AkoaPreco.com > Ako liečiť > Ako bojovať s ospalosťou a únavou?

Ako bojovať s ospalosťou a únavou?

ako bojovať s ospalosťou a únavouSte bez energie, trápi vás únava a ospalosť počas dňa? Chodíte do práce a z práce ako telo bez duše? Najradšej by ste si namiesto porady ľahli a poriadne sa vyspali? Ak bojujete s každodennou ospalosťou a únavou, otravujete si život. Odstráňte častú únavu raz a navždy! Poradíme vám ako bojovať s ospalosťou a únavou?

Čo robiť proti ospalosti a únave


Ospalosť a únava sú nepríjemnými spoločníkmi pri hektickom živote. Svoje o tom vie manažérka menšej firmy z Ivana: “V posledných mesiacoch toho na mňa v práci bolo veľa. Nemala som na nič silu, ráno som nemohla vstať, v práci – ale aj doma – som bola nepríjemná a na okolie som vrčala. Nemala som jednoducho silu na to byť milá a príjemná. Až moji blízki mi museli dať dôrazne najavo, že takto by to nešlo.” Ivana popisuje problém, ktorý trápi veľkú časť vyťaženej populácie.

Prečo vlastne ospalosť a únava vznikajú a kedy sú nadmerne škodlivé

ako prekonať únavuRozbuškou pre problémy s únavou a nedostatkom energie je prepracovanosť, stres, nesprávna, ale aj nedostatočná výživa, nedostatok pohybu a zlý životný štýl.

Únava býva spojená aj s niektorými chorobami ako je porucha funkcie štítnej žľazy, srdcové choroby alebo napríklad choroby obličiek, ale spôsobovať ju môžu aj niektoré lieky. Často ospalosť a únava sprevádza depresiu.

čo robiť proti ospalostiAk únava trvá viac ako pol roka a nemizne ani po riadnom odpočinku a kvalitnom spánku, pravdepodobne sa stretávate s únavovým syndrómom. Ak únava, ospalosť a nedostatok energie trvá dlhšiu dobu a nedokážete ju zvládať sami, objednajte si návštevu u psychológa alebo psychiatra.

“Uvedomila som si, že môj program je postavený len na riešení problémov v práci a s deťmi. Nemám čas na seba, na relaxáciu, pohyb alebo dokonca jedlo. Môj organizmus mi jednoducho dával najavo, že takto to už ďalej nejde,” rozpráva Ivana. Svoj diár si potom úplne zreorganizovala. Počas niekoľkých týždňov sa pocit únavy a nedostatku energie vytratil.


Zbavte sa ospalosti raz a navždy

Zmeňte svoj životný rytmus. Začnite správne jesť. Nevynechávajte raňajky, zaraďte do svojho jedálnička minimálne päť jedál denne. Zamyslite sa nad tým, koľko denne skonzumujete zeleniny a ovocia. Vynechajte tučné jedlá, alkohol, kofeín a cigarety. Vypite dva litre tekutín – vody, zeleného čaju alebo ovocných štiav.

cvičenie bruchaZačnite cvičiť – nie, nerobím si srandu. Nenáročný pohyb vám pomôže. Zvoľte takú aktivitu, ktorá vás bude baviť.

Naplánujte si spánok. Prespite sa plných osem hodín a z hlavy si pred spaním vyžeňte všetky myšlienky na prácu. Choďte spať a vstávajte v rovnakom čase. Ak vám to nestačí, dajte si popoludňajších dvadsať minút spánku. Ale nastavte si budík, nechcete predsa potom neskôr prebdieť noc!

Tipy


Na trhu je tiež veľa doplnkov stravy, ktoré vám môžu v boji s nedostatkom energie pomôcť. Jedná sa hlavne o komplex vitamínov B, horčík, ľanové semienko, ženšen alebo vitamín C. Najskôr sa ale v boji proti častej únave a ospalosti zamerajte na vyváženú stravu.

Mohlo by vás zaujímať

ako zvládnuť opicu

Ako predísť opici?

A už je to tu zase! Máte opicu. Hoci sa dušujete, že tentoraz budete piť alkohol …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.