Domácnosť

Ako opraviť rám okna?

ako opraviť rám oknaPopraskané rýmy okien, z ktorých odpadá pôvodný lak, vyzerajú dosť nepekne a rušia celkový vzhľad domu. Oprava rámu okna je záležitosťou, ktorú zvládne každý aspoň trochu zručný kutil. Pri oprave dôjde k odstráneniu pôvodného náteru, ktorý bude nahradený novým. Ako opraviť rám okna?

Postup ako opraviť rám okna

V prvej fáze opravy okenného rámu najprv odstráňte starý popraskaný náter. To možno najjednoduchšie vykonať pomocou teplovzdušnej pištole, s ktorou ide práca veľmi rýchlo a pohodlne.

Po hrubom odstránení náteru teplovzdušnou pištoľou použite klasický šmirgľový papier, s ktorým odoberiete zostatkovej časti pôvodného náteru a povrch rámov vyhladíte.

Okrem brúsneho papiera možno samozrejme využiť aj moderné pomôcky, najmä rôzne brúsky a pod. Keď starý náter nie je úplne poškodený, nemusíte ho odstraňovať až úplne na drevo.

rám oknaPo odstránení pôvodného náteru sa na rám okna nanesie impregnačný základ. Ten pomôže k lepšiemu uchyteniu ďalšej vrstvy náteru. Túto základnú impregnáciu nechajte aspoň jeden deň zaschnúť.

Po zaschnutí základného impregnačného náteru na rám naneste ďalšiu vrstvu základného náteru. Až potom je možné pristúpiť k natretiu hlavným, vodou riediteľným náterom. Po natretí opäť nechajte dôkladne zaschnúť.

Oprava rámu okna: čo nato potrebujete?

  • teplovzdušnú pištoľ
  • šmirgľový papier alebo brúsku
  • impregnačný náter
  • hlavný náter

Ako dlho trvá oprava?

Vzhľadom k tomu, že pri renovácii rámov okien musíte počítať so zaschnutím základného náteru, bude oprava trvať minimálne jeden deň.

Odstránenie pôvodného náteru pištoľou a šmirgeľ je otázkou maximálne niekoľkých desiatok minút, rovnako tak aj nános hlavného náteru, ktorý sa potom musí opäť nechať niekoľko hodín zaschnúť.

Aké budú náklady na opravu rámu okna?

Impregnačný základ stojí v malom balení necelých 10 €. V prípade, že renovujete väčšie množstvo rámov, oplatí sa investovať do väčšieho balenia. Štvorlitrový impregnačný základ môžete kúpiť za cca 23 €. V rovnakých cenových reláciách potom zaobstaráte tiež hlavné náter.

Video ako opraviť rám okna:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button