Ako liečiť

Ako vyliečiť tenisový lakeť?

ako vyliečiť tenisový lakeťOchorenie lakťa, ktoré je známe pod názvom tenisový lakeť, dokáže pekne potrápiť. Tenisový lakeť sa mu hovorí, pretože vzniká pri jednostrannom zaťažovaní ruky a často sa s ním stretávame u tenistov. Prejavuje sa nepríjemnou bolesťou, ktorej sa budete chcieť rýchlo zbaviť. To ale nebýva zďaleka tak jednoduché. Ako teda tenisový lakeť vyliečiť ?

Čo je to tenisový lakeť?

Ochorenie známe pod názvom tenisový lakeť je v podstate zápal svalových a šľachových úponov v lakťovom kĺbe. Z dôvodov jednostranného preťaženia vznikne zápal a lakeť začne bolieť. Táto bolesť môže vzniknúť tiež po úraze.

Prejavuje sa bolesťou pri dotyku na vonkajšej strane lakťa, pri zdvíhaní vecí a pri úchope. V pokoji sa bolesť vytráca a pri námahe znovu nastupuje. Môže sa objaviť aj opuch lakťa, začervenanie a aj zvýšená teplota.

Akútny tenisový lakeť

bolesť lakťaZápal môže byť aj akútny, ktorý vzniká jednorazovým zaťažením, napríklad pri nahadzovaní omietky, štiepaní dreva a ďalších podobných fyzických aktivitách.

Chronický tenisový lakeť

Pokiaľ dochádza k dlhodobému preťažovaniu lakťového kĺbu, napr. pri športe alebo v práci, dochádza k chronickému zápalu.

Liečba tenisového lakťa

S liečbou treba začať čo najskôr. Ak by nebol tenisový lakeť liečený, môže dôjsť až k degeneratívnym zmenám v lakti, ako je vápenatenie úponov a tie možno riešiť len operatívne.

Kľudový režim

Pri prvých príznakoch tenisového lakťa je potrebné prestať ruku zaťažovať a nasadiť kľudový režim. Ak je bolesť veľká, použite šatkový obväz a ruku zaveste, môžete pridať aj ľadové obklady na lakeť.

Analgetiká a protizápalové masti

Keď bolesť pretrváva, použite protizápalovú masť a lieky na bolesť, tzv. analgetiká. Tieto prostriedky zakúpite v lekárni.

Ultrazvuk, elektroliečba, laser, magnet atď.

liečba tenisového lakťaAk bolesť stále pretrváva, navštívte lekára, ktorý odporučí ďalšiu liečbu a ďalší postup.

Možnosti sú rôzne – elektroliečba, magnet, ultrazvuk, terapia laserom či metódou rázových vĺn.

Budete tak pravidelne dochádzať na vybranú terapiu, až zápal aj bolesti ustúpia a lakeť bude vyliečený.

Obstreky kortikoidmi

Jednou z posledných možností sú obstreky kĺbu kortikoidmi. Injekčne sa ku kĺbu vpraví liečivá látka, ktorá veľmi účinne pôsobí proti zápalu.

Operatívna liečba

Ak už došlo k degeneratívnym zmenám, bude vám navrhnutá operačná liečba, pri ktorej dôjde k uvoľneniu svalového úponu spôsobujúceho bolesti.

Prevencia pred tenisovým lakťom

Pre predchádzanie tenisového lakťa je dôležitá prevencia. Snažte sa vyhýbať jednostrannému zaťaženiu a činnostiam ho spôsobujúcim. Pri športe dbajte na správne pretiahnutie na začiatku aj na konci cvičenia.

Ako vidíte, je dôležité s liečbou začať čo najskôr, preto nepodceňujte tenisový lakeť a ak ucítite bolesť, na nič nečakajte a začnite konať.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button