Návody

Pranie a jeho vplyv na textílie: Ako sa vyhnúť chybám a predĺžiť životnosť oblečenia

Naše pracie návyky majú vplyv nielen na životné prostredie (spotreba vody, energie, uvoľňovanie mikroplastov či používanie chemikálií), ale aj na životnosť oblečenia. Menej je preto niekedy viac – oblečenie by ste mali prať pri nižších teplotách a menej často, dôležitá je aj voľba vhodných pracích prostriedkov.

Ako správne prať textílie

Každý prací cyklus predstavuje mechanickú záťaž

Používajte krátke pracie cykly. Pohyby bubna, trenie medzi látkami a vysoké otáčky pri odstreďovaní môžu oslabiť vlákna, čo často vedie k vzniku žmolkov, strate tvaru a pružnosti.

Aby ste mechanické opotrebovanie čo najviac eliminovali, je dôležité triediť prádlo nielen podľa farieb, ale aj materiálov. Účinnou ochranou jemného oblečenia je aj používanie pracích vreciek, ktoré zabraňujú priamemu kontaktu a treniu medzi odevmi.

Ako často prať oblečenie?

Okrem ponožiek a spodnej bielizne netreba ostatné oblečenie prať tak často, resp. nie po jednom nosení.

Pokiaľ nie je nadmerne zašpinené, sviežosť mu dodajú použité parfémy do prania, ktoré zachovávajú vôňu dlhšie ako bežná aviváž alebo ho môžete prestriekať sprejom na textil – oba produkty zoženiete na Beaushop.sk. Pre predstavu, košele a tričká stačí prať po 2-3 noseniach, šaty a sukne zvyčajne po 3-4 a nohavice, džínsy či svetre až po 5-10 noseniach.

Pracie prostriedky a aviváž

Zloženie štandardných pracích prostriedkov môže byť pre niektoré textílie príliš agresívne. Bieliace látky v pracích práškoch môžu oslabiť vlákna, zatiaľ čo aviváže môžu znížiť prirodzenú priedušnosť tkanín. Neznamená to však, že sa ich musíte vzdať, stačí nájsť vhodnú alternatívu.

Tou môžu byť pracie pásiky, ktoré po rozpustení vo vode nezanechávajú žiadne škodlivé zvyšky. Na farebné oblečenie zvoľte špeciálne prostriedky, ktoré zabezpečujú farebnú stálosť a pre intenzívnu dlhotrvajúcu vôňu siahnite po olejových vôňach do prania.

Príliš horúca voda

Pranie pri príliš vysokej teplote môže spôsobiť zrážanie prírodných materiálov, ako je vlna či bavlna, alebo deformáciu syntetických látok.

Ak je voda príliš horúca, zvyšuje sa aj riziko vyblednutia a straty pôvodnej farby. Vždy sa riaďte konkrétnym materiálom, resp. odporúčaniami na štítku. Kým napríklad bavlnené oblečenie môžete prať na vyššej teplote (40-60°C), jemný satén si vyžaduje šetrnejší prístup a pranie na nízkej teplote (do 30°C).

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button