Ako liečiťZdravie a krása

Ako sa chrániť pred kliešťom?

kliest

Drobné, ale krvilačné kliešte sú pre človeka v prírode stálym a veľkým nepriateľom. Najviac „pri chuti“ sú koncom jari a na konci jesene. Vyskytujú sa najmä v nižších zemepisných polohách s listnatými a zmiešanými lesmi a aj okolo vodných tokov. Kliešte môžu byť infikované, ľudský život ohrozujúcimi, chorobami – vírusmi spôsobujúcimi zápal mozgových blán alebo baktériami, ktoré vyvolajú lymskú boreliózu. Prevencia spočíva predovšetkým v dôslednej osobnej ochrane pred kliešťami. Prečítajte si návod ako sa správne chrániť pred kliešťom.

Čo potrebujete ak sa chcete chrániť pred kliešťom:

  • repelent proti kliešťom
  • pinzeta
  • klieštiky na kliešte
  • dezinfekčný prostriedok

Kedy a kde sa kliešte vyskytujú najčastejšie

prečo sa nechať zaočkovať a výskyt nakazených kliešťovNajväčší výskyt kliešťov je za dlhotrvajúceho sucha. Odborníci odporúčajú za takéhoto počasia neopúšťať cesty a nevydávať sa zbytočne do trávneho porastu alebo kríkov.

Vždy sa dôkladne prezrite!

Vždy po prechádzke trávnatým porastom pri rieke alebo v lese by sme sa mali dôkladne prezrieť alebo utrieť uterákom, aby sme zistili, či sa náhodou kliešť nezachytil na tele.

Neprisaje sa okamžite, ale až po niekoľkých hodinách. Kliešť má rád oblasť slabín, podpazušia a stehien.

Pár tipov ako sa chrániť pred kliešťom

návod ako sa chrániť pred kliešťomJe vhodné nosiť do prírody oblečenie svetlej farby, ktoré má hladký povrch a tkaniny, ktoré majú veľkú hustotu.

Rovnako je účinné nosiť vysoké ponožky, dlhé nohavice zastrčené do ponožiek alebo do topánok, pevné topánky, košeľu alebo tričko s dlhým rukávom.

Odporúča sa napúšťať pokožku alebo šatstvo repelentom. Chrániť pred kliešťom sa dá napríklad prípravkom, ktorý sa aplikuje na kožu pred cestou do prírody.

Čo ak už kliešťa máme?

ochrana proti kliestomKeď kliešťa objavíme, šetrne je odstraňujeme pomocou pinzety alebo špeciálnych klieštičiek na kliešte. Niekedy pomôže pred vyberaním pinzetou či klieštičkami, ak postihnuté miesto natrieme tukom, ideálne desať minút pred vyberaním.

Použijeme priamy ťah, točenie jedným smerom alebo vykývané. Kliešťa nesmieme pretrhnúť ani roztlačiť. Po odstránení ranku dezinfikujeme a niekoľko ďalších dní sledujeme.

Čo ak na mňa kliešť preniesol nákazu?

Ak po niekoľkých dňoch po uchytení kliešťa na koži uvidíme v mieste kde kliešť bol červenú škvrnu, ktorá sa zväčšuje a vnútri bledne či sa začne dokonca sťahovať na iné miesto, ide o lymskú boreliózu. Je potrebné okamžite ísť k lekárovi.

Choroba sa vylieči vcelku bezpečne antibiotikami. Pokiaľ sa ale zanedbá, môže napadnúť rôzne orgány, napríklad kĺby, obličky aj mozog.

V prípade vírusového zápalu mozgu, asi za 14 dní po uchytení kliešťa, postihnutý ochorie akoby chrípkou. To už je zlé, pretože ide o zápal mozgu. Potom sa dostavia bolesti hlavy a strnutie šije.

Aké choroby na mňa kliešť môže preniesť a ako sa voči nim chrániť?

Najviac ľudí sa každoročne kliešťom podarí nakaziť práve v letných mesiacoch. Encefalitída, ktorú prenášajú kliešte, je sezónna choroba a väčšinou jej výskyt začína v júli, vrcholí v auguste a doznieva v septembri. Proti kliešťovej encefalitíde je možné sa chrániť včasným očkovaním. Očkuje s určitým predstihom.

Inou človeku nebezpečnou chorobou prenášanou kliešťom je lymská borelióza. Jedná sa o nervové a kožné ochorenia, sprevádzané kĺbovými príznakmi. Prenos nákazy sa uskutočňuje slinami prisatých kliešťov. Borélia sa nachádza v črevách kliešťov a až počas satia sa sťahuje do slinných žliaz, takže prenos nákazy začína najskôr za 24 hodín po prisatí.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button