Domácnosť

Ako umyť okná stierkou?

ako umyť okna stierkouKonečne ste sa pustili do veľkého upratovania a posledné, čo vám zostáva urobiť, je umyť okná? Potom si rozhodne kúpte stierku. Bez nej totiž strávite umývaním okien niekoľko hodín, kým so stierkou máte okno umyté len za pár minút. Ako umyť okná stierkou?

Popis a využitie okenných stierok

Na dnešnom trhu je k zohnaniu veľké množstvo druhov okenných stierok. Hlavnou súčasťou je rozstierka, čo je akási utierka pripevnená na násade, gumenná stierka, prípadne násada.

Existujú stierky ručné, alebo s teleskopickou násadou s kĺbom. Ručné sú vhodné na čistenie menších sklenených plôch, zatiaľ čo stierky s teleskopickou násadou sa najčastejšie využívajú na umývanie okien vo výške. Pre väčšinu „krpcov“ je tento pomocník na upratovanie veľmi užitočný. Uľahčujú a urýchľujú celkový proces umývania.

Druhy stierok

Väčšinou sa používajú stierky, ktorých súčasťou je plastové držadlo, hliníková lišta a gumová lamela.

  • nerez stierka s bavlneným mopom
  • držadlo s gumovou lamelou
  • držadlo s molitanom
  • krátke ručné stierky
  • plniace násady vodou a saponátmi + molitan + gumová stierka
  • stierky s predlžovacou násadou (teleskopické, s natáčacím kĺbom)
  • k dostaniu sú aj rôzne ďalšie kombinácie všetkých týchto možností

Ako umyť okno stierkou

Okná možno umývať stierkou niekoľkými spôsobmi. Záleží na druhu zvoleného pomocníka. Ak ste si zaobstarali stierku s násadou, do ktorej sa dá naliať voda zriedená s čistiacim prípravkom (saponát, špeciálne čistiace prípravky), potom vám odpadajú starosti s ďalšími nádobami na umývanie. Na držadle je zariadenie, ktorým sa dá usmerniť striekanie zmesi. ON (zapnuté) alebo OFF (vypnuté).

Nastriekajte obsah plastového držadla na okno a rozotrite rozstierkou po celom okne. Nezabudnite riadne rozotierať aj do rohov okna a najlepšie len jedným smerom (zhora nadol, alebo do strán). Za pomoci čistiaceho prípravku a vody sa odmočuje špina, preto je dôležitý výber aj kvalitného čistiaceho prostriedku.

Potom prichádza na rad samotné stieranie gumovou lamelou. Riadne zotrite vodu s nečistotami z celej sklenenej plochy. Opäť je potrebné dodržať jeden smer stierania dočista a dosucha, inak vás na okne čakajú nepekné šmuhy. Dodržaním tohto postupu máte vaše okná vyčistené za pár minút a bez zbytočného neporiadku okolo.

Stierka bez plniacej násady

Ak ste si zaobstarali obyčajnú stierku bez plniacej násady, budete potrebovať ďalšiu nádobu na vodu so saponátom. Do nej budete potom namáčať rozmývač. Jediné, čo hrozí je, že si okolo vedierka s vodou našpliachate. Ďalší postup je zhodný.

Nie príliš znečistené okná

stierka na oknaĎalšou možnosťou, ako umyť okná stierkou, je bez využitia vody. Iba použijete čistiaci prípravok s rozprašovačom a nanesiete ho rovno na okno. Rozotrieť rozmývačom a stierkou zakončiť celý pracovný proces umývania. Toto je ale vhodné iba u nepatrne znečistených okien.

Pokiaľ chcete mať okná čisté a suché, je dôležité zakúpiť kvalitnú okennú stierku, na ktorú sa dajú zohnať aj rôzne náhradné diely v prípade rozbitia. Prípadne náhradný molitan alebo utierku.

Dávajte si veľký pozor na lacnej imitácii týchto výrobkov. Dlho nevydrží a nekvalitne umývajú.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button