PrečoFinancie

Prečo mať povinné zmluvné poistenie?

prečo mať povinné zmluvné poistenieAko majitelia motorového vozidla musíte splniť niekoľko zákonných podmienok na to, aby ste mohli jazdiť na verejných komunikáciách a nehrozil vám žiadny postih. Jednou z dôležitých nevyhnutností je uzatvorenie poistenia zodpovednosti za prevádzku vozidla čiže povinného zmluvného poistenia. Prečo mať povinné zmluvné poistenie?

Obsah článku:

  • Povinnosť zo zákona
  • Ochrana pred vysokými nákladmi pri dopravnej nehode
  • Bez povinného ručenia hrozia sankcie a pokuty

Povinnosť povinného zmluvného poistenia zo zákona

povinné zmluvné poistenie a nehodaPrvým dôvodom je teda práve povinnosť, ktorá vám vyplýva priamo zo zákona. Ak máte vlastný automobil či iné motorové vozidlo, ktoré má registračnú značku a technický preukaz, je povinné zmluvné poistenie povinné.

Čo sa stane, ak ho nebudete mať uzatvorené? V prípade, že spôsobíte dopravnú nehodu, pri ktorej vznikne škoda na majetku inej osobe, prípadne dôjde dokonca ku škode na zdraví, budete musieť takúto škodu hradiť zo svojho vrecka.

Ochrana pred vysokými nákladmi pri dopravnej nehode

Povinné zmluvné poistenie vás proti tomu ochráni. Nejde vlastne len o povinnosť, jeho dohodnutie sa vám môže v budúcnosti určite aj vyplatiť.

Ak ho máte uzavreté, pokrýva prípadné vzniknuté škody v dôsledku vami spôsobenej dopravnej nehody. Majte na pamäti, že aj „obyčajná“ búračka môže poškodenému spôsobiť škodu na vozidle v rozsahu niekoľkých tisíc eur.

Zvlášť vtedy, ak sa vozí v drahom luxusnom automobile, ktorého aj najmenšie náhradné diely stoja vyššie stovky eur.

Bez povinného zmluvného poistenia hrozia sankcie a pokuty

hradenie poistných nákladov pri autonehodePovinné zmluvné poistenie je nutné uzavrieť. Finančná pokuta vám totiž nehrozí len v okamihu, keď spôsobíte dopravnú nehodu. Ak vás polícia SR pristihne a nebudete schopní preukázať, že ho máte uzavreté, budete následne spätne doplácať za každý deň, kedy automobil nebol poistený, až niekoľko desiatok eur. Ďalší postih vás potom čaká zo strany správneho orgánu.

Pri jazde vozidlom pri sebe majte vždy zelenú kartu, ktorá slúži ako doklad o tom, že poistenie zodpovednosti za škodu máte uzatvorené. Pokiaľ ju so sebou nebudete mať, môže vám polícia uložiť pokutu.

Povinné zmluvné poistenie musí byť uzavreté aj na vozidlo, ktoré nepoužívate

Mnohí majitelia automobilov a motocyklov sa domnievajú, že nemusia platiť povinné zmluvné poistenie v momente, kedy majú vozidlo dlhodobo napríklad zaparkované v garáži a vôbec s ním nejaký čas nevychádzajú na cesty.

To je však do istej miery omyl. Povinnosť platiť poistenie zodpovednosti za škodu vyplýva pre všetky motorové vozidlá, ktoré sú registrované. Ak teda nechcete povinné zmluvné poistenie platiť, musíte nechať automobil či motocykel vyradiť z centrálneho registra vozidiel.

Odporúčané články:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button