Ako si vybrať

Ako nepreplatiť pri výbere lacných plastových okien?

plastové oknáNákup plastových okien za nízku cenu v princípe nemusí byť problém. Viete však čo sa za nízkou cenou plastových okien skrýva? Skôr než sa necháte zlákať ponukou plastových okien „skoro zadarmo“, mali by ste zbystriť pozornosť a zamerať sa na pár detailov, ktoré môžu pomôcť odhaliť tajomstvo nízkej ceny a pomôže vám vyvarovať sa chybnému výberu plastových okien, ktoré potom vaša peňaženka časom môže ľutovať. 

Výber plastových okien na celý život

Obstaranie plastových okien do rekonštruovaných domov a bytov je investíciou, ktorá by mala priniesť predovšetkým úsporu nákladov na vykurovanie a podstatne zlepšiť kvalitu bývania. Majitelia novostavieb potom iste očakávajú, že im plastové okná vydržia na celý život.

V prípade, že rekonštrukcia či novostavba počíta s väčšími okennými prvkami, posuvnými balkónovými systémami, plastovými oknami v farebnom prevedení, atypickými tvary okien, atď., je potrebné starostlivo vyberať, aké plastové okná si zaobstaráte. Hrá sa totiž o ich dlhodobú spoľahlivú funkčnosť.

Tvarová stabilita je základ

Plastové okná a dvere si musia udržať predovšetkým dobrú tvarovú stabilitu. Musí byť konštruovaná tak, aby sa rámy a krídla neskrútili.

Určitou zárukou je kvalitná a dostatočne masívna pozinkovaná oceľová výstuha, ktorá je v najväčšej komore v ráme aj krídle okna. Zásadný význam má potom dostatočná výstuha plastových vchodových dverí. Význam tu hrá nielen hrúbka výstuhy, ale aj jej tvar.

Plastový profil plastových okien

Kvalita plastového profilu je daná tzv. triedou, a to v závislosti od hrúbky plastu v pohľadových stenách profilu.

Plastové okná vyrobené z profilov najvyššej triedy A majú lepšie vlastnosti z hľadiska pevnosti vo zvarených rohoch.

Ako spoznať kvalitné plastové okná?

konštrukcia plastových okienKvalita plastových okien sa prejaví až po určitej dobe používania a striedaní ročných období.

Nevýhodou je, že výstuha aj hrúbka plastu sa ukrýva vo vnútri profilu a prakticky tak nie je možné overiť, či dodané okná spĺňajú sľúbené parametre.

Určitou poistkou je, ak budú v zmluve na dodávku plastových okien uvedené parametre výstuhy, trieda profilu, atď.

Kovanie plastových okien

Kovanie zodpovedá dlhodobo za bezproblémovú funkčnosť plastových okien. V súčasnosti je už štandardom celoobvodové plne nastaviteľné kovanie.

Dôležitým atribútom kvalitného kovania je rozstup tzv. uzatváracích bodov. Tie zaisťujú predovšetkým optimálny rovnomerný prítlak krídla k rámu a zodpovedajú tak správne izolačné vlastnosti okien.

Jedine správne nastavené okno usporí energiu na vykurovanie. Starostlivosť o kovanie z hľadiska riadneho premazania a nastavenia je základom starostlivosti o plastové okná a predchádza ich opotrebeniu.

Kto a kde plastové okná vyrobil

Môže sa stať, že v priebehu používania okien budete potrebovať z najrôznejších dôvodov servis. Nízka cena plastových okien môže byť daná aj tým, že výrobca ušetril na výstuhe, plastovom profile alebo na kovaní a po čase sa potom môžu prejaviť problémy.

Je preto dobré vedieť, kto a kde plastové okná vyrobil. Ak by sa vyskytli problémy a dodávateľ by napríklad už nepôsobil na trhu, môžete sa obrátiť na výrobcu, ktorý by mal na svoje výrobky poskytnúť servis alebo navrhnúť optimálne riešenie prípadného problému.

Dôvera medzi zákazníkom a dodávateľom je teda na prvom mieste. Prečítajte si aj článok ako vyčistiť okná.

Pri výbere plastových okien dbajte radšej na kvalitu, než na cenu

Plastové okná by mali spoľahlivo slúžiť desiatky rokov, aj preto je dobré zamerať sa na výber dodávateľa a mať na mysli, že skutočná kvalita plastových okien je ukrytá vnútri profilu.

Dva krát merať a raz strihať sa potom oplatí najmä v prípade okien vo farebnom prevedení, pri výbere okien a dverí väčších rozmerov či atypických tvarov.

Prečítajte si aj články:

Podobné články

1 komentár

  1. Bohužiaľ osobne skúsenosť s lacnými oknami už mám za sebou, bolo to hneď keď sme potrebovali vymeniť tie povodné okná na byte. Samozrejme sme si nemohli vtedy dovoliť drahšie no tak sme teda po pár rokoch na to doplatili. Firma nám urobila bez problémov objednávku v cene čo sme si mohli dovoliť a okná sa doviezli z Poľska, teda boli tam aj vyrobené. No vtedy sme boli za nové okná radi až kým sa po krátkom čase nezačali kaziť. Na druhý krát sme predovšetkým hľadali kvalitu a dlhú životnosť. Oslovili sme Vekru čo sme si teda pozisťovali že je to firma česká a to nás potešilo a dokonca aj ich produkty sa v Čechách vyrábajú takže sme ani neváhali a dali sme si vyrobiť objednávku. Firma nám prišla okná zamerať zadarmo čo nás veru aj potešilo. Pri zakladaní som  bol, nakoľko som už mal starch koli tej predchádzajúcej skúsenosti. Chlapi si naozaj dali záležať a okná kvalitne založili. Máme ich asi druhým rokom a krásne izolujú. Určite by som sa už nenechal oblbnúť cenou, veď ako sa vraví človek sa učí na vlastných chybách.

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button