7 tipov, ako vybrať vysávač
Vysávač patrí k bežnému vybaveniu domácnosti a je nenahraditeľným pomocníkom. Keď vysávač nefunguje ako má, je na čase zaobstarať nový. Na trhu sa ponúka veľké množstvo vysávačov a nebýva ľahké vybrať ten pravý. Prinášame vám 7 tipov, ako vybrať vysávač.
1. Vysávač vyberajte podľa typu podláh
Pri výbere vysávača je dôležité zvážiť, aké povrchy budete vysávať. Či máte doma koberce alebo hladké povrchy alebo chcete vysávač, ktorý budete mať stále po ruke na vysávanie odrobiniek a drobných nečistôt. Podľa toho vyberte vhodný typ vysávača.
Typy vysávačov:
-
klasické vysávače, ktoré sa hodia pre vysávanie v bežných domácnostiach, kde sú koberce či hladké podlahy. Do bytu len s kobercami je treba zvoliť vysávač s väčším výkonom.
- ručné vysávače, ktoré sú malé a bezdrôtové a hodí sa na vysávanie malých priestorov, napr. vnútra automobilu alebo na omrvinky okolo stola.
- vodné vysávače, ktoré majú miesto vrecka vodnú nádrž, do ktorej sa zachytávajú nečistoty. Sú vhodné predovšetkým pre alergikov.
- multifunkčné vysávače, ktoré umožňujú suché aj mokré sanie, takže môžete vyprať koberec alebo zotrieť podlahu. Nevýhodou je väčšia hmotnosť a zložitejšie ovládanie.
- bezsáčkové vysávače, ktoré majú zásobník na zachytávanie nečistôt. Ten po každom vysávaní vysypete. Vysávač sa hodí skôr na hrubé nečistoty, pretože tie jemné rýchlo zanášajú filtre a dochádza tak k znižovaniu výkonu.
- robotické vysávače, ktoré sa hodia skôr na hladké povrchy.
2. Vysávač vyberajte podľa veľkosti bytu
Nemenej dôležitá je veľkosť priestorov, ktoré chcete vysávať.
Objem vrecka alebo nádoby na nečistoty
Podľa toho, aké veľké priestory budete vysávať, budete vyberať veľkosť vrecka na nečistoty. Pre byty do 50 m² postačí vysávač so sáčkom s objemom 2-2,5 l, ale pre priestory nad 150 m² už sa hodí skôr minimálne 4l sáčok alebo nádoba.
Ak zvolíte príliš malý sáčok, bude stále plný a budete ho musieť často meniť. Ak premýšľate o bezvreckovom vysávači, postačí nádoba 1, 2-2 l, pretože ju budete po každom vysávaní vyprázdňovať.
Dĺžka napájacieho kábla
V závislosti na veľkosti bytu je nutné prihliadnuť k akčnému rádiusu vysávača, teda tomu ako bude mať dlhý prívodný kábel, aby ste nemuseli vysávač stále prepájať z jednej zásuvky do druhej.
Prívodný kábel býva zvyčajne dlhý 5-8 metrov, ale môže mať až 15 m.
3. Máte doma schodisko?
Ak máte doma schodisko, bude sa hodiť ľahší vysávač s dostatočne dlhým prívodným káblom.
Tento vysávač sa bude lepšie prenášať. Alebo pouvažujte aj nad ľahkým tyčovým vysávačom, ktorým budete schody vysávať. Tie väčšinou bývajú s nabíjacou batériou, teda nemajú žiadny kábel.
Ich nevýhodou ale býva nižší a časovo obmedzený výkon.
4. Máte doma alergika?
Ak máte doma alergika, zamerajte sa na filter, ktorý je vo vysávači použitý. Najúčinnejšie sú filtre s označením HEPA. Sú označené číslom triedy podľa ich účinnosti.
Čím vyššia trieda, tým lepšia účinnosť. Najvyššiu možnú účinnosť má HEPA filter triedy 13, ktorý je schopný odfiltrovať až 99,9% nečistôt.
5. Využijete špeciálne funkcie vysávača navyše?
Zamyslite sa nad tým, či využijete ďalšie funkcie navyše – špeciálne nástavce, multifunkčné hadice, teleskopické trubice s nastaviteľnou dĺžkou, atď.
Pre majiteľov psov a mačiek sa určite bude hodiť tzv. turbokefa, ktorá pomáha s odstránením chlpov. Prečítajte si aj články ako vyčistiť koberec a ako vyčistiť gauč.
6. Aký sací výkon chcete?
Pri každom vysávači je udaná informácia o jeho sacom výkone. Čím je sací výkon vyšší, tým lepšie vysávač saje, ale s tým súvisí aj vyššia spotreba elektrickej energie. Treba počítať s tým, že sací výkon klesá so zaplnením vrecka a tiež pri zanesení filtra.
7. Akú cenu ste za vysávač ochotní zaplatiť?
Nezabúdajte tiež na cenu. Vysávač zaobstaráte okolo 30 eur, ale aj za stoviek. Záleží na vás, čo požadujete a koľko ste ochotní zaplatiť.
Počítajte tiež s tým, že o každý vysávač sa treba starať – meniť vrecká alebo filtre, atď. Keď vysávaču doprajete pravidelnú starostlivosť, mal by vám dlho a dobre slúžiť.
Ja som si zrovna vybral ETA rubio. Mám študentský byt, takže nepotrebujeme nič extra. Inak doma používame samozrejme väčšiu vysávač aj na vodu s kvalitnými filtrami. Máme totiž húf psov, ktorí radi pĺznu.