Bylinky na pečeň a čaje na detoxikáciu pečene
Pečeň je jedným z najdôležitejších ľudských orgánov, ktoré zohrávajú podstatnú úlohu pri metabolizme. V prípade, že dôjde k jej zlyhaniu, môže to mať za následok aj smrť človeka. Bylinky na pečeň a čaje na detoxikáciu pečene.
Preto je samozrejme dôležité, aby ste sa o svoj organizmus starali tak, aby pečeň nebola príliš zaťažovaná.
Na správnu funkciu pečene môžu mať pozitívny vplyv aj bylinky, ktoré sa voľne vyskytujú v prírode. Ich výťažky pomáhajú podporovať správnu funkciu pečene.
Bylinky na detoxikáciu pečene
Púpava lekárska
U nás bežne sa vyskytujúca bylinka, obsahujúca mliečnu šťavu. Okrem iného pomáha podporovať močenie, a to vďaka vysokému obsahu horčiny, ktorá je súčasťou šťavy.
Z púpavy si môžete urobiť napríklad púpavový šalát.
Recept na púpavový šalát
Čerstvé listy púpavy umyte a nakrájajte na menšie kúsky. Vložte do misky a pridajte nakrájané jablko. Pridať môžete tiež napríklad nechtík lekársky.
Do šalátu pridajte pre vylepšenie chuti trochu citrónovej šťavy, použiť sa dá napríklad aj biely jogurt.
Pestrec mariánsky
Táto rastlina je taktiež pomerne hojná, rastie hlavne na slnečných miestach. Pestrec marianský obsahuje látky, ktoré napomáhajú regenerácii pečene a používa sa aj ako prevencia proti poškodeniu tohto dôležitého orgánu.
Obsahuje totiž flavonolignany, ktoré majú detoxikačné účinky. Zároveň pomáhajú regenerovať pečeňové tkanivá a bunky. Často sa používa u ľudí, ktorí trpia alkoholizmom. Práve u alkoholikov dochádza k zhoršeniu funkcie pečene, často dochádza až k jej cirhóze.
Pečeňovník trojlaločný
Ako už z názvu bylinky vyplýva, používa sa, či sa skôr v minulosti používal, na liečbu pečeňových chorôb a ochorení. Dodnes je táto rastlina využívaná v homeopatii.
Ďalšie bylinky, ktoré pomáhajú na pečeň:
- čakanka obyčajná
- horec žltý
- puškvorec obyčajný
- lastovičník väčší
Prečítajte si aj:
Čaje z byliniek vhodné na detoxikáciu pečene
1. variant
Vytvorte si zmes z pestreca mariánskeho, paliny, zemežlče, rebríčka a repíka. Túto zmes zalejte vriacou vodou, nechajte vylúhovať. Pite vždy pred jedlom, a to po dobu približne jedného týždňa.
2. variant
Zmes z listov pečeňovníka, repíka, vňate lastovičníka väčšieho, koreňa čakanky a púpavy lekárskej. Postup je rovnaký ako u predošlého receptu.
3. variant
Vňať lastovičníka väčšieho umyte a odstreďte. Vzniknutú šťavu potom doplňte horúcou vodou. Aplikuje sa iba v malom množstve, zhruba pol lyžičky raz až dvakrát denne, vždy ju zapite vodou.