Ako liečiťNávody

Ako zmierniť príval adrenalínu?

ako zmierniť príval adrenalínuPríval adrenalínu je stav, kedy nadobličky do tela uvoľňujú príliš veľa adrenalínu, čo sa väčšinou deje v reakcii na stres, napríklad keď vás niekto napadne, alebo keď sa vám stane niečo veľmi nepríjemné. Akonáhle nebezpečná situácia pominie, hladina adrenalínu sa opäť upraví. Ak ste ale stále v strese napríklad kvôli svojmu prostrediu, vaše telo je neustále v režime „útok alebo útek,“ čo môže mať nepriaznivý vplyv na vaše zdravie. Ak trpíte častými intenzívnymi prívalmi adrenalínu, ktoré spôsobujú stres a nie situácie ohrozenia, je dôležité venovať sa relaxačným technikám, ktoré vás upokoja a umožnia vás zbaviť sa stresu. V tomto článku sa dozviete ako zmierniť príval adrenalínu a stresu.

Relaxačné techniky na zmiernenie prívalu adrenalínu

Naučte sa rozpoznávať príznaky prívalu adrenalínu

Keď vás prepadne príval adrenalínu kvôli stresu, pocítite určité príznaky, podľa ktorých spoznáte, čo sa vám deje. Keď tieto príznaky budete poznať, budete schopní rýchlejšie zapojiť relaxačné techniky a znížiť hladinu stresu. Všímajte si najmä nasledujúce príznaky:

 • Zrýchlený tep, čiže búšenie srdca. V strese vám srdce bude búšiť rýchlejšie, než za normálnych okolností.
 • Dýchavičnosť. Môžete mať pocit, že nemáte dostatok vzduchu, alebo že dýchate rýchlejšie a povrchnejšie, než normálne.
 • nepríjemné poteniePotenie. Pravdepodobne sa budete viac potiť, najmä na dlaniach a v podpazuší.
 • Zahmlené videnie. Zahmlené videnie spoznáte tak, že sa pokúsite si niečo prečítať, alebo sa zadívate na niečo, čo dobre poznáte a nebudete vidieť presne.
 • Bolesti hlavy a bolesti hrudníka.
 • Problémy so sústredením a s bežnými úkonmi.
 • Únava spojená s problémami so spánkom.

Zamerajte sa na svoj dych

Keď začnete pociťovať príval adrenalínu spôsobený stresom, sústreďte sa na svoj dych a snažte sa zabudnúť na to, čo vám spôsobuje stres. Keď sa zameriate na to, ako vám vzduch prúdi do pľúc a von z tela, čoskoro sa ukľudníte.

Dýchajte zhlboka, po nádychu vždy na 5 sekúnd zadržte dych a potom pomaly vydýchnite. Tento postup opakujte 10 minút v kuse, kým sa nebudete cítiť pokojnejšie.

 • Keď sa budete sústrediť na dýchanie, váš mozog prestane registrovať napätie alebo stres, ktoré vám spôsobili príval adrenalínu. Vďaka tomu mozog prestane vysielať signály do nadobličiek a hladina adrenalínu sa prirodzene zníži.

Zbavte sa stresu pomocou počítania

počítanie do 5Keď budete v strese, snažte sa na chvíľu odísť a napočítajte si do 20. Keď budete počítať, budete sa musieť sústrediť na niečo iné, než len na to, čo vám spôsobuje stres.

 • Keď sa budete sústrediť na niečo iné, než na vašu stresujúcu situáciu, vaše telo prestane uvoľňovať adrenalín.

Naučte sa relaxačné techniku na celé telo, ktorá vás upokojí

Keď budete mať pocit, že ste v strese, môžete postupne uvoľniť celé telo, aby ste sa upokojili. Ľahnite si na zem a roztiahnite ruky, aby ste sa nimi nedotýkali trupu. Snažte sa vyčistiť si myseľ a sústreďte sa na postupné spevňovanie a uvoľňovanie svalov vo vašom tele. Začnite pri nohách:

 • Na päť sekúnd spevnite všetky svaly v chodidlách a potom ich pomaly úplne uvoľnite. Po 10 sekundách opäť na päť sekúnd svaly spevnite a nakoniec ich uvoľnite.
 • Prejdite k svalom v nohách. Zopakujte rovnaký postup so všetkými svalovými skupinami a pomaly postupujte od chodidiel až k hlave.

Uvoľnite sa tým, že budete myslieť na pozitívne veci

Ak ste v stresujúcej situácii a do tela sa vám dostalo veľké množstvo adrenalínu, môžete sa upokojiť pomocou pozitívneho myslenia. Predstavujte si najlepší možný výsledok svojej stresujúcej situácie a potom sa snažte vymyslieť spôsob, ako tento výsledok dosiahnuť. Príklad:

 • Ste v práci a musíte konať s nahnevaným zákazníkom. Predstavte si, že najlepším riešením by bolo zabezpečiť, aby bol zákazník spokojný a vyriešiť jeho problém. Teraz si vymyslite spôsoby, ako zabezpečiť, aby bol zákazník skutočne spokojný (napríklad mu ponúknite zľavový kupón do vášho obchodu atď.). Keď si to predstavíte a uvedomíte si, že danú situáciu môžete zvládnuť, vaše pozitívne myšlienky vám pomôžu zbaviť sa stresu.
 • Môžete to skúsiť po tom, čo uvoľníte celé svoje telo (pozri predchádzajúci krok) a môžete tak striedať fyzické a duševné uvoľnenie, kým sa nebudete cítiť úplne dobre.

Porozprávajte sa s niekým o tom, čím si prechádzate

rozprávanie proti stresuNiekedy ľuďom môže pomôcť, keď môžu zdieľať svoje pocity a myšlienky ohľadom stresujúcej situácie s niekým iným. Porozprávajte sa s niekým, komu dôverujete, či už to bude niekto z rodiny, najlepší kamarát, alebo napríklad psychológ. Povedzte tomuto človeku všetko, čo vám leží na srdci.

 • Človek s nezaujatým názorom vám môže poskytnúť logický spôsob riešenia problému. Vyberajte si k rozhovoru ľudí, ktorí nie sú do danej stresujúce situácie priamo zapletení.

Zájdite si na masáž

ako si vyčistiť lymfatický systém masážouMasáže sú skvelé, pomôžu vám uvoľniť svaly a regulujú hladiny hormónov (vrátane adrenalínu). Ak ste v strese a pociťujete príval adrenalínu, zájdite si na masáž a užívajte si, ako z vás masér všetok stres dostane preč.

 • Trištvrte-hodinová masáž vám môže pomôcť znížiť hladiny kortizolu a vazopresínu, čo sú hormóny spojené s agresivitou a zvýšenou hladinou stresu.

Zmeny životného štýlu

Snažte sa zmeniť to, čo vás stresuje

Ak vás stresuje určitá udalosť, konkrétny človek, alebo situácie, snažte sa urobiť zmeny, ktoré vám umožnia zmierniť dopady tejto stresujúce veci. Príklad:

 • Ak vás stresuje nejaký kamarát, ktorý vytvára zbytočné problémy, začnite s ním tráviť menej času.
 • Ak vás stresuje nejaká situácia v práci, požiadajte o pomoc nejakého kolegu – vo dvoch sa to vždy lepšie ťahá.

Pracujte na tom, aby ste lepšie spali

kvalitný spánok v zimeZvýšená hladina stresu spojená s nedostatkom spánku vytvára začarovaný kruh – stres, ktorý cez deň pociťujete, vám bráni zaspať, čo vedie k vyčerpanosti a teda zvýšenej hladine stresu nasledujúci deň.

Pokiaľ chcete tento začarovaný kruh rozbiť, každý večer si doprajte trochu času na odpočinok. Snažte sa každú noc spať aspoň 8 hodín.

 • Keď si pred spaním budete čítať, sledovať filmy, dáte si horúcu kúpeľ, alebo sa porozprávate s partnerom, prečistíte si hlavu a znížite hladinu stresu.

Venujte sa veciam, ktoré vás bavia a ktoré máte radi

Jedným z najlepších spôsobov, ako sa zbaviť stresu, je robiť to, čo máte radi. Nájdite si na tieto veci každý deň aspoň chvíľu. Keď si napríklad zájdete na prechádzku do prírody, budete sa cítiť oveľa lepšie a budete pripravení zvládať každodenné stresujúce situácie.

 • Mali by ste sa každý deň tiež smiať. Smiech má liečivé účinky – keď sa usmievate alebo smejete, do tela sa vám uvoľňujú chemikálie lásky, ako je serotonín, endorfíny, dopamín a norepinefrín, ktoré vás zbavia smútku a stresu.

Obklopujte sa ľuďmi, ktorí vás robia šťastnými

dobrý priateliaMali by ste sa venovať veciam, ktoré vás skutočne bavia a tiež by ste mali tráviť čas s ľuďmi, s ktorými sa môžete smiať. Vďaka tomu sa zbavíte svojho stresu. Slová útechy od milovaného človeka vás upokoja a pripomenú vám, že všetky zložité situácie nakoniec vyriešite.

 • Pravidelne sa objímajte s ľuďmi. Znie to síce trochu zvláštne, ale pri telesnom kontakte sa v tele vylučuje hormón oxytocín, ktorý spôsobuje pocity šťastia a znižuje hladinu stresu.

Pravidelne cvičte

Keď budete mať pocit, že na vás prichádza príval adrenalínu, skúste si zacvičiť. Keď adrenalín dobre využijete, nebude sa vám v tele hromadiť a nebudete v tak silnom strese. Snažte sa cvičiť aspoň trikrát až päťkrát týždenne po 30 minútach.

 • Choďte si zabehať, alebo sa prejsť, zaplavejte si, alebo jazdite na bicykli. Môžete skúsiť aj kolektívne športy, napríklad volejbal, tenis, alebo horolezectvo.

Jedzte zdravo

zdravá stravaNajmä by ste sa mali snažiť jesť menej cukru. Adrenalín zvyšuje hladinu cukru v tele, takže by ste ju nemali zvyšovať ešte viac tým, čo budete jesť.

Snažte sa jesť vyvážené jedlá plná celozrnných obilnín, ovocia, zeleniny, bielkovín a nízkotučných mliečnych produktov.

Vyhýbajte sa nezdravému jedlu a spracovaným potravinám, ako sú napríklad zemiačiky.

Obmedzte množstvo kofeínu a alkoholu, ktoré konzumujete

Ako kofeín, tak aj alkohol zvyšujú hladinu adrenalínu. Najmä kofeín je stimulant, ktorý vám môže spôsobiť ešte väčšie podráždenosť, aj keď už ste značne v strese.

Pomáhajte ostatným

Dobrovoľnícka práca je často skvelým spôsobom, ako vyriešiť svoje vlastné problémy. Keď uvidíte, čo rieši ostatní ľudia a budete im pomáhať ich problémy prekonávať, možno vďaka tomu ľahšie nájdete aj riešenie svojich vlastných problémov.

 • Pomáhajte v charitatívnych organizáciách, ktoré sa starajú o bezdomovcov.
 • Robte dobrovoľníka v útulku.
 • Pracujte s deťmi zo sociálne slabších skupín.

Venujte sa joge

pravidelné cvičenie jogyJoga je skvelým spôsobom, ako upokojiť telo a myseľ. Podporuje prekrvenie mozgu a celého tela, takže vám dodá energiu. Keď budete robiť jogu, zvýšite tým hladinu endorfínov (chemikálií, ktoré vás robia šťastnými) a zároveň znížite hladinu adrenalínu (ktorý vám spôsobuje stres).

 • Zapíšte sa do kurzu jogy, alebo si kúpte nejaké inštruktážne DVD a cvičte doma.

Tipy ako zmierniť príval adrenalínu

 • Môžete využiť tiež vizualizáciu a predstavovať si nejakú pokojnú scénu, napríklad lúku plnú kvetov, alebo tichú pláž s palmami. Tieto myšlienky vám pomôžu upokojiť sa.
 • Nebojte sa vyhľadať pomoc. Ak trpíte častými prívalmi adrenalínu, alebo máte problém, ktorý vám spôsobuje stres, mali by ste sa o tom s niekým porozprávať.

Varovanie

Ak trpíte častými intenzívnymi prívalmi adrenalínu, povedzte to svojmu lekárovi.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button