Ako liečiťZdravie a krása

Ako používať med v boji s chrípkou a nachladnutím?

ako používať medV tomto článku vám prinášame rady a tipy, ako používať med v boji s chrípkou a nachladnutím. Ak máte v okolí včelára alebo máte iný prístup k naozajstnému kvalitnému medu, máte v boji so chrípkou, či nachladnutím napoly vyhraté. Kvalitný med je totiž silným prírodným antibiotikom a tiež posilňuje imunitu organizmu. Ak sa chcete o liečivých účinkoch medu dozvedieť viac, určite si prečítajte nasledujúci článok.

Prečo by sme mali používať med

Med obsahuje vitamíny A, C, D, E a K, vitamíny skupiny B, z minerálov obsahuje horčík, draslík, vápnik, fosfor, zinok, železo a ďalšie. Tieto látky sú vo väčšom množstve zastúpené v mede medovicovom než v mede kvetovom.

včelyV mede nájdete tiež veľmi širokú škálu antioxidantov. Zloženie medu veľmi závisí od podmienok, v ktorých bol vyprodukovaný.

Obsah antioxidantov sa v rôznych druhoch medu môže líšiť až 20-násobne.

Keď si budete vyberať med, vždy pozerajte na jeho farbu. Tmavší med zvyčajne obsahuje viac antioxidantov, ako med, ktorý je svetlý.

Využitie medu

Med mal obrovské využitie už v dávnej minulosti, pretože sa používal ako liek skôr než boli vynájdené antibiotiká. Vedci dokázali, že med ničí mnoho nežiaducich mikroorganizmov. Navyše nemá vedľajšie účinky ako chemicky vyrábané lieky.

Med sa okrem iného používa pri liečbe srdcových ochorení, ochorení pečene, žalúdka a čriev, pri zápaloch obličiek a močových ciest, pri vysokom krvnom tlaku, pri nespavosti a podráždení atď. Zvonka sa využíva na hojenie rán a popálenín.

Med ako prevencia chrípky a nachladnutia

My sa však v tomto článku zameriame na použitie medu pri liečbe chrípky a prechladnutia. Med je vhodný aj pri zápaloch priedušiek a horných dýchacích ciest.

čaj s medomMôžete ho samozrejme využiť aj ako prevenciu proti infekcii, pretože med zvyšuje obranyschopnosť organizmu. Podľa ľudového liečiteľstva stačí, ako prevenciu proti nachladnutiu užívať 5 lyžičiek medu denne.

Najjednoduchšou možnosťou je samozrejme osladiť si medom bylinkový čaj. Krátke zahriatie medu nevadí, preto sa nič nedeje, keď si ho pridáte do teplého (mierne vychladnutého) čaju a rýchlo ho vypijete.

Proti chrípke a prechladnutiu je vhodný čaj lipový, šípkový, bazový, zázvorový, tymianový a mnoho ďalších. Do čaju pridajte med a prípadne aj citrónovú šťavu podľa vašej chuti.

Výrobky z medu

Výraznejšie účinky dosiahnete, ak med skombinujete s cibuľou, či cesnakom pri príprave cibuľového alebo cesnakového sirupu. Odkaz na recept cibuľový sirup nájdete tu: Ako využiť cibuľu pre optimálne zdravie .

Ďalšou možnosťou je príprava medového sirupu – stačí do pár lyžíc medu vytlačiť čerstvú šťavu z citróna, pridať môžete aj lyžičku kokosového oleja. Sirup účinkuje pri kašli a nachladnutí.

Medový zábal – pri chrípke, prechladnutí a najmä pri silnom zahlienení a kašli skúste medový zábal, ktorý pôsobí protizápalovo, zahrieva a uľavuje. Pripravíte ho zmiešaním medu s trochou múky a rastlinného oleja. Zmes natrieme na gázu a priložíme ju na hrudník, ktorý potom oviažeme napr. väčším uterákom, či osuškou. Zábal necháme pôsobiť najlepšie cez noc alebo aspoň niekoľko hodín.

Tipy aký med používať

Používať med by sme mali priamo od včelára. Ak nemáte prístup priamok k včelárovi, tak môžete med kúpiť napríklad vo farmárskom obchode, či na trhoch. Rozhodne sa nespoliehajte na kvalitu medu zo supermarketu.

Upozornenie

Ak chcete používať med, najskôr si overte, či na med nemáte alergiu!

Tento článok má len informatívny charakter a nenahrádza lekársku starostlivosť.

Prečítajte si aj tieto články:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button