Záhrada

Ako kompostovať lístie?

ako kompostovať lístieLístie nemusí predstavovať len úmorné hrabanie a problém, kam s ním. Vyhodiť alebo spáliť? Oboje by bola veľká škoda. Z lístia totiž môžeme ľahko získať veľmi kvalitný kompost, ktorý je odmenou pre každého záhradníka. Kompost z lístia, alebo inak nazývaná listovka, vzniká prirodzeným rozkladom lístia, je jemná, kyprá a vonia lesom. Používa sa ako mulč k rastlinám, pre vylepšenie pôdy v kvetináčoch a ako súčasť bezrašelinných substrátov na pestovanie rastlín. Ako teda doma kompostovať lístie

Prečo v záhrade kompostovať lístie

Listovka je záhradná zemina, ktorá vzniká kompostovaním lístia. Na rozdiel od klasického kompostu tu tlenie lístia prebieha pri nízkych teplotách. Na prirodzenom rozklade lístia sa okrem vlhkosti podieľajú najmä huby, plesne a organizmy žijúce v pôde. Listovka nezapácha, naopak vonia podobne ako vlažná lesná pôda.

jesenné lístieKompostovať lístie môžete z lístia duba a buka, možno však použiť takmer všetko lístie aj veľmi neobľúbené lístie z orecha. Vyhýbame sa listom napadnutým chorobou a listom s ostňami a tŕňmi.

Kvalitný substrát získame zvyčajne až za dva roky, po roku sú však listy už takmer rozpadnuté a možno ich použiť napríklad ako mulč alebo ich môžeme zapracovať do pôdy pri jesennom rýľovaní.

Ako kompostujeme lístie

Lístie kompostujeme samostatne na tienistom mieste. Použiť môžeme klasický kompostér alebo napríklad plastové vrecia, do ktorých lístie nazbierame a potom ich prepichujeme, aby sme vytvorili odtokové otvory.

kompostovanie lístiaPre väčší objem lístia môžeme postaviť drevenú ohradu, prípadne môžeme hromadu ohradiť králičím pletivom, aby sme zabránili rozfúkaniu lístia vetrom.

Ak na spodnej časti kompostéru necháme zhruba 20 cm vysoký a meter široký otvor, môže hromada lístia v pokojnej časti záhrady predstavovať zimný úkryt pre užitočných ježkov.

Podmienky kompostovania

Huby a plesne pracujú efektívne iba pri dostatočnej vlhkosti, preto je veľmi dôležité pravidelné prelievanie vodou. Množstvo kyslíka, ktorý urýchľuje proces tlenia, môžeme zvýšiť prevzdušnením vidlami.

Tvorbu listovky je možné urýchliť posekaním lístia záhradnou kosačkou. Lepší priebeh kompostovania dosiahneme, ak dno kompostéra odstránime a lístie bude mať priamy kontakt s pôdou. Na urýchlenie kompostovania slúži prenos malej časti takmer zrelého kompostu, rastlinného zákvasu alebo kvaseného hydinového trusu do nášho nového kompostéra.

Rašelina

Listovka je nenahraditeľným materiálom pre pestovateľov, ktorí sa s ohľadom na prírodu vyhýbajú využívaniu rašeliny. Rašelina sa ťaží z rašelinísk, kde vznikala milióny rokov. Mladá listovka je mierne kyslá, neskôr je neutrálna.

Dokonalé kompostovanie lístia vytvorí jemný, sypký a ľahký substrát, ktorý sa hodí najmä na pestovanie rastlín v nádobách, ale uplatní sa aj na záhonoch a pri kríkoch, ktoré majú drobné ovocie.

Prečítajte si aj tieto články:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button