Zdravie a krása

Ako spoznať zápal spojiviek?

zápal spojiviekZápal spojiviek je nepríjemný zdravotný problém oka. Oči nám môžu sčervenať z niekoľkých dôvodov a nie všetky vyžadujú takú liečbu ako zápal spojiviek. Ako teda s istotou spoznať zápal spojiviek?

Aké sú príznaky zápalu spojiviek?

Medzi najčastejšie príznaky patrí:

  • Začervenanie očí
  • Svrbenie, pálenie a rezanie v očiach
  • Pocit ,, piesku v očiach „
  • Hnisavý výtok z očí
  • Silné začervenanie spojiviek
  • Svetloplachosť
  • Opuch oka alebo jeho okolia

Neinfekčný zápal spojiviek

zápal spojiviek u deti

Je spôsobený prašným prostredím, dlhou prácou pri počítači, ale predovšetkým ho spôsobujú alergie. Väčšinou sa jedná o alergiu na nejaké domáce zviera, pele, prach, alebo sa môže objaviť aj reakcia na pleťový krém, alebo na bodnutie osou.

Typickým príznakom pri alergickom zápale je svrbenie očí a kože okolo viečok. Oči tiež môžu opuchnúť. Z očí môže tiecť hlien, nie ale hnis.

Infekčný zápal spojiviek

V tomto prípade nákazu spôsobia vírusy, plesne alebo baktérie. Jedná sa o veľmi nákazlivé ochorenie a väčšinou si zápal do oka zanesieme vlastnými rukami sami, keď manipulujeme s kontaminovanými vecami.

Infekčný zápal začína väčšinou pocitom cudzieho telesa v oku, pálením a začervenaním spojiviek. Vytvára sa nadmerné množstvo hlienu, alebo dokonca hnisu!

Ako prebieha liečba zápalu spojiviek?
zápal spojiviek a choroby oka

Ak máte naozaj silný zápal spojiviek a ráno sa budíte sa zalepenými očami, neváhajte a navštívte lekára. Predpísaním očných kvapiek s antibiotikami vám celkom iste pomôže a vám sa už po niekoľkých dávkach spoľahlivo uľaví.

Ale ak je zápal skôr drobnejší, ľahko ho vyliečite doma pomocou bežne voľne predajných kvapiek či masti do očí. Myslite na to, že väčšina očných kvapiek vydrží po otvorení len určitý čas, väčšinou mesiac.

Niektoré farmaceutické firmy preto vyrábajú očné kvapky v menších ampulkách a tak si vždy otvoríte len potrebné množstvo.

Prírodná liečba zápal spojiviek

Čo keď sa ale zápal spojiviek objaví v sobotu popoludní a do lekárne sa nedostanete? Potom môžete skúsiť obklad z očianky rostokovéj. Zvarte odvar, preceďte cez jemné sitko a potom prikladajte na oči namočenú gázu. Obklad nechajte pôsobiť desať minút, alebo skúste oči preplachovať.

Harmanček radšej vynechajte. Predtým bol propagovaný pri liečbe očných problémov, ale okrem látok protizápalových obsahuje aj tie látky, ktoré oko dráždia a dôjde naopak k zhoršeniu!

Ak sa vám ale zápal spojiviek často opakuje alebo sa pridávajú ďalšie príznaky, bolesti hlavy, zhoršené videnie, alebo napríklad točenie hlavy, rozhodne vyhľadajte svojho lekára!

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button