Ako liečiť

Bylinky na pečeň a čaje na detoxikáciu pečene

čaje na detoxikáciu pečene a bylinky na pečeňPečeň je jedným z najdôležitejších ľudských orgánov, ktoré zohrávajú podstatnú úlohu pri metabolizme. V prípade, že dôjde k jej zlyhaniu, môže to mať za následok aj smrť človeka. Bylinky na pečeň a čaje na detoxikáciu pečene.

Preto je samozrejme dôležité, aby ste sa o svoj organizmus starali tak, aby pečeň nebola príliš zaťažovaná.

Na správnu funkciu pečene môžu mať pozitívny vplyv aj bylinky, ktoré sa voľne vyskytujú v prírode. Ich výťažky pomáhajú podporovať správnu funkciu pečene.

Bylinky na detoxikáciu pečene

Púpava lekárska

U nás bežne sa vyskytujúca bylinka, obsahujúca mliečnu šťavu. Okrem iného pomáha podporovať močenie, a to vďaka vysokému obsahu horčiny, ktorá je súčasťou šťavy.

Z púpavy si môžete urobiť napríklad púpavový šalát.

Recept na púpavový šalát

Čerstvé listy púpavy umyte a nakrájajte na menšie kúsky. Vložte do misky a pridajte nakrájané jablko. Pridať môžete tiež napríklad nechtík lekársky.

Do šalátu pridajte pre vylepšenie chuti trochu citrónovej šťavy, použiť sa dá napríklad aj biely jogurt.

Pestrec mariánsky

rastlina pestrec marianský na detoxikáciu pečeneTáto rastlina je taktiež pomerne hojná, rastie hlavne na slnečných miestach. Pestrec marianský obsahuje látky, ktoré napomáhajú regenerácii pečene a používa sa aj ako prevencia proti poškodeniu tohto dôležitého orgánu.

Obsahuje totiž flavonolignany, ktoré majú detoxikačné účinky. Zároveň pomáhajú regenerovať pečeňové tkanivá a bunky. Často sa používa u ľudí, ktorí trpia alkoholizmom. Práve u alkoholikov dochádza k zhoršeniu funkcie pečene, často dochádza až k jej cirhóze.

Pečeňovník trojlaločný

Ako už z názvu bylinky vyplýva, používa sa, či sa skôr v minulosti používal, na liečbu pečeňových chorôb a ochorení. Dodnes je táto rastlina využívaná v homeopatii.

Ďalšie bylinky, ktoré pomáhajú na pečeň:

  • čakanka obyčajná
  • horec žltý
  • puškvorec obyčajný
  • lastovičník väčší

Prečítajte si aj:

Čaje z byliniek vhodné na detoxikáciu pečene

1. variant

Vytvorte si zmes z pestreca mariánskeho, paliny, zemežlče, rebríčka a repíka. Túto zmes zalejte vriacou vodou, nechajte vylúhovať. Pite vždy pred jedlom, a to po dobu približne jedného týždňa.

2. variant

Zmes z listov pečeňovníka, repíka, vňate lastovičníka väčšieho, koreňa čakanky a púpavy lekárskej. Postup je rovnaký ako u predošlého receptu.

3. variant

Vňať lastovičníka väčšieho umyte a odstreďte. Vzniknutú šťavu potom doplňte horúcou vodou. Aplikuje sa iba v malom množstve, zhruba pol lyžičky raz až dvakrát denne, vždy ju zapite vodou.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button