Auto-motoNávody

Ako postupovať pri autonehode?

Ako postupovať pri autonehodeNikto z nás nie je neomylný a nie vždy sú ostatní účastníci prevádzky dobrými vodičmi ako vy, bohužiaľ ak budete v nesprávnu dobu na nesprávnom mieste a stanete sa účastníkom dopravnej nehody, tak čo v takejto situácií robiť? Návod ako postupovať pri autonehode, ako najlepšie riešiť celú situáciu, nájdete v nasledujúcich riadkoch.

Začiatky so šoférovaním a autonehody

Každý vodič prechádza počiatočnou fázou eufórie, keď získa pocit absolútnej dokonalosti a bezchybnosti čo sa týka vodičských zručností.

Nielen začiatočníka, ale aj skúseného vodiča z tohto omylu zvyčajne vyvedie autonehoda.

Druh autonehody

V prípade nehody je vždy dôležité zabezpečiť, aby nedošlo k poraneniu nielen vás, ale aj ostatných účastníkov nehody.

V prípade poranenia je isté, že musíte poskytnúť prvú pomoc a zavolať záchrannú službu čo najskôr. Pokyny na poskytnutie prvej pomoci nájdete v našich ďalších článkoch.

Vodič nie je povinný hlásiť dopravnú nehodu, ak:

postup pri autonehode1) Zjavné poškodenie jedného z účastníckych vozidiel, alebo prepravovaného tovaru nepresahuje cca 3 800 eur. Zjavné poškodenie máme na mysli škody, ktoré vidíte – takzvaný odhad laikov.
2) Nebolo zistené žiadne osobné zranenie alebo smrť,
3) Žiadna hmotná škoda na inom majetku inej osoby (napr. na komunikácií, na budove, na dopravnej značke).

Zavolajte políciu, ak:

1) Niektoré z vyššie uvedených podmienok nie sú splnené,
2) Nemôžete zabezpečiť obnovenie dopravnej prevádzky .

Záznam o dopravnej nehode

V prípade, že nezavoláte políciu, musíte spísať spoločný záznam o dopravnej nehode podľa predpísaných kolóniek v tlačive a navzájom ho podpísať. V tomto prípade máte právo požadovať od druhého účastníka nehody doklady totožnosti (občiansky preukaz, cestovný pas) a doklady od vozidla (osvedčenie o evidencii vozidla). Protokol nie je dôležitý na určenie toho, kto je zodpovedný za nehodu.

Povinnosť spísať záznam je daná zákonom. Obráťte sa na vašu poisťovňu pre formulár správy o nehode.

Čo robiť ďalej pri autonehode

postup polície pri autonehodeAko to je s náhradou škody? Ak máte len zodpovednosť, poisťovňa zaplatí škodu vlastníkovi poškodeného vozidla. Musíte zaplatiť za opravu na svojom vozidle. V prípade, že máte poistnú zmluvu, poisťovňa zaplatí škodu spôsobenú vášmu vozidlu.

Spoluúčasť – pojem, ktorý určuje, v akej výške sa budete na náhrade škody spôsobenej vášmu vozidlu podieľať. Obvykle je to 1 500 až 3 000 eur. Môžete mať tiež uzatvorenú zmluvu na spoluúčasť, ale s výškou škody sa podľa percentuálneho kľúča navyšuje tiež suma, ktorú poisťovni uhradíte.

Dôležité čísla pri autonehode

Tiesňové volania:

112 Integrovaný záchranný systém
158 Polícia
150 Hasičský a záchranný zbor
155 Rýchla lekárska služba
159 Mestská polícia

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button