Ako spoznať kvalitný burčiak?
S vinobraním sa na pultoch obchodov, alebo pri rôznych jarmokoch a slávnostiach objavuje aj kvalitný burčiak. Ide o kvasiaci mušt z plodov vínnej révy obsahujúci harmonický pomer alkoholu, kyselín a cukru. Burčiak je medziproduktom pri výrobe vína. Väčšinou sa na trhu objavuje burčiak z bieleho hrozna a je veľmi populárny. Ako môžete rozoznať dobrý burčiak od toho nekvalitného?
Kvalitný burčiak spoznáte podľa farby
Burčiak je kvasiaci mušt z hrozna, ktorý obsahuje vyvážený a chuťovo harmonický pomer alkoholu, cukru a kyselín. Je to medziprodukt pri výrobe vína.
Obsah alkoholu je spravidla medzi 1 – 7%. V ideálnom prípade je to kvasiaci vínny mušt vo fáze búrlivého kvasenia. „Mušt“ je termín pre tekutinu, ktorá tečie z lisu pri lisovaní hrozna.
Búrlivá fáza kvasenia nasleduje po predchádzajúcej fáze, ktorá sa označuje ako počiatok kvasenia.
Kvasenie vínneho muštu spôsobujú kvasinky, ktoré sa do neho dostávajú z hrozna a na ne zase prirodzenými cestami počas zrenia.
Dobrý burčiak má svetlo žltú farbu a je viac alebo menej zakalený kvasným kalom. Nesmie obsahovať žiadne mechanické nečistoty ani veľké zhluky kvasiniek. Na dne a stenách nádoby môžeme vidieť jemnú usadeninu.
Občas je k videniu aj burčiak z modrého hrozna, ktorý je červený. Optimálny burčiak musí mať v rovnováhe obsah cukru, alkoholu a aktívnu účasť kvasenia. Skúsení vinári na neho čakajú aj dlho do noci, kedy sa burčiak takzvane „varí“.
Pokiaľ má burčiak správnu aktivitu kvasenia, je odporúčaný ľuďom so zažívacími ťažkosťami. Burčiak obsahuje „mnoho vitamínov“ a prírodných cukrov.
Vďaka kvasinkám v ňom objavíme taktiež bielkovinové látky, takže je aj výživný.
Ďalej v ňom nájdeme tiamín, jeden z vitamínov skupiny B, ktorý vraj podporuje srdcovú činnosť.
A kyselina nikotínová a nikotínamid zabraňujú nervovým a kožným poruchám. Kyselina pantoténová chráni telo proti ochoreniu sliznice a zažívacieho ústrojenstva. Pozitívne a čistiace pôsobnosti na tráviace ústrojenstvo sú nepochybné.
Kvalitný burčiak spoznáte v prvom rade podľa vzhľadu. Farba by mala byť svetlo žltá až zlatistá. Tmavšia farba napovedá oxidáciu muštu, alebo jeho riedenie napríklad jablkami.
Najlepšie spoznáte kvalitný burčiak podľa chuti
Keď burčiak ochutnáte, mal by byť sladší, s kyselinou typickou pre aktuálny ročník. Nemali by sa objaviť horké tóny, a už vôbec nie chuť skazených vajec. Ak je cítiť veľa alkoholu, pravdepodobne bol sladký mušt riedený „rezákom“, čo je zašlý burčiak.
Nakupovať burčiak by ste mali až od začiatku vinobrania, a to v osvedčených predajniach alebo priamo od vinárov, kde je predpoklad poctivosti a kvality. Pýtajte sa, či ho vinár osladzoval a z akej je odrody.
Osladenie sa vykonáva keď hrozno na vinici nedozreje a vinár chce vyrobiť kvalitné víno.
Ak ste laikom, môžete spoznať napríklad muškátové odrody alebo Tramín červený, pretože tie sú výrazné. Ťažko spoznáte burčiak vyrobený z jednotlivých druhov bieleho vína.
Naozajstný burčiak taktiež stále pracuje
Preto musíte mať v pohári bublinky a penu a predovšetkým vo väčšej nádobe môžete pozorovať neustály roj malých bubliniek. Ak vám šťastie naozaj praje, je váš nápoj aj teplý. Pri kvasení sa totiž teplo uvoľňuje.
Ak sa vám páčil článok pre kvalitný burčiak, prečítajte si aj: