NávodyZáhrada

Ako na úpravu bazénovej vody?

ako na udrzbu bazenovej vody

Je skvelé mať vlastný bazén a užívať si jeho výhody. Tak ako sa treba starať o všetko, rovnako je to aj v prípade bazénov a aj pri úprave bazénovej vody. Aby nám bazén dlho a dobre slúžil, treba dbať o jeho čistotu a kvalitu vody. Ak tomu tak nie je, znečistí sa, zmení sa jeho pH a môže nám voda v bazéne poškodiť nielen samotný bazén, ale aj nás. Viete, ako na úpravu bazénovej vody?

Čo potrebujete na úpravu bazénovej vody:

  • bazénové filtrácie – piesková filtrácia
  • chemikálie na čistenie a udržanie správneho pH
  • chlórové tablety
  • košíčky
  • bazénové sieťky
  • bazénové príslušenstvo

Najdôležitejšia je filtrácia vody

Ten kto vlastní bazén, sa nezaobíde bez bazénového príslušenstva, s ktorým sa stará o čistotu bazéna a kvalitu vody. Základným kameňom pre všetky bazény je bazénová filtrácia.

uviesť bazén do prevádzky a jeho filtráciaBazénová filtrácia, čiže piesková filtrácia, čistí vodu a udržuje ju čistú. Aby tomu bolo tak naďalej, je nutné kontrolovať samotnú filtráciu, či má dostatok piesku. Mimo toho je potrebná túto filtráciu aspoň raz za pár dní dôkladne preprať a dopustiť do bazéna potrebné množstvo vody.

Pieskovú filtráciu do bazénu vyberáme podľa veľkosti bazénu, tak aby jej výkon stačil bazénovú vodu udržiavať v čistote.

Pri starostlivosti o vodu je dôležité kontrolovať priechodnosť pieskovej filtrácie. K tomu slúži manometer. V prípade potreby nechajte preprať filter častejšie.

Bazénové príslušenstvo

Medzi bazénové príslušenstvo patrí napríklad bazénový vysávač, ktorý je schopný odstrániť zo stien bazéna rôzne nečistoty.

Ďalej potom aj rôzne bazénovej sieťky, ktoré slúžia na odstránenie hrubých nečistôt z vody.

Chemické čistenie bazéna

pH vody v bazéneUdržiavanie pH vody v bazéne je dôležité. Ideálne pH je medzi 7 – 7,4 pH. Pri vyššom pH vznikajú rôzne zákaly, pri nižšom hrozí korózia kovových častí, blednutiu materiálu, podráždenie kože a očí.

Preto sa používajú špeciálne preparáty na zvýšenie, či zníženie pH vody. Kontrola sa vykonáva 1x týždenne pomocou špeciálnych testerov. Prečítajte si aj článok ako vyčistiť bazén po zime.

Tvrdosť vody

udrzba bazenovej vodyTvrdosť vody nie je dôležitá len pri praní, ale aj pri kúpaní a nesmie byť vyššia ako 18N.

Tvrdosť sa kontroluje 1x mesačne a v prípade presahu sa do vody pridáva k tomu určený prípravok pre zmäkčenie bazénovej vody.

Dezinfekcia vody

Dezinfekcia vody sa robí pridaním chlórových tabliet. Chlór v bazénovej vode by sa mal pohybovať v rozmedzí 0,3 – 0,5 mg chlóru na liter. Kontrolu je možné vykonať s pomocou papierových testov.

Pomocníci v rámci prevencie

bazenova vodaDôležitým prvkom pre udržanie čistoty bazénovej vody sú aj predradné košíčky, ktoré majú tendenciu veľa nečistôt zachytiť.

Dôležitá je aj prevencia pred riasami, ktorých riziko vzrastá pri výskyte teploty nad 20 stupňov Celzia. Opäť k tomu sú dostupné špeciálne chemické prostriedky a kontrola bazénovej vody sa robí 1x týždenne.

Pomôcť pri udržaní čistoty bazéna vám môžu aj bazénové čerpadla.

Tip

Nakupujte bazény a príslušenstvo k bazénom len u osvedčeného predajcu.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button