Ako si vybraťZdravie a krása

Ako vybrať bylinky na vysoký tlak?

vybrať bylinky na tlakVysoký krvný tlak by nemal zostať bez lekárskej kontroly. Niekedy sa však stáva, že aj pri seba-lepšej osobnej disciplíne (pri správnom užívaní liekov a pravidelných kontrolách u lekára) sa zdravotný stav príliš nelepší. Vtedy je vhodné premýšľať nad tým, ako vybrať bylinky, ktoré vám pomôžu s tlakom. Niektorí lekári sú k účinkom bylín skeptickí, iní im fandia. Isté je len jedno: bylinky niekedy pomôžu ale nikdy neuškodia.

Ak si chcete vybrať bylinky na tlak, neobchádzajte lekárov!

Ak sa rozhodneme pomôcť predpísaným liekom na zníženie krvného tlaku, mali by sme svoj zámer konzultovať s ošetrujúcim internistom (alebo praktickým lekárom). Buď si od neho necháme byliny priamo odporučiť alebo mu predložíme na posúdenie svojej „tipy“. Ďalšia cesta môže viesť cez lekáreň, kde poradí fundovaný farmaceut.

ako si vybrať bylinky kvôli tlakuBylinky môžeme sami nazbierať alebo si ich budeme kupovať v lekárni.

Kupovať bylinky z neoverených zdrojov (od „babiek bylinkáriek“) je trochu riskantné, hlavne ak predávajúceho osobne nepoznáme (a on nás).

Pre samo-zber je potrebná určitá dávka botanických znalostí – okrem bezpečného rozoznania byliny je tiež potrebné poznať, ktorá časť rastliny sa zbiera a kedy je na to najvhodnejší čas.

Celkom bezpečné je veriť internetovým herbárom, kde býva popisovaný spôsob spracovania a užívania byliniek.

Keď už premýšľate, aké si môžete vybrať bylinky, začnite cesnakom

Najznámejšou a úplne neškodnou bylinou je cesnak. Jeho účinky pri znižovaní vysokého krvného tlaku sú všeobecne známe. Ľuďom s vysokým krvným tlakom je odporúčaný ako ideálne korenie do jedla, do nátierok alebo aj na obložený chlieb. Z cesnaku naloženého do liehu (alkoholu) sa vyrába tinktúra. Užíva sa jej denne jedna čajová lyžička.

vyberanie byliniek ako je hlohHloh obyčajný, tŕnistý ker, ktorý kvitne v máji (a nepríjemne páchne), je odporúčaný ako podporný prostriedok pri chorobách srdca, ciev a pri vysokom krvnom tlaku.

Nemá toxické ani vedľajšie účinky, ale o úmysle ho používať je nutné si pohovoriť najprv s lekárom. Účinnou drogou je kvet a list hlohu. Odborné pramene zhodne uvádzajú, že Hlohová kúra musí byť dlhodobá.

Medovka lekárska má rovnako pripisované pozitívne účinky pri znižovaní vysokého krvného tlaku.

Medovka má aj iné schopnosti: upokojuje, upravuje krvný obeh, tlmí bolesti. Je úplne neškodná, predávkovanie nehrozí a nemá žiadne vedľajšie účinky. Medovkový čaj možno popíjať celý deň alebo si ho pripravovať tak trikrát denne. Netreba zabúdať na jej skvelé účinky pri nespavosti.

Posledné tipy aké si môžete vybrať bylinky na vysoký krvný tlak

Zbehovec plazivý. Jarné bylina, ktorá kobercovo lemuje cesty a pokrýva stráne najmä v podhorských oblastiach. Zbiera sa a suší vňať s kvetom. Čaj zo zbehovca je horký, ale ľudová múdrosť hovorí, že čo je horké, to účinkuje. Zbehovcový nálev skutočne krátkodobo uľaví ťažkostiam spojeným s vysokým krvným tlakom, najmä tlaku v hlave. Nevýhodou je, že bylina kvitne skutočne len na jar, preto je nutné jej nazbierať dostatok do zásoby.

Chorým s vysokým krvným tlakom je ďalej doporučované jesť veľa zeleniny, a to najmä paradajky a uhorky (odvodňujú), do denného jedálnička zaradiť stopkový zeler, koreniť zelenými bylinkami (trebuľka, estragón, medvedí cesnak).

A samozrejme málo soliť, vystríhať sa cigariet, alkoholu a veľkého množstva silnej zrnkovej kávy. Dúfame, že vám tento článok pomohol vysvetliť a odpovedať na vaše otázky.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button