Záhrada

Ako vybrať vretenovú kosačku?

výber vretenovej kosačkyNa kosenie nízkeho trávnika potrebujete vretenovú kosačku. Sú úplne ideálne pre menšiu plochu, u ktorej máme za požiadavku, aby sa stále zachovávala krátka tráva. Každá vretenová kosačka obsahuje bubon s vretenami, ktoré trávu úhľadne postrihajú, takže zostane zelená. Na rozdiel od bežných kosačiek, ktoré zrežú steblo trávy, ktoré následne zožltne je vretenová kosačka celkom príjemnou alternatívou. Vretenových kosačiek je celý rad, ako vybrať tú správnu?

Vretenovú kosačku môžete vybrať podľa stupňa náročnosti

Ak máme drobnú trávnatú plochu, tak si vyberieme vretenovú kosačku s ručným pohonom. Kosačku teda iba tlačíme a tráva sa kosí. Pre väčšie plochy je vhodné vybrať kosačku opatrenú motorom, práca s ňou je následne oveľa menej namáhavá.

ako vybrať vretenovú kosačkuAk sa rozhodnete pre motorovú, tak máte na výber medzi kosačkou s elektromotorom alebo s benzínovým motorom.

Obidve varianty sú vyrábané s nehlučnými a drobnými motormi, benzínové sú drahšie, ale môžete s nimi vyraziť aj na vzdialenejšie miesta. Je len na vás, ktorá by vám viac vyhovovala. Záleží už len na veľkosti a ploche terénu a samozrejme na objeme vašej peňaženky.

Pre kosenie dvorov a drobných záhrad sú vhodné vretenové kosačky štandardného typu, obsahujú madlá, ktoré sa tlačia smerom vpred. Ďalej sú dostupné väčšie motorové modely a tiež kosačky, ktoré sa využívajú predovšetkým na kosenie trávnika na futbalových a golfových ihriskách.

Nad tými ani neuvažujte, ak potrebujete kosačku len pre malú plochu pred vaším domom či chatou. Ide o celkom drahé modely a pokiaľ nevyužijete ich celý potenciál, je zbytočné do nich vrážať peniaze.

V našich končinách sú taktiež väčšinou nepredajné, je potrebné ich nakúpiť v zahraničí.

Vretenovú kosačku vyberajte podľa zberného koša

Väčšina vretenových kosačiek žiadny zberný kôš nemá, keďže sú určené k drobnému upravovanie trávnika na malej ploche. Môžete si však zakúpiť mnoho modelov s košom. Dokonca aj ručne poháňané modely môžu obsahovať kôš.

Elektrické a benzínové vretenové kosačky takmer vždy kôš obsahujú, môžete teda kosiť trávu s ním i bez neho. Zberný kôš možno vždy ľahko vysypať.

vyberanie vretenovej kosačkyNepodceňujte výhodu zberného koša pre vretenovú kosačku. mnoho ľudí si povie, že je to pre ich malý dvor či záhradu bezcenná vec, avšak v praxi sa sami presvedčíte, že vám takýto kôš výrazne uľahčí prácu pri pravidelnom kosení.

Preto zvážte, či sa vám neoplatí investovať pár eur navyše a do budúcna nebudete musieť zvažovať ďalšiu kúpu novej kosačky alebo nejakého doplnku k nej.

Cena vretenovej kosačky

Ceny sa veľmi líšia. Základné modely môžete kúpiť v cenovom rozmedzí od od 50 do 100 Eur. Následne sa platí viac za značkové modely s upravenými britvami a za modely s motorom, ktoré sú vždy výrazne drahšie a cena je tu priemerne 100 do 200 Eur.

Ako môžete vidieť, vybrať ten správny vretenový kôš nieje veľmi jednoduché. Rozhoduje tu viacero faktorov ako sme si spomenuli aj vyššie. Od značky, cez kvalitu a cenu až po samotný typ a rôzne doplnkové časti kosačky. Je len na vás, čo presne potrebujete pre vaše kosenie trávnika a čo bude najlepšie vyhovovať vaším potrebám. My len dúfame, že sme vám týmto článkom lepšie objasnili a poradili pri vašom výbere vretenovej kosačky.

Ak sa vám páčil článok o tom, ako vybrať vretenovú kosačku, prečítajte si:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button