Šport

Ako často behať?

behanie a chudnutieBeh alebo jogging je veľmi obľúbený šport po celom svete. Jeho veľkou výhodou je, že okrem dobrej obuvi a vlastného odhodlania k nemu nič viac nepotrebujete. A obľuba tohto športu rastie aj u nás. Ak sa aj vy rozhodnete beh tiež vyskúšať, iste sa budete pýtať ako často behať, aby bol beh zdraviu prospešný.

Prečo behať?

behaťBeh je prirodzený pohyb, vďaka ktorému bude vaše telo silnejšie, pevnejšie, štíhlejšie a celkovo budete v lepšej fyzickej i psychickej kondícii.

Posilníte svoje srdce, pľúca aj imunitu, a aj vaše črevá budú pracovať lepšie.

Ako často behávať?

Určite viete že, aby mal šport svoje blahodárne účinky, musí sa prevádzkovať pravidelne. Toto platí aj pri behu.

To, ako často by ste mali behať, záleží na dôvode, kvôli ktorému beháte, či s behom ešte len začínate alebo už máte nejaké tie kilometre za sebou.

Keď s behaním začínate

Ak s behaním začínate, je potrebné ísť na to pomaly, ale pravidelne. Ak ste ešte nikdy nebehali, nepočítajte s tým, že vybehnete a hneď na prvýkrát prebehnite 5 km počas 30-40 minút. V úplnom začiatku je najlepšie striedať voľný beh so svižnejšou chôdzou a úplne postačí 15-20 minút tohto behu.

Časom budete predlžovať svoju trasu aj čas, po ktorý pobežíte. Uvidíte, že vás behanie čoskoro začne baviť a behom pár týždňov prebehnite pôvodnú trasu bez zastavenia a za kratší čas.

Začiatočníkovi teda stačí, keď vybehne 3-4x týždenne na 15-30 minút, až postupne predĺži dĺžku behu na 30-40 minút.

Keď chcete behaním schudnúť

Behanie je tiež výborný nástroj na chudnutie a tvarovanie postavy. Pre chudnutie je nutné behať aspoň 3-4x týždenne po dobu 30-60 minút. Behať kratší čas by nemalo zmysel, pretože telo začína spaľovať tuky až po 20-25 minútach športovej aktivity.

ako profesionalne behaťExistujú rôzne teórie, akou rýchlosťou behať pre spaľovanie tukov. Jedna hovorí, že by ste mali behať v rozmedzí 55-70% svojej tepovej frekvencie.

Ďalšia teória hovorí, že je pre chudnutie výhodnejšie meniť rýchlosť behu a striedať veľmi rýchly beh s pomalším klusom. Je teda na vás, aby ste si vyskúšali, čo vám bude vyhovovať, pretože ide predovšetkým o radosť z pohybu.

Keď sa budete za každú cenu držať na optimálnu tepovej frekvencii a beh vás preto nebude baviť, veľmi dlho uňho nevydržíte.

Keď bez behu nemôžete žiť

Môže sa samozrejme stať, že behu úplne prepadnete a budete chcieť behať každý deň. To je ale pre telo veľmi vyčerpávajúce a nie je to práve zdraviu prospešné. Je potrebné dať telu čas na odpočinok a regeneráciu.

Ak by ste ho dlhodobo zaťažovali, zvyšuje sa riziko úrazu. Ideálne je behať 4-5x týždenne. Naplánujte si svoj tréning tak, aby ste striedali rôzne trate a obtiažnosť terénu a budete určite sa svojimi výkonmi spokojní.

Takže, či už s behom začínate alebo už bez behu nemôžete byť, myslite predovšetkým na svoje zdravie, pretože aj pri športe platí, všetko s mierou.

Podobné články

1 komentár

  1. Hlavne treba dodať, že pri behu je potrebné zvoliť správnu obuv. Nie je nič horšie ako začať sa venovať tomuto športu a behať v nesprávnych topánkach. Trpia tým nie len chodidlá ale aj kĺby, a celkovo celé telo. Preto odporúčam zvoliť kvalitnú obuv, napríklad zo stránky https://www.adamsport.eu/damska-bezecka-obuv/?utm_source=aff&utm_medium=aff&utm_campaign=dgt&a_aid=55ba241f49d81&a_bid=245bcdf7 kde majú široký výber dámskych alebo pánskych bežeckých topánok. Voľba správneho typu bežeckých topánok je jedna z najpodstatnejších vecí pri tomto športe.

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button