DomácnosťNávody

Ako vyrobiť stojan na vianočný stromček

vianočný stromčekVianoce sú takmer za dverami a spolu s tým sa blíži doba, kedy budete zdobiť vianočný stromček. Aby ste ho však mohli umiestniť do izby, je potrebné mať pripravený stojan, do ktorého stromček pred ozdobením upevníte. Výroba stojanu na vianočný stromček je veľmi jednoduchá. Zameriame sa na výrobu dreveného stojanu, ktorý je dostatočne pevný a poskytuje stromčeku dobrú oporu. Návod ako vyrobiť stojan na vianočný stromček.

V článku sa dozviete:

  • Postup výroby
  • Čo je potrebné
  • Ako dlho to potrvá
  • Náklady

Postup výroby stojana na vianočný stromček

Zostavenie základnej konštrukcie

stojan na vianočný stromčekPred zostavovaním konštrukcie stojanu je nutné si pripraviť jednotlivé drevené diely.

Stačí si jednoducho narezať drevené hranoly podľa toho, ako bude veľký stojan, respektíve ako mohutný stromček do neho budete usadzovať.

Uprostred hranolov, ktoré budú slúžiť ako nohy stojanu, vyrežete v strednej časti do polovice ich hrúbky zárezy tak, aby do seba pri prekrížení hranoly zapadli. Pripevniť ich k sebe možno pomocou klincov alebo lepidla.

Vytvorenie otvoru pre kmeň stromčeka

Vo chvíli, keď máte základnú konštrukciu, urobte si v strede kríža pomocou ceruzky označenie. Tu bude stred stojančeku.

Vezmite silnejší vrták a v označenom stredu vyvŕtajte otvor. Do neho potom postavíte kmeň stromčeka.

Finálna úprava

Aby stojanček vyzeral pekne, odporúčam jeho jednotlivé časti obrúsiť. Je možné stojan tiež nalakovať.

Úprava otvoru podľa veľkosti kmeňa

Pri nasadení stromčeka do stojana môže byť otvor príliš veľký. Aby stromček zo stojana nepadal, pripravte si drevené triesky, ktorými upcháte otvor, ak sa stromček bude v stojane príliš hýbať.

Pokiaľ naopak bude otvor stojanu príliš malý, nie je nič jednoduchšie, ako zrezať kmeň stromčeka tak, aby do otvoru bez problémov zapadol.

Čo je potrebné na stojan na vianočný stromček?

Ako dlho výroba stojanu na vianočný stromček potrvá?

výroba stojanu na vianočný stromčekVýroba stojančeku na vianočný stromček vám nezaberie od prvého do posledného okamihu dlhšie než pár desiatok minút.

Ak ste zruční a máte už vopred pripravené hranoly na nohy stojana, bude jeho výroba trvať desať až pätnásť minút. Nič zložité.

Aké budú náklady na stojan na vianočný stromček?

Na výrobu stojana budete potrebovať hlavne drevené hranoly, ktoré narežete na vhodnú veľkosť. Ak doma nemáte po ruke žiadne hranoly navyše, zaobstaráte je v obchodoch s drevo materiálmi. Za jeden veľký hranol dáte okolo 2 €.

Podobné články

1 komentár

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button