Ako spoznať kiahne u detí?
Ovčie kiahne patria k najrozšírenejším infekčným chorobám. Avšak spoznať kiahne nieje niekedy tak jednoduché ako sa zdá. Objavujú sa hlavne na jar a na jeseň, najčastejšie u detí do 10 rokov. Deväť z desiatich detí túto chorobu prekoná práve v tomto veku. Rodičia mávajú dilemu, či nechať dieťa očkovať proti kiahňam, alebo nie. Istou výhodou totiž je, že kto si prejde kiahňami, získa proti nim imunitu do konca života. Choroba kiahní má svoje typické príznaky a inkubačnú dobu, podľa ktorých je ľahké túto chorobu spoznať.
Ako môžeme spoznať kiahne u detí?
Vírus do človeka vstupuje skrz sliznicu a lymfatické tkanivo horných dýchacích ciest. Tu sa vírus rozmnoží a putuje do ďalších častí organizmu.
Základným príznakom kiahní je typická vyrážka. Keď sa na tele objavia charakteristické pupienky, je už choroba rozbehnutá naplno.
Ešte pred tým však možno sledovať iné príznaky, ktoré signalizujú príchod ovčích kiahní.
Zvyčajne sa prejavenie kiahní preukáže zhoršením nálady postihnutého dieťaťa a jeho únavou, niekedy aj zvýšenou teplotou.
Pokiaľ začne vaše dieťa len tak polihovať, či si ľahne v čase, keď je inokedy veľmi aktívne, mali by ste zbystriť pozornosť. K ďalším príznakom patrí nechutenstvo, niekedy aj hnačka.
K prvým špecifickým príznakom ovčích kiahní patrí pocit nepríjemného svrbenia a podráždenia kože, ktorá tiež začína byť citlivá až bolestivá. Práve v týchto miestach sa potom objaví charakteristický zápach.
Podľa čoho spoznať kiahne?
V začiatku choroby sa objaví jeden červený vriedok, zvyčajne vo vlasoch, po chvíli ďalšie a potom už rýchlo postupujú smerom do tváre, na telo a končatiny. Vredom hovoríme vyrážky. Počiatočné príznaky kiahní sa prejavujú od 4 dní do týždňa a samotné vyrážky vymiznú zhruba do troch týždňov.
Tieto vyrážky nepostupujú okamžite ale prejavujú sa v určitých vlnách. Vyrážky sa tvoria zhruba päť dní, počas ktorých ich je možné pozorovať, ako v štádiu makuly, tak aj v štádiu, kedy sa už tvorí škrupina.
Stupeň vyrážok je variabilný. Väčšinou sa vytvoria dve až tri stovky vyrážok. Môže ich byť menej ako desať a vo výnimočných prípadoch sa môže vytvoriť až skoro do dvoch tisíc vyrážok.
Jeden až dva dni pred vznikom prvých malých kiahní trpí pacient urputnou bolesťou hlavy a vysokou horúčkou. Práve v tomto období začína byť človek schopný infikovať okolie vzdušnou cestou alebo priamym kontaktom, preto by mal zostať v izolácii.
Po prepuknutí ochorenia treba chorobu nahlásiť lekárovi. Pľuzgieriky je možné natierať len tekutým púdrom a čakať, až samé zmiznú. Je potrebné zabraňovať dieťaťu, aby sa škriabalo, a takisto ho držať doma.
Ak by kiahňami nakazilo iného člena rodiny, ktorý ich v detstve tiež neprekonal alebo nie je očkovaný, môže byť táto choroba pre dospelého človeka výrazne nepríjemnejšia.
Nebezpečenstvo tiež predstavuje vyšší vek pacienta.
S rastúcim vekom sa pomerne zvyšuje riziko prípadných komplikácií, ktoré kiahne doprevádzajú (meningoencefalitída, pneumónia atď.).
Najmladší priebeh tohto ochorenia sa vyskytuje u detí vo veku od troch do desiatich rokov, naopak komplikovaný priebeh je zaznamenaný u pubescentov, adolescentov, prechodných žien, novorodencov a ľudí s oslabeným imunitným systémom.Vždy sa poraďte s lekárom!
Ak sa vám páčil článok o tom ako spoznať kiahne, prečítajte si aj: