Zdravie a krásaAko liečiť

Ako sa rozhodnúť medzi vložkami a tampónmi?

ako sa rozhodnuť medzi tamponmi a vložkamiTieto dámske hygienické potreby slúžia na ochranu pri menštruácii. Vložky vs. tampóny, to je neustály súboj. Čo je ale lepšie? Ako sa správne rozhodnúť medzi vložkami a tampónmi? Jednoznačne sa to nedá povedať, pretože závisí na každej žene, čo jej viac vyhovuje. Spoločne sa pozrieme na klady a zápory oboch strán a uvidíme, ako to dopadne.

Vložky

čo robiť počas menštruacieVyrábajú sa v rôznych veľkostiach, hrúbkach a tvaroch. Ich prvotnou úlohou je zachytávať menštruačnú krv, ale určité typy slúžia aj pri inkontinencii.

Zvláštnym druhom sú intímne vložky (tzv. intímky), ktoré sú extrémne tenké a chránia nohavičky pred nepríjemnými výtokmi. Môžu sa tiež používať na začiatku a konci menštruácie, kedy je krvácanie slabé. Slúžia na každodenné nosenie.

Hlavnou výhodou vložiek je ich jednoduché použitie. Stačí nalepiť a môžete vyraziť. Vymieňať sa musia podľa potreby (záleží na sile krvácania).

Podľa intenzity menštruácie si môžete vybrať aj príslušnú vložku. Stupeň absorpcie je väčšinou vyznačený na obale.

Čím vyššia je, tým viac tekutiny môže vložka pohltiť.

používanie tamponov a vložiekMôžete ich používať aj cez noc a pokojne spať, pretože práve vložky určené na noc, majú vysoký stupeň absorpcie a sú dlhšie.

Výborné sú vložky s krídelkami, pretože dobre držia na nohavičkách a nedôjde tak k ušpineniu ich okrajov.

Tampóny

Slúžia iba k zachyteniu menštruačnej krvi. Rozlišujú sa podľa absorpčných stupňov podobne ako vložky. Mnoho žien odrádza ich aplikácia, pretože nie je taká jednoduchá.

Tampón sa musí zaviesť do pošvy. Hlavne pre mladé dievčatá, ktoré začínajú menštruovať, to môže byť veľmi nepríjemné.

Tento problém dnes niektorí výrobcovia riešia tak, že predávajú tampóny s aplikátormi. Sú výbornými pomocníkmi pri zavádzaní a zjednodušujú aplikáciu tampónu.

Správne umiestnený tampón by žena mala cítiť len minimálne a v žiadnom prípade jej nesmie vyvolávať bolesť. Z pošvy potom visí len špagát, pomocou ktorého sa tampón vyťahuje.

kúpanie sa počas menštruácieVýhodou tampónov je, že umožňuje žene kúpanie počas jej dní. To vložka bohužiaľ nevie.

Tampón sa musí pravidelne meniť! Doba sa odvíja od intenzity krvácania, ale nesmie v pošve zostať dlhšie ako 8 hodín (nie je teda vhodné jeho zavádzanie na noc). Najlepšia doba pre výmenu je medzi 4 – 8 hodinami, ak je menštruácia silná tak medzi 3 – 6 hodinami.

Raz za deň by sa mala použiť vložka – ideálne práve v noci, kedy sa chcete pokojne vyspať.

Syndróm toxického šoku TSS

Je veľmi vážna choroba, môže v ojedinelých prípadoch spôsobiť aj smrť. Ochorieť môžu obe pohlavia, avšak trpia ňou najmä ženy, ktoré práve menštruujú.

Vinu môže mať použitie tampónu, ak ho teda používate a objavia sa u vás nejaké príznaky, tak ho okamžite vyberte a navštívte lekára. Príznaky: vracanie, hnačka, horúčka, bolesť svalov, vyrážka či dokonca omdlievanie.

Ak budete dodržiavať pravidlá správneho používania tampónov tak sa ničoho nemusíte báť.

Varovanie

Ak máte podozrenie, že trpíte syndrómom toxického šoku, tak okamžite vyberte tampón a navštívte lekára.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button