NávodyZvieratá

Ako prežiť stretnutie s medveďom?

návod ako prežiť stretnutie s medveďomMedveď je v podstate jediná naozaj veľmi nebezpečná šelma, s ktorou sa môžeme stretnúť v našich končinách. Na Slovensku je situácia pre medveďov dosť priaznivá. Hoci je určite pekné, keď sa tieto nádherné zvieratá preháňajú po lesoch, stretnutie s niektorým z nich tvárou v tvár by si asi neprial nikto z nás. Ako teda prežiť stretnutie s medveďom? A ak už k nemu dôjde ako vyviaznuť živý? To sa dozviete v nasledujúcom článku.

Ako rozpoznať prítomnosť medveďa

Tomu, že sa v lesoch, kde sa práve nachádzate, pohybuje táto šelma, nasvedčuje niekoľko znakov, ktoré vám pomôžu prežiť stretnutie s medveďom. Jednak sú to samozrejme stopy.

Sú päťprsté a odtlačok zadnej nohy pripomína odtlačok bosej nohy človeka, bodky pred prstami sú po pazúroch.

Ďalším znamením môže byť trus, ale vzhľadom k jeho rôznorodosti je ťažšie ho odlíšiť od výkalov iných zvierat.

medveď hnedýNajvýraznejším znamením sú medveďmi označené stromy, väčšinou ihličnaté. Zdrásaná a vyhrýzaná kôra je viditeľná už z diaľky.

Podobne však lúpe kôru aj srnčia a jelenia zver, tí však kôru podoberajú zubmi zo spodu a odtrhnú, zhora potom zostávajú visieť zdrapy kôry.

Všímajte si zvyškov srsti medveďa a rovnobežných rýh po pazúroch. Aj podľa rozvrátených zhnitých pňov môžete spoznať prítomnosť medveďa, ktorý tu hľadal potravu, opäť sa pozerajte po rovnobežných ryhách a srsti.

Ako predísť stretnutiu s medveďom

Ak sme z akéhokoľvek dôvodu už získali podozrenie, že na území, kde sa nachádzame, sa pohybuje medveď, budeme sa snažiť vyhnúť sa stretnutiu s ním.

Najnebezpečnejšie sú medvede, ktorí už zavítali do miest alebo blízko ľudských obydlí (často tu vyberajú popolnice) a teda si už na ľudí trochu zvykli a neboja sa ich. Potom samozrejme tí, ktorí chránia svoje mladé.

mláďatá medveda a nebezpečenstvo pri stretnutíTo posledné, čo chcete je medveďa prekvapiť. Robte preto hluk, aby o vás vedel a mal čas zmiznúť. Dôležité je vedieť, že medveď má slabý zrak a len priemerný sluch. Dajte o sebe vedieť!

V táborisku udržujte čistotu a v žiadnom prípade si neberte jedlo do stanu, zaveste ho v sáčkoch, vysoko nad zem a starostlivo sa zbavte zvyškov, medvede majú výborný čuch.

Zachovajte pokoj a neutekajte

Ak predsa len dôjde k stretnutiu s medveďom, zachovajte pokoj. Neutekajte pred medveďom na strom ani nikam inam, medvede behajú rýchlejšie ako vy a šplhať vedia tiež!

Ak sa situácia zdá pokojná, poskytnite medveďovi únikovú cestu, stojte pokojne, nepozerajte sa medveďovi do očí, odvráťte sa (ale určite sa netočte chrbtom, očkom medveďa sledujte), hovorte pokojným hlasom a pomaly ustupujte.

Je účinne a správne robiť mŕtveho pri stretnutí s medveďom?

Odhoďte väčšiu časť odevu, ktorá by mohla upútať jeho pozornosť. Jednou z najčastejších rád na to ako prežiť stretnutie s medveďom, ktorú ste asi často počuli je – zrútiť sa na zem a robiť mŕtveho, keď medveď zaútočí.

Niekedy sa to oplatí, ale len u niektorých druhov medveďov (napr. grizzly), naopak medveďovi čiernemu nerobí problém zahryznúť sa aj do akože mŕtveho, chráňte si šiju a dúfajte, že medveď stratí záujem, prípadne vás len poraní, môžete sa skúsiť stočiť do klbka, strčiť si hlavu medzi nohy a chrániť si krk.

Podobné články:

Mláďatá medveďa

Medvede sú najviac nebezpečné, ak ich prekvapíte, keď chránia mladé, sú zvyknuté na ľudské jedlo alebo bránia svoju korisť. Keď sa dostanete do niektorej z týchto situácií a medveď zaútočí, nezostáva než sa brániť.

Ustupujte, mávajte rukami a robte hluk. Ak vás napadne, zaútočte na jeho oči alebo ňufák.

Ďalšietipy ako prežiť stretnutie s medveďom

Medvede nemajú ľudí na svojom jedálničku, preto sa im snažia skôr vyhnúť. Urobte to isté. Aj pri stretnutí je veľká šanca, že sa jednoducho v pokoji rozídete a podarí sa vám prežiť stretnutie s medveďom.

Nepanikárte. Ak z nejakého dôvodu predsa len dôjde ku konfliktu, snažte sa brániť, ale úprimne povedané, ak nemáte poriadnu zbraň, ste celkom v háji.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button