Ako si vybraťAuto-motoElektronika

Ako vybrať autorádio?

Autorádio dokáže byť príjemným spoločníkom na cestách, ktorý pomáha navodiť dobrú náladu, udržuje pozornosť pri jazde a je tiež zdrojom dôležitých a pre vodičov prínosných informácií. Mohlo by sa zdať, že výber autorádia je zložitý, ale nie je tomu tak, ak sa budete držať iba niekoľkých dôležitých rád. Vyberte si podľa tohto návodu autorádio lacno, rýchlo a účelne.

Podľa čoho si vybrať autorádio

Fyzické parametre autorádia

Kúpte si také rádio do auta, ktoré sa veľkostne bude hodiť do vášho automobilu. Na výber máte z dvoch parametrov – 1-DINové a 2-DINovo rádia.

1-DINovo rádiá sú najviac rozšírené a jednotlivé modely sa od seba odlišujú najviac výbavou.

2-DINové rádiá sú moderné rádiá s dotykovým displejom, prehrávačom DVD, Bluetooth pre handsfree, USB vstupom, GPS navigáciou a slotom na pamäťové karty.

Výkon

Ľudia si autorádio často vyberajú podľa výkonu, ale ten by nemal byť tým najdôležitejším parametrom.

Autorádiá sa najviac vyrábajú s výkonom 4x50W alebo 4x45W.

Funkcie autorádia

Autorádio vyberajte podľa možností prehrávania. Zaujímajte sa, či prehráva iba CD alebo DVD. S akým formátom si rádio poradí – prehrá MP3, DivX, WMA, má FM alebo FN/AM. Má tuner RDS na zobrazenie staníc i pamäť na stanice? To všetko je pre výber autorádia dôležité.

Displej na autorádiu

Základným parametrom dnešných autorádií je displej. Displej môžete ovládať dotykom alebo tlačidlami. Displeje sú rôznofarebne podsvietené.

Niektoré displeje ponúkajú hneď celú škálu farieb (biela, zelená, žltá, oranžová, červená a modrá). Vyberte si také rádio, ktoré vám bude so svojim displejom ladiť s palubnou doskou a ktorého displej bude dobre čitateľný.

Ochrana

vyber autoradiaVeľmi dôležitým prvkom je ochrana autorádia, ktorá slúži na zníženie rizík spojených s vlámaním a krádežami automobilov.

Ak chcete znížiť riziko vykradnutia autá, kúpte si odnímateľné autorádio.

Pri nákupe autorádia sa pýtajte, či je rádio odolné voči otrasom. Určite tiež oceníte autorádiá, ktorá majú diaľkové ovládanie, pretože si ich môžete pripevniť na volant.

Vstupy a výstupy

Pri výbere autorádia sa nezabudnite informovať o vstupoch. V súčasnosti existujú autorádiá s USB vstupom, Bluetooth alebo aj slotom na pamäťové karty. Vďaka USB vstupu si môžete do rádia napojiť svoj iPod/iPhone.

V prípade AUX vstupu môžete do rádia napojiť hocijaké zariadenie cez slúchadlový výstup. S väčším počtom výstupov potom na rádio môžete pripojiť subwoofer, alebo zosilňovač pre skvalitnenie zvuku. Vyberte si potom také autorádio, ktorého vstupy vskutku využijete.

Prečítajte si aj tieto články:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button