Domácnosť

Návod, na montáž žalúzií na plastové okná: 3 spôsoby montáže žalúzií

montáž žalúzií na plastové oknáAk ste si doma nechali vymeniť okná, určite stojí za to pouvažovať tiež nad zaobstaraním nových žalúzií na okná, ktoré budú slúžiť ako efektívny tieniaci prvok. Montáž žalúzií na okná je možné vykonať svojpomocne. Stačí si vybrať, či budú namontované priamo na okenné krídla, alebo zvolíte montáž do stropu či do steny. 3 spôsoby montáže žalúzií.

Postupy montáže žalúzií

Montáž žalúzií do okenného krídla

Ak sa rozhodnete pre montáž do okenného krídla, postup je nasledujúci:

 1. Najprv si skontrolujte, či vaše žalúzie majú všetky potrebné prvky, ktoré sa výrobca zaručil dodať.
 2. Žalúzie ponechajte pred montážou zatiahnuté, nikdy ich nerozťahujte.
 3. Skontrolujte rozmery žalúzie v porovnaní s veľkosťou okna, teda šírku a dĺžku.
 4. Žalúzie priskrutkujte k okennému rámu do zasklievacej lišty. Nedôjde tak k poškodeniu krídla okna.

Montáž žalúzií do plastových okien

Do spodnej lišty navŕtajte dierky pre napínacie kolíky. Do nich vložte silon a zatlačte do neho kolík. Pomocou vytiahnutia silonu vypnite kolíky, prebytočné konce potom odstráňte pomocou nožníc.

Bočné dosky zakryte krytkami.

Do zasklievacej lišty pripevnite držiak retiazky žalúzie.

Skontrolujte výsledok, či sú žalúzie plne funkčné.

Montáž do stropu

Navŕtajte otvory pre hmoždinky. Vzdialenosť od steny musí byť aspoň sedem centimetrov. Vďaka tomu bude možné bez problémov otáčať lamely.

vrtanie do stropuDo vyvŕtaných otvorov zatlčte hmoždinky. Pomocou skrutiek potom upevnite klipsy.

Do štipcov vložte garnižu a zaveste jednotlivé lamely na jej háčiky.

Do spodnej časti lamiel dajte závažia a spojte ich spojovacou retiazkou.

 

Montáž žalúzií do steny

žaluzie do stenyPostup je prakticky rovnaký ako v prípade montáže do stropu. Podľa počtu štipcov navŕtajte príslušný počet otvorov, do nich potom zatlčte hmoždinky a vložte do nich uholníky.

Do uholníka inštalujte klipsy, na ne upevnite garnižu. Zaveste lamely na háčiky, vsuňte do nich závažia a spojte ich pomocou spojovacej retiazky. Držiak musí byť v hornej časti.

Obtiažnosť jednotlivých spôsobov montáže je prakticky rovnaká. Najväčšiu pozornosť venujte montáži do okenného rámu. Tu je potrebné postupovať opatrne tak, aby nedošlo k narušeniu štruktúry okna. Na plastové okná na upevnenie žalúzií vždy používajte zasklievaciu lištu.

Čo je potrebné na montáž žalúzií do plastových okien?

 • Vŕtačka s vrtákom 3,3mm
 • Krížový skrutkovač
 • Nožnice
 • Hmoždinky, skrutky, klipsy

Ako dlho montáž žalúzií potrvá?

Montáž žalúzie do jedného okna zaberie maximálne hodinu. Prečítajte si aj článok ako vyčistiť žalúzie.

Aké budú náklady na montáž žalúzií?

Ak sa rozhodnete pre montáž svojpomocne, kúpte si kompletnú sadu. Za ňu dáte v závislosti na type žalúzie a cenníka predajcu od cca 13 € za kus vyššie. Cenu ovplyvňuje aj výška žalúzie.

Video návod ako namontovať žalúzie

Vymeranie a montáž plisé žalúzie:

Podobné články

2 Comments

 1. Ja by som sám osobne nič nemontoval, nie som na tieto veci moc zdatný, takže ja som si u montáže okien nechal rovno namontovať od vekry aj žalúzie a som rád že som to tak urobil, pretože inak by som sa s tým trápil, za seba som rád že sú ľudia ktorí takúto prácu za mňa urobia …

 2. Želám pekný deň.
  Mám namontované plastové okna no na WC a špajze som si nedal (sám neviem prečo), mliečne sklá (tj. nepriehľadne). Teraz to chcem vyriešiť nalepením fólie na okno k tomuto účelu vyrobene, ale pre pohodlne nalepenie fólie mi budu pravdepodobne prekážať silony, ktoré sú zatlačené do spodnej lišty rámu okna pomocou napínacieho kolíka! Nemám moc skúseností s montážou plastových okien, preto sa chcem spýtat…

  Môžem vybrať tie napínacie kolíky, aby som mohol pohodlne nalepiť fóliu na okno a potom ich znova zatlačiť naspäť? Nepoškodia sa tým vybratím, tak že už sa žalúzie stanu nefunkčnými?
  Ďakujem za odpoveď!

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button