Ako si vybraťZáhrada

Ako vybrať stroj na kosenie vysokej trávy?

návod ako si správne vybrať stroj na kosenie vysokej trávySúčasný trh ponúka obrovské množstvo produktov určených na kosenie trávy, ktoré umožňujú kosiť plochy malých aj veľkých rozmerov. Zrejme najdôležitejšími parametrami pri výbere takéhoto stroja bude pre bežného užívateľa cena kosačky a účel jej použitia. Čím častejšie užívateľ kosí trávu, tým budú požiadavky na kvalitu a spoľahlivosť vyššie. Zároveň existuje mnoho druhov strojov, ktoré zvládnu nielen pokosiť, ale majú aj rôzne doplnkové funkcie a od nich sa odvíjajú aj cenové rozdiely medzi jednotlivými kategóriami strojov, pričom rozhodne nie sú zanedbateľné. Podľa akých kritérií je teda vhodné vyberať stroje na kosenie?

Druhy strojov na kosenie vysokej trávy:

Bubnové a rotačné kosačky

Pre bežné kosenie trávy na malé a rovné plochy vyberáme rotačné kosačky. Tento druh kosačiek disponuje rotujúcim nožom, ktorý trávu rozseká a vrhne ju do zberného koša, ktorý možno ľahko vysypať. Jedná sa o univerzálny typ kosačiek, ktoré sú dostupné už od relatívne nízkych cien.

bubnová kosačkaBubnové kosačky si vyberáme pre kosenie vysokej trávy, pri ktorej je potrebné, aby tráva ostala nepoškodená.

Pri bubnových kosačkách nerotuje nôž, namiesto noža majú rotujúci bubon po obvode ktorého sú umiestnené ostré čepieľky.

Tento typ kosačiek je vhodný predovšetkým pre majiteľov dobytka, ktorí potrebujú seno pre zvieratá.

Mulčovacie kosačky

Mulčovacie kosačky si vyberáme ak máme rozľahlejšie rovnú plochu, pri kosení ktorej nechceme stále vyprázdňovať kôš.

Tráva je vždy rozsekaná na drobné kúsky, ktoré sa rýchlo rozložia a zároveň pohnoja trávnik. Tento proces sa nazýva mulčovanie, od čoho je odvodený aj názov týchto kosačiek.

Benzínové a elektrické kosačky

Benzínové kosačky vyberáme ak nás obťažuje prítomnosť elektrického kábla. Určené sú predovšetkým pre užívateľov, ktorí potrebujú pokosiť veľkú plochu.

V benzínovom prevedení sa vyrábajú všetky druhy kosačiek, v elektrickom väčšinou iba rotačné, mulčovacie a strunové.

Vyžínače a krovinorezy

krovinorezMotorové kosy si vyberáme ak kosíme nerovný povrch, ktorý by nedokázala pokosiť bežná kosačka s pojazdom. Je vhodné ich vybrať aj ako alternatívu bubnových kosačiek, teda ak potrebujeme celá steblá trávy.

Vyberať možno strunové motorové vyžínače a krovinorezy, ale aj motorové krovinorezy s nožmi, avšak tie sú drahšie.

Záhradné kosačkyzáhradný traktor

Ak potrebujeme pokosiť veľkú plochu, tak vyberáme záhradné kosačky. Jedná sa o najdrahší a zároveň najjednoduchší variant.

Vhodné sú na kosenie ihrísk aj veľkých záhrad. Tráva je zbieraná do veľkého koša, ktorý možno automaticky vysypávať.

Vretenové kosačky

vretenová kosačkaVretenové kosačky si vyberáme, ak potrebujeme kosiť drobnú, rovnú plochu. Sú najlacnejším riešením a poradia si s nízkou trávou.

Existujú ako elektrické, tak aj s ručným pohonom.

Nie sú vhodné na kosenie vysokej trávy, a pozemkov s plochou väčšou ako 500 m2.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button