Auto-moto

Ako na servis a dezinfekciu klimatizácie v aute?

ako na servis a dezinfekciu klimatizácie v autePočas letných mesiacov vo vašom automobile naplno pobeží klimatizácia, ktorá zaistí príjemnú teplotu vo vozidle aj v najväčších horúčavách. Pred tým, než naplno začne letná sezóna, je dobré si zabezpečiť servis klimatizácie a vykonať aj jej dezinfekciu. Kým plný servis je lepšie prenechať vždy na odborníkoch, s dezinfekciou si poradíte sami. Ako na servis a dezinfekciu klimatizácie v aute?

V článku sa dozviete:

  • Prečo vykonávať servis klimatizácie a dezinfekciu
  • Kedy vykonať servis klimatizácie
  • Postup dezinfekcie
  • Čo je potrebné
  • Aké budú náklady

Prečo vykonávať servis klimatizácie a dezinfekciu?

Pravidelný servis klimatizácie je dôležitý z hľadiska jej správneho chodu. V prípade, že je zanesená, roznáša počas svojej prevádzky baktérie do ovzdušia.

Ak sa v zariadení kondenzuje voda na výparníku, spôsobuje to tiež postupnú tvorbu plesní, ktoré prispievajú k rozmnožovaniu baktérií. Predídete tomu práve dôkladnou dezinfekciou.

V neposlednom rade potom klimatizácia, u ktorej nie je pravidelne vykonávaný servis, začína zapáchať.

Kedy vykonať servis klimatizácie?

Pre kontrolu a dezinfekciu klimatizácie v automobile je najvhodnejší čas v jarných mesiacoch. Teda ešte pred tým, než ju začnete naplno využívať počas letnej sezóny.

Pri plánovaní kontroly v špecializovanom servise však v tomto období odporúčame myslieť na to, že je po tejto činnosti pomerne veľký dopyt, radšej sa tak objednajte s dostatočným predstihom.

Postup dezinfekcie klimatizácie v aute

Samotná dezinfekcia klimatizácie automobilu záleží na tom, či ide o klimatizačnú jednotku, pri ktorej sa chladiaci okruh aktivuje automaticky cez kompresor, prípadne ide o manuálne ovládanou jednotku, kedy si klimatizáciu spúšťate sami podľa svojho uváženia.

U prvého menovaného typu je vhodné dezinfekciu uskutočňovať častejšie minimálne však raz do roka.

Existujú 2 spôsoby, ako aplikovať dezinfekciu:

Dezinfekcia cez vonkajšie nasávanie vzduchu

dezinfekcia klimatizacie v auteV tomto prípade najprv vyberte peľový filter, ktorý sa nachádza pod čelným oknom v priestore motora. Pred vybratím uzavrite otvor filtra krytom.

Spustite klimatizáciu a nastavte ju na teplotu okolo 15 stupňov Celzia.

Použite hadičku a do zapnutej klimatizácie s jej pomocou nalievajte dezinfekciu po dobu niekoľkých sekúnd. Potom nechajte klimatizačnú jednotku v chode približne 5 minút. Následne do zariadenia vložte nový peľový filter.

Dezinfekcia výparníka

peľový filter v aute
Peľový filter

U niektorých modelov vozidiel sa dezinfekcia aplikuje priamo k výparníku.

Aj tu najskôr vyberte starý peľový filter, nachádza sa spravidla pod priehradkou u spolujazdca. Pomocou hadičky potom do zariadenia kvapkajte niekoľko sekúnd dezinfekciu.

Následne filter zakryte otvorom a spustite klimatizáciu po dobu najmenej 5 minút. Po uplynutí tejto doby nainštalujte nový peľový filter. Prečítajte si aj článok ako vyčistiť autosedačku.

Čo je potrebné na servis a dezinfekciu klimatizácie v aute?

  • peľový filter
  • aplikačná hadička
  • dezinfekcia pre klimatizáciu

Aké budú náklady na dezinfekciu klimatizácie v aute?

Cena nového peľového filtra je závislá na tom, pre aký typ či model vozidla je určený. Zvyčajne však peľové filtre pre klimatizácie v automobiloch stoja okolo 6 Eur. Cena dezinfekčných prípravkov sa pohybuje od 3 Eur do 6 Eur.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button