Gabiónové konštrukcia sa najviac využívajú na spevnenie určitých priestorov. Najčastejšie sa dajú vidieť v blízkosti riek, kde majú za cieľ spevniť pôdu. Slúžia však aj ako veľmi efektný okrasný prvok, ktorý sa hodí do bežných záhrad. Najmä v tých záhradách, ktoré majú členitý terén. Ako na gabióny svojpomocne?
V článku sa dozviete:
- Čo sú gabióny
- Stavba gabiónu svojpomocne
- Čo je potrebné
- Ako dlho to potrvá
- Aké budú náklady
Čo sú to gabióny?
Pred tým, než sa pustím do popisu toho, ako na gabióny svojpomocne, je dobré si ujasniť, čo to vlastne ony gabióny sú.
Možno netušíte, že okolo nich prechádzate, keď idete v meste. Môžu byť pri riekach, ale aj komerčných stavbách, prakticky všade.
Jedná sa o drôtené konštrukcie, ktoré sú vyplnené kameňom. Jednotlivý gabión sa zvyčajne vyrába v tvare kvádra alebo kocky. Ich spojením sa potom vytvorí stavba, ktorá je veľmi príjemná na pohľad a plní aj funkciu spevnenia terénu.
Gabióny majú tú výhodu, že vyzerajú veľmi prirodzene. Hodia sa tak napríklad aj do verejných parkov. Hlavná konštrukcia je tvorená oceľovými drôtmi. Vzniká tak akási sieť. Tá sa následne plní výplňovým materiálom, ktorý môže tvoriť napríklad kameň z lomu, ale napríklad aj betónová drvina atď.
Gabióny sú nenáročné na údržbu. Po ich inštalácii na pozemok sa o ne prakticky nemusíte starať. Výhodou je aj to, že sa ich inštalácia vykonáva na sucho. Možno ju vykonať v akomkoľvek ročnom období.
Stavba gabiónu svojpomocne
Gabióny si väčšinou majitelia pozemku nechávajú dodávať už hotové. Ich realizácia však nie je tak náročná, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Je samozrejme nutné mať potrebné vybavenie a tiež jednotlivé časti, z ktorých sú gabiónové konštrukcie vytvorené.
V prvej fáze si musíte ujasniť, kde vlastne gabióny použijete. Dôležité je, aby bol povrch, na ktorom budú stáť, dostatočne rovný a spevnený. Musíte tak vyrovnať základovú škáru. Jej sklon má byť zhruba 1:10.
Potom si už zvolíte, aká veľká bude konštrukcia jednotlivých gabiónov. Ideálne pre využitie na domácom pozemku je, ak bude mať gabiónový kôš približne 10×10 centimetrov, môže to byť aj menej.
Pre základnú konštrukciu koša vždy použite oceľové drôty, ktoré nepodliehajú korózii.
Vzhľadom k tomu, že budú vonku, mohla by sa na nich prejaviť vlhkosť a vplyv dažďa vo chvíli, kedy by nemali antikoróznu úpravu.
Ak máte vytvorenú základnú konštrukciu, teda gabiónový kôš, stačí pre neho urobiť základ v teréne, ktorý ste predtým riadne zarovnali. Jednotlivé gabionové koše spolu prepojíte špirálami.
Ak je konštrukcia umiestnená, začnite do nej vkladať výplň, teda lomový kameň či iný materiál. Aby nevypadával z koša, musia byť jednotlivé kusy dostatočne veľké, teda aspoň dvakrát väčšie ako je veľkosť oka gabiónového koša.
Ak sa rozhodnete pre výstavbu gabiónov väčších rozmerov, je vhodné najprv vybetónovať základ. Nemusíte sa pritom obávať toho, že by betón nejako kazil vzhľad, po dokončení práce totiž nebude vôbec vidieť.
Čo je potrebné na gabióny?
- Oceľové drôty – gabiónová konštrukcia
- Lomový kameň, prípadne iný výplňový materiál
- Betón
Ako dlho stavba potrvá?
Doba výstavby gabiónu závisí na tom, ako veľký rozmer bude mať. Dobu realizácie potom tiež ovplyvňuje to, či bude vykonaný suchým alebo mokrým procesom.
Suchý proces je logicky rýchlejší, stavba malých múrikov z gabiónov potom môže byť otázkou maximálne niekoľkých hodín.Pri mokrom procese je potrebné najprv vykonať betónový základ a vyčkať na jeho stvrdnutie. V tom to prípade tak radšej počítajte s realizáciou po dobu niekoľkých dňoch.
Aké budú náklady na stavbu na gabiónov?
Cena gabionovej siete je závislá od jej rozmerov. Najlacnejšie sa dajú kúpiť od 2 € rozmery 50x50cm.
Ak si zaobstaráte kompletné gabiónové bloky, teda vrátane všetkých komponentov (špirály, kocky atď.), Vyjdú v rozmeroch 1×0,5×0,5m od cca 30 €.