AkoaPreco.com > Záhrada > Ako pestovať bylinky na záhrade?

Ako pestovať bylinky na záhrade?

ako pestovať bylinky na záhradeBylinka je rastlinou, ktorú môžete využiť v kuchyni alebo na liečebné účely. Je veľmi praktické pestovať bylinky v záhrade, pretože nielenže krásne voňajú a zdobia záhradu svojimi kvetmi, ale navyše sú multifunkčne použiteľné. Čerstvými bylinkami aromaticky ochutíte aj obyčajné jedlo, môžete si z nich pripraviť čaj alebo s nimi liečiť rôzne choroby. Ale niektoré bylinky (napr. harmanček, mäta, nechtík, kvety bazy čiernej) môžu slúžiť aj na skrášlenie vlasov, kože a pod. Ako ich teda pestovať? Ako pestovať bylinky na záhrade?

Kde bylinky na záhrade pestovať?


Bylinky nie sú náročné na pestovanie. Nedávajte ich do hlbokého tieňa alebo do vlhkého prostredia, inak ale závisí voľba miesta pre bylinky čisto na vás.

pestovanie vlastných byliniekSpôsobov, ako bylinky sadiť, je tiež veľa. Jednou z možností je tvorba špeciálnej bylinkovej záhradky, kam si budete chodiť pre svoje zázračné rastliny.

Umiestnenie všetkých byliniek na jedno miesto je vhodné aj z hľadiska vône, ktorá je potom intenzívnejšia. Môžete sa so záhradkou vyhrať a sadiť rôzne druhy byliniek tak, aby farbou, tvarom listov alebo výškou zaujímavo kontrastovali. Nie je to ale len jediná možnosť, ako bylinky v záhrade umiestniť.

Ďalšou možnosťou je pridať bylinky do zeleninovej záhrady a pestovať ich spolu so zeleninou na záhonoch. Pekným variantom je aj nasadenie byliniek do nádob a rozmiestnenie nádob po záhrade alebo terase. Bylinky môžete ale pestovať aj na vyvýšených záhonoch. Prečítajte si aj: Ako pestovať jahody na balkóne?


Aké druhy byliniek pestovať?

Na záhrade vám porastú bylinky ako je pažítka, kôpor, chren, palina pravá, estragón, nechtík, rasca, rímsky harmanček, koriander, rímska rasca, fenikel, vavrín, levanduľa, medovka, mäta klasnatá, bazalka, oregano, petržlen, rozmarín, šalvia , tymian, zázvor a ďalšie. Záleží samozrejme na tom, na aké účely sa chystáte bylinky používať a ktoré z nich budete naozaj potrebovať. Vyhľadajte si viac informácií o jednotlivých bylinkách a podľa toho sa pre niektoré z nich rozhodnite.

Ako sa o bylinky v záhradke starať?

vysádzanie byliniek na záhradeVäčšina byliniek sa zaobíde bez prehnanej starostlivosti. Na jar alebo v lete rastliny zrezávajte a ich listy, kvety alebo iné časti používajte. Vyžadujú zalievanie a hnojenie v období rastu. Ak nechcete zbierať semená, odstraňujte u byliniek odkvitnuté kvety, aby sa zvyšok rastliny nevysiľovaľ zrením semien.

U väčšiny stačí zarezať kvety záhradníckym nožom alebo nožnicami. Lepšie je prerezávať (prestrihovať) menej a častejšie. Na zimu nechajte na rastlinách staré zoschnuté listy, pretože budú rastlinu cez zimu chrániť pred mrazom a vetrom.

Ako žať bylinky


Žnite počas teplého, suchého počasia, kedy sú rastliny rozkvitnuté. Odstráňte vonkajšie listy, aby ste podporili rast nových listov uprostred. Semená sa zberajú tak, že sa oreže celé kvetenstvo na konci leta alebo na jeseň, keď už začínajú hnednúť a opadávať.

Ako bylinky sušiť

Sušiť môžete bylinky viacerými spôsobmi. Jednou z možností je ich zavesenie na teplé a tmavé miesto. Natrhané rastliny zviažte do zväzkov a zaveste kvety na teplom, suchom a tmavom mieste. Akonáhle sú bylinky suché, nalámte ich do tmavého pohára alebo inej tmavej uzatvárateľnej nádoby a uskladnite ich.

Mohlo by vás zaujímať

návod ako vyriešiť neprítomnosť kanalizácie

Ako vyriešiť problém s absenciou kanalizácie?

Kanalizácia aj napriek tomu, že je 21. storočie v mnohých mestách a obciach stále chýba. …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.