AkoaPreco.com > Záhrada > Ako vysadiť zeleninový záhon?

Ako vysadiť zeleninový záhon?

zeleninový záhonDnes si na našej stránke ukážeme, ako vysadiť zeleninový záhon. K práci na zeleninovej záhradke musí mať človek vzťah. Doma, ak je človek zamestnaný, nie je čas na pestovanie zeleniny v takom objeme, aby sme ju nemuseli kupovať. Ale každý, kto má len kúsok voľného priestoru, si rád vypestuje svoju zeleninu len tak pre radosť a na spestrenie jedálnička. Tej domácej zelenine, zalievanej potom, sa totiž žiadna iná nevyrovná.


Čo je na potrebné ak chcete vysadiť zeleninový záhon:

  • nadšenie do práce

Samotnému vysievaniu predchádza pripraviť si zeleninový záhon

Záhon je najlepšie pripraviť na jeseň. Odstránime trsy a zrýľujeme vybrané miesto na hĺbku rýľa. Zapracujeme hnoj. Na pestovanie je najlepšia hlinitá pôda. Ak je pôda príliš ťažká, ílovitá, zlepšíme ju premiešaním s pieskom.

záhon zeleninovýNaopak ľahkú, piesčitú pôdu zlepšíme kompostom. Záhon urovnáme, po obvode ho môžeme spevniť tehlami, doskami.

Tvar záhona zvolíme podľa svojho uváženia, nemusí byť nutne obdĺžnikový. Pekne vyzerajú aj guľaté záhony s cestičkou uprostred, tzv. kľúčovou dierkou.

Cestičky môžeme tiež spevniť napríklad starými dlaždicami, alebo ich necháme len vyšliapané.


Zmiešaná kultúra

Najvyššie využijeme priestor záhonu, keď budeme pestovať zeleninu v zmiešaných kultúrach. To znamená, že na jednom záhone porastie zelenina s rozdielnou výškou a šírkou a inou dobou úrody.

Kombinovanie rastlín

Budeme kombinovať šalát s tyčkovou fazuľou, mrkvu a hrach, kaleráb s reďkovkou, cibuľu s tymiánom, jahody s kôprom atď. Striedame plodiny, nepestujeme rovnaké dva roky po sebe na tom istom mieste.

príprava záhonuVyhneme sa tým vyčerpaniu pôdy, chorobám a aj škodcom.

Vysievanie

Zeleninu vysievame buď voľne zo semien a potom rastlinky rozdelíme, alebo pomocou výsevných pásikov, v ktorých sú semienka umiestnené v optimálnom rozostupe.

Sadenice predpestovanej zeleniny vysádzame až po 15. máji, kedy už nehrozia prízemné mrazíky.

Kombinácia s kvetmi


Zeleninu môžeme tiež pestovať v kombinácii s niektorými okrasnými druhmi kvetov alebo bylinkami. Pomôžu nám v boji proti škodcom. Nechtík dezinfikuje pôdu a odpudzuje háďatká, chren vysadený pri zemiakoch pomôže proti pásavke, bazalka sa hodí k uhorkám. Bazalku je vhodné pestovať tiež v blízkosti paradajok, majú potom lepšiu chuť.

Rovnako tak si pomáhajú rôzne druhy zeleniny, vysádzané vedľa seba, napríklad fazuľa s pórom, cibuľa s jahodami atď. Rovnako tak sú rastliny, ktorým neprospieva susedstve niektorého iného druhu zeleniny. Táto problematika je ale veľmi rozsiahla. Odporúčam rady skúsených záhradkárov.


Mohlo by vás zaujímať

návod ako vyriešiť neprítomnosť kanalizácie

Ako vyriešiť problém s absenciou kanalizácie?

Kanalizácia aj napriek tomu, že je 21. storočie v mnohých mestách a obciach stále chýba. …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.