Úvod / Internet / Ako nájsť zaujímavé veci na internete?

Ako nájsť zaujímavé veci na internete?

ako ľahko nájsť zaujímavé veci na interneteInternet je plný, ak nie preplnený, textom, obrázkami, videami, aplikáciami a mnohým ďalším. A každým dňom sa rozširuje. Avšak nie všetok obsah je zaujímavý a užitočný, preto je tu návod, ako sa práve k takémuto obsahu čo najviac priblížiť. Ako nájsť zaujímavé veci na internete?

Čo potrebujeme:

  • počítač
  • pripojenie k internetu

Ak chcete nájsť zaujímavé veci na internete tak hľadajte na správnych miestach


hľadanie na googleHľadajte priamo na webových stránkach, ale aj vo vyhľadávačoch. Za zmienku stojí určite Google alebo napr. v minulosti Morfeo a iné podobné fulltextové vyhľadávače, ktoré sa špecializujú na hľadanie v slovenčine. Než však s hľadaním začnete, zoznámte sa s možnosťami vyhľadávača a vyskúšajte si spôsoby jeho vyhľadávania, najmä ak pracuje s úvodzovkami, pomlčkou a príkazmi upresňujúcimi oblasť hľadania.

Buďte svetoví

Hľadajte vo viacerých jazykoch (najmä v angličtine). Jazyk nemusíte ovládať, vhod vám príde napríklad prekladač Google Translate, ktorý vám preloží ako časť textu, tak aj celý web a to hneď v niekoľkých desiatok svetových jazykov. Predovšetkým, ak hľadáte fotografie či videá, je hľadanie v jazykoch používaných veľkým počtom ľudí veľké plus.

Slov radšej viac, než menej


Všeobecne sa udáva, že sa má vyhľadávať stručným spôsobom – voliť čo najmenej slov, ktoré ale budú výstižne popisovať objekt záujmu. Pre hľadanie konkrétnych informácií však radšej vpíšte slov viac ako pri bežnom hľadaní.

Možnosťou je aj zadať celé slovné spojenie. Postupným prechádzaním definujte ďalšie a ďalšie spresňujúce slová. Využite možnosti vyhľadávača, ako filtrovať nežiaduce výsledky (u Google sa jedná o spojovník, za ktorým bude bez medzery stáť nežiaduce slovo, napríklad “-letectvo”). Tým si ušetríte čas.

Vyskúšajte linkovacie služby

Ak ešte nie ste ich užívateľmi, skúste linkovacie služby. Ich princíp je jednoduchý. Užívateľ, ktorý nájde na internete zaujímavý článok, ho pridá do databázy služby, čím naň upozorní ďalších používateľov. Tí mu po jeho zhliadnutí môžu dať hlas, či u niektorých systémoch hlas odobrať.

Podľa počtu bodov tvoria články rebríčky, ktoré môžete prechádzať alebo v nich vyhľadávať. Vyskúšajte napríklad český Linkuj.cz, slovenský Vybrali.sme.sk alebo anglický del.icio.us a reddit.

Twitter

hľadanie na twitterTwitter je obdoba sociálnej siete Facebook. Jeho prednosťou je možnosť globálneho vyhľadávania medzi tzv. Tweetmi, čo sú verejné príspevky používateľov tejto siete. Tí radi zdieľajú odkazy, pretože sú obmedzení 140 znakmi pre napísanie jedného príspevku.

Otvorte si stránku www.twitter.com. Registrácia nie je potrebná. V záhlaví stránky je umiestnené pole pre vyhľadávanie, kam zadajte, čo hľadáte. Za okamih sa vám zobrazia najnovšie príspevky obsahujúce hľadaný výraz. Klikaním na tlačidlo “more” pod príspevkami sa dostávate ďalej do minulosti. Kvôli povahe Twitteru, voľte hľadaný výraz stručne a výstižne, aktuálne, napríklad “Moscow”.

Na výsledky nezabúdajte


Nezatvárajte stránku ihneď po skočení hľadania. Ak máte RSS čítačku, zadajte príslušný kanál, prípadne si pridajte web do záložiek, ak vás hľadaná tematika všeobecne zaujíma. Je veľmi pravdepodobné, že sa na stránke objavia ďalšie zaujímavé veci.

Ako nájsť zaujímavé veci na internete?
4.9 (98.46%) 26 hlasov


Mohlo by vás zaujímať

Ako začať písať na klávesnici všetkými desiatimi?

Písať všetkými desiatimi na klávesnici – to je oveľa jednoduchšie, než si myslíte. Budú vám …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *