NávodyZdravie a krása

Ako správne meditovať?

správna meditácia O tom ako meditovať existuje veľa rôznych zdrojov. Ale viete správne meditovať? Meditácia by sa v dnešnej dobe mala stať neoddeliteľnou súčasťou dňa. Táto technika vám okrem iného pomôže vyrovnať svoju psychiku, zmierniť stres a zlepšiť svoje zdravie. Tiež sa dozviete o sebe veľa vecí. Určite neexistuje jednotný návod, ktorý by pri svojej meditácii museli všetci dodržiavať. Máme však pre vás tipy, ako postupovať, aby ste sa čo najlepšie uvoľnili. Každému môže vyhovovať niečo iné a časom možno dospejete k tomu, že budete schopní relaxovať a dostať sa do stavu zmeneného vedomia takmer kedykoľvek a kdekoľvek (napr. pri behu, počas jazdy mestskou hromadnou dopravou, a pod.).

Viete ako správne meditovať?

Meditácia je terapia, pri ktorej sa zbavíte nežiaducich myšlienok, napätia, stresu, úzkosti , ale aj agresie.

Po meditácii sa budete cítiť ako znovuzrodení, nabití energiou a s novou chuťou do života. Zároveň je meditácia nevyhnutnou súčasťou duchovného a osobného rozvoja.

Postup ako správne meditovať

Na začiatok si vyberte nejakú kratšiu a príjemnú meditáciu. Pustiť si ju môžete napríklad na youtube, kde ich nájdete naozaj veľa.

Časom si potom môžete vyberať meditácie zamerané podľa toho, či chcete napríklad uzdraviť niektorú časť tela, uvoľniť nahromadený stres alebo už vedome pracovať na svojom duchovnom rozvoji, napr. odblokovaním jednotlivých čakier, a pod.

Zvoľte si správnu miestnosť pre meditáciu

ako správne meditovaťAk chcete správne meditovať, najprv si zvoľte pokojnú miestnosť, v ktorej môžete zatiahnuť žalúzie alebo závesy na oknách, a tým vytvoriť pokojné šero.

Pokiaľ nie je tma a nemôžete ju dosiahnuť, postačí zaviažete okolo očí šatku.

Časom môžete meditovať pokojne v lese alebo inde vo voľnej prírode, pretože sa naučíte odpútať sa od okolitého sveta a nič vás nebude rozptyľovať.

Vhodná poloha pre meditáciu

Pohodlne sa posaďte, najlepšie na zem na podložku (prípadne na stoličku). Spočiatku nie je príliš vhodné krížiť nohy, aby mohla energia voľne prúdiť.

Časom sa k pozícii lotosového kvetu určite dopracujete. Je možné si tiež ľahnúť, avšak môže sa stať, že ľahšie zaspíte.

S meditáciou začnite veľmi pozvoľna

Pustite si zvolenú meditáciu, ktorá by vás mala najprv naviesť na hlboké a pomalé dýchanie a sústredenie sa iba na váš dych. Uvedomujte si, ako vzduch prúdi do vášho tela a ako z neho neskôr zase vychádza. Na dych sa zameriavame z toho dôvodu, aby v našej mysli prestali prúdiť myšlienky.

Spočiatku sa vám toto uvoľnenie nemusí dariť, dôležité je vytrvať a pravidelne si meditáciu dopriavať, aspoň na pár minút. Správne meditovať sa nenaučíte hneď, za deň.

Navodenie vhodnej atmosféry

meditáciaÉterické oleje vám môžu pomôcť správne meditovať. Vyskúšajte napr. éterický olej céder, ktorý podporuje relaxáciu a má antistresové účinky, levanduľa pomáha uvoľňovať negativitu a je veľmi vhodná pre meditáciu.

Medzi ďalšie vhodné éterické oleje patria ylang-ylang, santal, citrón, jalovec, myrta, atď.

Plynulé ukončenie meditácie

Po skončení meditácie ešte niekoľko minút odpočívajte, pretiahnite postupne končatiny a celé telo, než otvoríte oči.

Tipy ako správne meditovať

K meditovaniu nemusíte používať nahovorenú meditáciu. Je možné, že si vystačíte s meditačnou či relaxačnou hudbou alebo tichom prírody.

Skvelú meditáciu si môžete užiť aj vo vani. Zapáľte si k nej pokojne sviečky. Pozor však až nezaspíte.

Meditovať by sme mali každý deň v rovnakom čase. K meditácii nepristupujte, ak ste práve dojedli alebo ste unavení.

Prečítajte si aj tieto články:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button