Záhrada

Ako plánovať a vysádzať okrasné záhony?

Ako plánovať a vysádzať okrasné záhonyPark s okrasnými záhonmi, ktorým sa hovorí francúzske, majú za sebou dlhú históriu, a ťažko asi vymyslíte niečo lepšie, než môžete vidieť napríklad v Louvri. Nenechajte sa ale takými nadvzormi odradiť a naplánujte si okrasné záhony aspoň v časti vlastnej záhrady, a tiež to dotiahnite do konca.

Čo je na okrasné záhony potrebné:

  • záhrada
  • sadenice
  • rýľ
  • hrable
  • koliesko a ďalšie náradie
  • veľa energie a trpezlivosti

Premyslite si to dôkladne

okrasné záhony so zelenými rastlinami

Vytvorenie plánu je asi to najhlavnejšie, pretože dobre zvoleným plánom môžeme záhradu zvýrazniť, ale aj tiež opticky zničiť. V prvom rade sa nesnažte všetko, čo poznáte a čo sa vám páči, vtesnať do jedného aru plochy.

Pozrite sa na okolie, aký máte na záhrade dom, hranatý, zdobený, nezdobený a pod.

Záhrada by mala s okolím korešpondovať, takže nie záhonové polia s tulipánmi pod hladkou stenou kubistického domu.

Vizualizujte si záhradu

Nakreslite si v nejakom pomere záhradu, do nej vytýčte komunikačné trasy, prípadne objekty, ktoré tu už stoja (fontána, záhradný domček a pod.). Tým dostanete základnú štruktúru, ktorú doplníte ďalšími cestičkami alebo rozhraniami.

Nájdite si v koncepte nejakú logiku, napríklad tvar zvieraťa alebo písmeno a pod. Počítajte s tým, že stále platí porekadlo, že to, čo nemá poriadok je neporiadok.

Zoznam kvetov do okrasnej záhrady

Spíšte si kvetiny, ktoré chcete vysádzať, hlavne podľa farieb, ale môžete počítať aj s tým, že sa farby môžu počas roka meniť, podľa toho, kedy rôzne kvety rozkvitajú. Nesnažte sa mať na záhrade všetky farby, skúste niektorú v rytme opakovať.

Nechajte si poradiť niekým skúsenejším. Na druhú stranu, príroda je tak krásna, že niektoré vaše prehrešky, ktoré spáchate v pláne, zaniknú, až bude celá záhrada v kvete.

Nemusíte tiež mať celú záhradu zo záhonov, dobre sa budú vynímať aj časti tvorené len trávnikom alebo kríkom.

Určite si priority

Podľa plánu si nakolíkujte záhradu a povrazom orámujte všetky vnútorné okraje cestičiek aj záhonov. Zvážte teraz, za ako dlho ste schopní plán záhrady zrealizovať.

Ak to bude v jednom ročnom období, potom môžete začať napríklad na jednej strane a skončiť na druhej, ale ak by to malo byť obdobie okolo jedného roka, tak si v pláne určite priority a trebárs začnite len jedným prvkom, ktorý sa ale niekoľkokrát opakuje. Takže potom vaša záhrada bude trávnatá a postupne ju zahustíte okrasnými záhonmi.

Okrasné záhony alebo záhon s okrasnými kvetmi?

plánovanie okrasné záhony

Sú niektoré kvety, ktoré potrebujú výraznejšie inú údržbu alebo iné podmienky, tak na tie radšej zabudnite. Myslite treba na to, že sa o záhradu nebudete starať len vy, ale napríklad aj deti alebo mamička.

Záhradkárstvo ponúka toľko možností, že málokedy nájdete pre jednu farbu len jednu kvetinu. Tiež by ste si mali uvedomiť, že okrasné záhony nie sú to isté ako záhon s okrasnými kvetmi. Tie sú určené pre rezanie do váz, pričom na okrasných záhonoch sa kvety nerežú.

Ostatne na okrasné záhony sa odporúčajú kvety nízke, vysoké totiž búrajú koncepciu a bránia pohľadu na celú plochu.

Nezabudnite na zelené rastlinky

Nezabudnite tiež na určité plochy vysádzať stále zelené rastliny. Tie síce môžu pôsobiť v lete nudne, ale v zime, kedy ostatné kvety trebárs uschnú alebo sa uložia na zimný spánok, vyniknú a budú hlavné ozdobou.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button