Ako si vybraťŠport

Ako vybrať prilbu alebo helmu na in-line korčule?

prilba na in - line korčulovanieJazdenie na in-line korčuliach je v súčasnosti veľmi obľúbenou športovou činnosťou, avšak podľa zdravotníkov tiež veľmi nebezpečnou. Odborníci sa zhodli, že práve pri jazde na korčuliach dochádza najčastejšie k vážnym úrazom, a to hlavne hlavy. Za týmito úrazmi však vo veľkom percente prípadov stojí nezodpovednosť športovcov, ktorí pri korčuľovaní nepoužívajú chrániče. Tými najzávažnejšími úrazy sú traumy hlavy. Dbajte na svoju bezpečnosť, kúpte si na in-line jazdu poriadnu prilbu! Ako si správne vybrať prilbu vám poradíme v nasledujúcich riadkoch. 

Podľa čoho si vybrať prilbu alebo helmu na in-line korčule

Veľkosť prilby

Ak si chcete v obchode vybrať prilbu na in-line korčule, najprv musíte poznať jej veľkosť. Existujú rôzne veľké prilby na in-line korčule, ktoré nesú označenie UNISEX, M a L.

UNISEX sa rovná obvodu hlavy 52 – 57 cm, pod veľkosťou M sa skrýva obvod hlavy 54 – 57 cm a pod veľkosťou L sa skrýva obvod hlavy 58 až 60 cm.

Väčšina heliem však dnes už má sťahovací mechanizmus, s ktorým si môžete veľkosť nastaviť. Ak veľkosť hlavy neviete, zmerajte si ju. Obvod hlavy sa meria približne dva centimetre nad obočím. Meter pri meraní obvodu hlavy veďte okolo hlavy tesne nad ušami.

Certifikát bezpečnosti prilby

Postrážte si, aby prilba na in-line korčule mala osvedčenie o skutočnej bezpečnosti.

Prilba na korčule musí dobre sedieť

Ako vybrať prilbuAk si chcete dobre vybrať prilbu na in-line jazdenie, je nutné, aby ste boli trpezliví a prilby si dôkladne vyskúšali. Neuspokojte sa hneď s tou prvou prilbou, ktorá vám padne do ruky.

Prilbu si nasaďte na hlavu, dotiahnite a skúste sa hýbať, ako keby ste jazdili na korčuliach. Pri skúšaní si všímajte, či vám helma na hlave dobre sedí, nikde sa nehýbe, netlačí, ani nedrie.

Priedušnosť prilby

Postrážte si odvetrávanie prilby. Čím viac je helma na in-line korčuľovanie  priedušná, tým lepšie.

Vetranie predstavujú otvory, ktoré sú kryté bezpečnostnou sieťkou, ktorá zabraňuje prieniku kamienkov, vetvičiek atď.

Ako vybrať prilbu podľa štýlu jazdy

Prilbu na in-line korčule si vždy vyberte tiež s ohľadom na štýl korčuľovania (a tiež podľa toho, kde jazdíte).

Tak napríklad pre výlety na korčuliach a časté jazdenie na korčuliach je lepšie kúpiť si ľahkú, extra odvetrávanú prilbu, naopak pre agresívny štýl jazdy (napr. na u rampe) je potrebné, aby helma bola mohutnejšia, kompaktná a hlavne uzavretá (len tak vás môže poriadne pri páde ochrániť).

Výstelka prilby

Prilbu na in-line korčule si môžete vyberať aj podľa výstelky, tá môže byť v prilbe pripevnená na pevno alebo môže byť snímateľná. Snímateľná výstelka predstavuje vysoký komfort, ľahkú údržbu a možnosť si ju upraviť podľa potreby.

Snímateľnú výstelku môžete ľahko vyprať a vložiť späť do helmy. V prípade, že výstelka je v prilbe zafixovaná na pevno, je vhodné, aby ste ešte na hlave mali čelenku, alebo šatku, prípadne tenkú čiapku.

Šilt helmy

helma na korčuľovanieV obchodoch sa môžete stretnúť s prilbami na in-line korčule bez šiltu alebo so šiltom.

Helmy so šiltom potom môžeme rozdeliť do ďalších dvoch kategórií, na tie so šiltom pripevneným na pevno a s odnímateľným šiltom.

Šilt vás chráni nielen pred slniečkom, ale tiež aj pred zranením kamienkami, vetvičkami a podobne. Šilt u heliem pre agresívne in-line korčuľovanie musí byť integrovaný. Prečítajte si aj článok ako vybrať prilbu na bicykel.

Cena prilieb na in-line korčule

Ďalším vodítkom pri nákupe prilby na in-line korčule sú peniaze. Najnižšia cena detských prilieb sa pohybuje okolo 10 eur.

Najnižšia cena heliem pre dospelých sa pohybuje okolo 20 eur. Tie najdrahšie prilby pre in-line korčuľovanie stoja vyše 50 eur. Majte však na pamäti, že vybrať prilbu podľa vysokej ceny nepredstavuje vždy to najlepšie.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button