Nezaradené

Ako pôsobí na telo nedostatok spánku?

ako na telo pôsobí nedostatok spánkuUspokojovanie základných biologických potrieb človeka má zásadný vplyv na viacero oblastí nášho života. K jedným z nich patrí aj spanie. Ak si doprajeme niekoľko hodín nočného spania naše telo sa oveľa ľahšie vyrovnáva s nepriaznivými situáciami počas dňa. Ako pôsobí na telo nedostatok spánku? Kvalitný spánok vplýva na našu psychiku, ak je ho nedostatok dochádza medzi nimi k neľahkému súboju.

Pre kvalitné spanie je predovšetkým dôležité prostredie, veľkosť izby, teplota, jemné saténové obliečky, ale aj samotná matrac, či dĺžka spánku.

Môže za to najmä kortizol

Ak sa človek nevyspí zvyšuje sa hladina kortizolu v krvi. Ten je veľmi nepríjemným spúšťačom viacerých problémov a zodpovedá za udržiavanie rovnováhy vnútorného stavu človeka. Klasickým príznakom je permanentne zvýšená hladina krvného tlaku, ku ktorému sa pridružujú mnohé iné problémy.

Aj žalúdočné problémy sa môžu dostaviť vplyvom nedostatku spánku a s tým spojená zvýšená tvorba žalúdočných kyselín, ktorá podobne spôsobuje ďalšie problémy. Kortizol spôsobuje aj zhoršenie elasticity kože a všeobecne podporuje jej rýchlejšie starnutie.

Niektoré hormóny, ako leptín a iné, ktoré regulujú v tele pocit hladu, sú tiež spojené s jeho nedostatkom. Pri veľmi dlhom bdení môže dokonca dôjsť aj k halucináciám.

Nedostatočný spánok a jeho deficit môžu byť v krajnom prípade aj veľkým zabijakom.

Prevencia je jednoduchá

V prvom rade by ste mali začať už pri výchove detí. Naučte ich pravidelnému dodržiavaniu denného režimu. Podporte ich snahu kreslenou obliečkou do postieľky, alebo príjemným osvetlením.

Dôležité je aj prostredie

Celkové prostredie si musíte spríjemniť a nezaťažovať ho zbytočnými vecami. Teplota v izbe je tiež  veľkým problémom, ktorý mnohí zanedbávajú. Keď sa ráno zobudíte, potrebujete mať pod nohami príjemný pocit. Dnes to zariadite jednoduchou drevenou podlahou, ktorá ladí takmer so všetkými materiálmi. Ide predsa o dosiahnutie maximálneho komfortu.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button