Zdravie a krásaNávody

Ako nasadiť šošovky a ako ich vybrať?

ako nasadiť a ako vybrať šošovkyKontaktné šošovky stále častejšie nahrádzajú dioptrické okuliare. Vďaka nim sa človek cíti lepšie a pohodlnejšie, šošovky mu na rozdiel od okuliarov neprekážajú pri práci, pri športe či iných aktivitách. Ak aj vy hodláte vymeniť okuliare za šošovky, mali by ste vedieť, ako sa správne nasadzujú a tiež, ako sa majú z očí odstraňovať. Ako nasadiť šošovky a ako ich vybrať? 

Typy kontaktných šošoviek

Kontaktné šošovky možno deliť podľa doby, počas ktorej je možné ich používať.

Jednodňové šošovky

Tieto šošovky sú na jedno použitie. Je preto potrebné ich po použití nahradiť iným párom.

Jednodňové kontaktné šošovky sú výhodné v tom, že ich môžete mať nasadené po celý deň. Na noc si ich z očí ale vždy vyberte.

Dvojtýždňové šošovky

Tieto kontaktné šošovky sa dajú používať opätovne, a to počas približne 14 dní. Záleží na ich kvalite. Niektoré typy sú už po týždni nepoužiteľné.

Mesačné kontaktné šošovky

typy kontaktných šošoviekNajobľúbenejší a najpredávanejší typ, ktorý zároveň vychádza najlacnejšie, ak používate šošovky každý deň.

Príprava pred nasadením šošoviek

Pred tým, než sa pustíte do nasádzania kontaktných šošoviek na oči, je vhodné vykonať dôkladnú očistu rúk. Ruky musia byť pri kontakte s šošovkami čisté.

Preto si ich umyte mydlom, následne dôkladne opláchnite v čistej vode a osušte čistým uterákom, kde by nemali byť ani najmenšie zrnká prachu.

Postup nasadzovania šošoviek

Keď máte dobre umyté a osušené ruky, vyberte šošovky z obalu. V prípade, že sa chystáte nasadiť šošovky, ktoré ste už pred tým mali, opláchnite ich v roztoku tak, aby sa zbavili nečistôt.

nasadzovanie šošoviekŠošovku si položte na špičku ukazováka a skontrolujte, či je správne natočená tak, aby ste sa ju nesnažili aplikovať do okna obrátene. Správne otočená šošovka má perfektný tvar misky, zatiaľ čo šošovka naopak má okraj zľahka natočený von – ako tanierik.

Pomocou druhej ruky si podržte horné viečko oka, zabránite tak na okamih žmurkaniu.

Dolné viečko odklopte prstom (najlepšie prostredníkom) ruky, v ktorej držíte šošovku.

Okom sa potom pozrite smerom nahor a šošovku vložte na oko. Je potrebné postupovať opatrne, majte na pamäti, že oči sú veľmi citlivým orgánom.

Vo chvíli, keď je šošovka nasadená, môžete uvoľniť viečko.

Po nasadení udržte chvíľku oko zatvorené, aby si šošovka našla svoje miesto a dobre sadla. Môžete oko taktiež veľmi jemne masírovať krúživými pohybmi prstov, aby ste sa zbavili prípadných vzduchových bublín.

Rovnako postupujte aj pri nasadzovaní šošovky do druhého oka.

Ako sňať kontaktné šošovky

Aj pred odobratím šošoviek vykonajte dôkladnú hygienu rúk.

Okom sa pozrite hore a rukou si stiahnite spodné viečko.

K oku opatrne približujte ukazovák ruky do chvíle, než sa dotkne šošovky.

Šošovku potom zosuňte k spodnej časti oka a stlačte ju medzi ukazovákom a palcom. V tejto chvíli ju môžete vybrať.

Rovnaký postup vykonajte aj v prípade vybratia kontaktnej šošovky z druhého oka.

Čo je potrebné pri nasadzovaní šošoviek?

  • Dôkladná hygiena rúk pred vybratím šošoviek
  • Obal, kryt na šošovky s roztokom

Ako dlho nasadenie šošoviek potrvá?

Nasadzovanie a vyberanie kontaktných šošoviek vám spočiatku možno bude robiť problémy. V prípade, že cítite na oku podráždenie vyvolané priveľkým množstvom neúspešných pokusov, dajte si na niekoľko minút pauzunavlhčite oko roztokom.

Šošovku by ste nemali vôbec cítiť. Je potrebné si na tieto postupy zvyknúť. Po čase vám to však zaberie maximálne pár sekúnd.

Aké budú náklady na kontaktné šošovky?

Kontaktné šošovky môžete kúpiť v niekoľkých variantoch. Za balenie 30 kusov jednodenných šošoviek zaplatíte približne 15€.

Podobná cenová hladina je aj v prípade dvojtýždňových kontaktných šošoviek, jedno balenie ale obsahuje len 3 – 6 šošoviek. Najobľúbenejšie mesačné kontaktné šošovky stoja 11-30€ v baleniach o 3 – 6 kusoch.

Roztok na šošovky vás bude stáť v najlacnejšom prípade okolo 6€ za balenie. Slúži na očistenie a uchovávanie šošoviek. Takýto roztok vám vydrží aj pol roka.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button