DomácnosťNávody

Ako nastaviť plastové okná?

ako nastaviť plastové oknáPlastové okná nájdeme dnes vo väčšine bytov či rodinných domov. Sú k dostaniu takmer v akomkoľvek dekóre, farbe, rôznych rozmerov a tvarov. Často sa o plastových oknách hovorí ako o bezúdržbových. Nie je to tak ale úplne pravda. Aj o tento druh okien je potrebné sa starať. A čo robiť, keď okno zle doviera alebo drhne? V takom prípade je nutné okno nastaviť. Viete, ako nastaviť plastové okná?

Prečo nechať okná nastaviť?

Dobrí výrobcovia plastových okien a ďalší odborníci sa zhodujú na tom, že okná je potrebné nechať skontrolovať minimálne raz, lepšie však dvakrát ročne a to ideálne na jar a na jeseň.

ako umyvať oknáNa okná pôsobí počas roka nielen rôznorodé počasie a teplotné zmeny, ale aj časté zaťažovanie alebo nešetrné zaobchádzanie. Tým, že plastové okná budú dobre sedieť, tak predĺžite nielen ich životnosť, ale postaráte sa aj o menší únik tepla. S tým rodinný rozpočet určite potešíte!

Na ďalšie tipy a rady ohľadom údržby plastových okien sa pozrite na tento článok: Ako na údržbu plastových okien a ich dlhú životnosť?

Nastavovanie plastových okien

Pri montáži sú okná firmou dôkladne nastavené. Aj ďalšie nastavenie môže samozrejme vykonať odborná firma. Nasledujúce nastavenie kovania po odovzdaní zákazky ale už nie je predmetom reklamácie.

Plastové okná však zvládne hravo nastaviť človek aj priemerne manuálne zručný. Stranové a výškové nastavenie krídla voči rámu je možné vykonať nastavovacími skrutkami v hornom a dolnom závese imbusovým kľúčom číslo 4 a zatváracími bodmi na krídle. Horný záves sa nastavuje v otvorenej polohe okna.

Ako teda postupovať pri nastavení krídla v ráme?

  • posun krídla vo zvislej osi tzn. pohyb hore a dole – je nutné použiť nastavovaciu skrutku, ktorá sa nachádza v dolnom závese (roh krídla) a je k nemu prístup zhora. Otáčaním skrutky v smere hodinových ručičiek sa krídlo posúva smerom nahor, otáčaním na druhú stranu sa krídlo posúva nadol

Takto nastavíte krídlo drhnúce v hornej alebo dolnej časti:

  • nastavovanie krídla oknaposun spodnej časti krídla vo vodorovnej osi tzn. do strán – na tento účel slúži nastavovacia skrutka v dolnom závese. Prístup k tejto skrutke je z boku.
  • Otáčaním skrutky v smere hodinových ručičiek sa krídlo posúva smerom k závesu, otáčaním opačným smerom sa krídlo posúva od závesu.

Takto nastavíte okno s problémami po stranách v dolnej časti krídla:

  • posun hornou časťou vo vodorovnej osi tzn. posun krídla smerom do strán – k tomuto zámeru slúži nastavovanie skrutky v hornom závese. Prístup k tejto skrutke je z boku po otvorení krídla. Otáčaním skrutky v smere hodinových ručičiek sa krídlo posúva smerom k závesu, otáčaním opačným smerom sa krídlo posúva od závesu. Prečítajte si aj článok ako umyť okná.

Takto nastavíte okno s problémami po stranách v hornej časti krídla:

Kombináciou vodorovných nastavovacích prvkov môžete krídlo rôzne natáčať.

  • uzatváracie body – otáčaním telom uzatváracieho bodu možno znižovať a zvyšovať prítlak krídla na rám – používa sa v prípade netesnosti okna. Nastavenia prítlaku tesnenia medzi krídlom a rámom býva nastavené výrobcom okien na optimálnu hodnotu.

Ak si ale predsa len na nastavenie plastových okien netrúfate, nie je nič jednoduchšie, ako si na pomoc zavolať odborníka!

Podobné články

1 komentár

  1. O tomto som nič nepočul od doby čo mám plastové okná je len raz za čas premazávam v pántoch, bolo mi to doporučené aj keď som u vekry okná kupoval… inak okná čas od času umyjeme a je to všetko, myslím že viac toho ty plasty nepotrebujú..

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button