlavným problémom, predmet stačí opláchnuť v teplej vode so saponátom. Vo vzduchu, najmä v kuchyni, sú aj splodiny z ohňa, najmä plynového sporáka, pary z varenia, pečenia a podobne. Preto sa spoločne s prachom usadzujú aj mastnoty. Táto vrstva sa zo skleneného predmetu odstraňuje už horšie a po obyčajnom umytí a utretí zanecháva sivé škvrny. Poradíme vám ako čistiť sklo a odstrániť z neho škvrny?

Čo budete na čistenie skla potrebovať:


 • sklenené výrobky
 • vodu
 • saponát
 • čpavok
 • ľanové utierky
 • vatové tampóny
 • starú zubnú kefku
 • odkvapkávač
 • lúh
 • ocot
 • soľ

Postup ako čistiť sklo

ako opraviť umývačku riaduPri čistení pamätných vecí by sme mali pamätať na to, že starožitné sklo sa nikdy nesmie dostať do umývačky. Necháme sklo odmočiť a následne ho umyjeme v teplej vode so saponátom pomocou drsnejšej hubky. Ak špina a mastnota nezmizne, použijeme niekoľko kvapiek čpavku.

Sklo starostlivo osušíme, aby na ňom nezostala vlhkosť, ktorá by po samovoľnom oschnutí mohla tiež nechávať ďalšie škvrny. Môžeme dať predmety odkvapkať na utierku alebo do odkvapkávača, a potom do sucha utrieť látkou, ktorá nezanecháva chlpy. Ak sme sklo mali umiestnené na hornej ploche kuchynskej linky, radšej ho uložíme na iné suché a dobre vetrané miesto, napríklad do obývacej izby.


Čistenie skla neskôr

Ak nemôžeme umývať sklo hneď po použití, dávame ho odmočiť do saponátovej vody. Najmä poháre sa odporúča pokladať na bok, a nenechávať ich postavené bez vyčistenia.

Potom pri umývaní každý sklenený kus umývame samostatne mäkkou kefkou s dlhou rukoväťou v nádobe s čistou vodou so saponátom. Prípadné zárezy pri brúsenom a lisovanom skle čistíme najľahšie starou zubnou kefkou.

ako vyčistiť krbové skloSklo následne opláchneme v čistej a teplej vode, nemala by ale byť vriaca. Sklo postavíme hore dnom na odkvapkávač. Ak budeme klásť na odkvapkávanie sklo na utierku, nemali by sme ho stavať na celý okraj, ale šikmo, aby dovnútra mohol prúdiť vzduch. Po odkvapkaní sa sklo má starostlivo osušiť ľanovou utierkou.

Poličky so sklom

V skriniach a skrinkách, ale aj samostatne ako poličky, máme rezané a zabrúsené tabuľové sklo. Tieto poličky alebo sklenené dosky tiež občas umyjeme. Pretože sa väčšinou nezmestia do drezu, dáme na stôl uterák a sklo kvalitne umyjeme handričkou namočenou v denaturovanom liehu. Najmä sklo s kovovými ozdobami sa nemá vkladať do vody, ale iba umývať namočenými vatovými tampónmi, kov musí ale zostať suchý.

Ukladanie umytého skla

Poháre ukladáme najlepšie na okraj hore, aby sa nepoškodili. V miestach skladovania skla by nemalo byť ukladané napríklad korenie s výraznou vôňou a pod. Sklo by mohlo získať istú pachuť, ktorá by mohla byť nepríjemná pri následnom použití.

Pred použitím je vhodné poháre vyleštiť čistou ľanovou utierkou.

dokonale vyčistený sklenený pohárSilno znečistené sklo a poháre

Sklo so škvrnami, ktoré nepustili bežným umytím, namočíme do vody s pridaním dvoch lyžičiek čpavku a necháme pôsobiť do druhého dňa. Potom sklo opláchneme a umyjeme.

Pokiaľ ani tak všetky škvrny nezmiznú, dáme sklo do silnejšieho kúpeľa. Ten si pripravíme z 2 litrov teplej vody a jednej šálky lúhu. Poháre ponoríme do roztoku a potom veľmi starostlivo opláchneme.

Čistenie sklenených váz


Na vázach, ktoré boli často naplňované vodou, zostávajú niekedy stopy po tvrdej vode, čo sú vlastne vrstvy uhličitanu vápenatého. Ten odstránime pomocou destilovanej vody alebo zmesi vody s octom. Zásadne sa neodporúča tieto miesta čistiť nejakými brúsnymi prostriedkami.

Karafy nás môžu nemilo prekvapiť tmavými škvrnami od alkoholu, keď sme v nich nechali zátku. Očistíme ich tak, že karafu naplníme do polovice octom s kuchynskou soľou a pridáme asi pol šálky surovej ryže alebo drobnejšieho piesku. Pretrepávame a po odstránení škvŕn vypláchneme a necháme odkvapkať.

Mohlo by vás zaujímať

ako urobiť mydlové muffiny

Ako na mydlové muffiny?

Prinášame vám návod ako si pripraviť mydlové muffiny. Mydlové muffiny síce nie sú k jedlu, …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.