Elektronika

Ako opraviť poškriabané CD alebo DVD?

poškriabané CDNa poškriabané CD sme narazili asi snáď všetci, aspoň raz v živote. Na CDčko si napálime hudbu, ktorú chceme počúvať v slúchadlách alebo fotografie z dovolenky, a potom po čase zistíme, že nám ho CD mechanika nechce prečítať. Naše CD alebo DVD je poškriabané. Disk hneď nevyhadzujte! Dáta sa totiž dajú ešte zachrániť. Ukážeme si, ako poškriabané CD alebo DVD opraviť. Opraviť ho môžeme aj zubnou pastou. Neveríte?

Čo je potrebné ak chcete opraviť poškriabané CD:

  • internet na stiahnutie programu
  • nákup balíčka na čistenie CD
  • zubná pasta

ako na poškriabané CDMožností k oprave poškodeného CD alebo DVD nosiča je niekoľko. Preto vyskúšame v nasledujúcich krokoch všetky postupy. Začneme výberom programu, ktorý nám pomôže.

K obnove médiá slúžia napríklad program IsoBuster. Na stiahnutie je ako shareware, väčšinu jeho funkcií však môžeme využívať aj bez zaplatenia.

Program je lokalizovaný do slovenčiny, čo poteší menej zdatných v cudzom jazyku.

Najprv vykonáme inštaláciu programu. Tzn. že si ho stiahneme do počítača – napríklad na plochu.

Inštalácia a spustenie programu

Po stiahnutí dvojklikom pravého tlačidla myši či touchpadu na notebooku spustíme inštaláciu programu. V záložke Options klikneme na Languages, kde vyberieme slovenčinu. Vložte disk do mechaniky, počkajte, až sa objaví v programe.

Vyberte údaje a vyberte Extrahovať. Začne kopírovanie, akonáhle program rozpozná nečitateľný sektor, vyskočí hláška.

oprava poškriabaného CDBudú vám vyskakovať informácie o nečitateľných sektoroch, kliknite na Ignorovať.

Akonáhle sa dokončí kopírovanie súboru, objaví sa informácia, či chcete poškodený (teraz už úspešne skopírovaný) súbor zmazať. Kliknite na NIE. Ak zvolíte Áno, súbor sa na váš harddisk v počítači neuloží!

Ak nie ste spokojní s výsledkom, ďalšou možnosťou je nákup pasty na poškriabané CD. Tie možno zakúpiť s potrebami pre elektro za nejaké 2-3 Eura. Sadu nájdeme napríklad pod názvom CD/DVD repair kit.

Balenie obsahuje papierové obrúsky a obnovovaciu hmotu. Hmotou potrieme poškriabané CD, resp. jeho poškriabané miesta a necháme zaschnúť. Po zaschnutí nosič vložíme do mechaniky a vyskúšame funkčnosť. Pokiaľ možno, všetky dáta ihneď zálohujeme.

Čo keď ani toto nevyšlo?

Ak ste ani tentoraz neuspeli a vaše CD vám nejde v prehrávači prehrať, vyskúšajte trochu netradičnú metódu pre poškriabané disky. Budete na to potrebovať zubnú pastu. Nosič opravíte pre jednorazové prečítanie, ale to bude postačovať. Vyberte zubnú pastu bez mikrogranúl, tú najlacnejšiu, a potrieme ňou poškriabané miesto.

Pasta je abrazívum, ktoré vyhladí povrch tak, že odraz bude lámaný späť do šošovky. Mierne vlhkou handričkou potom povrch jemne pretrite, aby ste sa zbavili všetkej hmoty. Vyskúšajte v mechanike. Samozrejme ihneď kopírujete všetky dáta kým to je možné.

Poslednou metódou je prebrúsenie médiá. Vyhľadajte kvalitnú požičovňu DVD a CD, kde by mohli vlastniť prístroj na úpravu povrchov. Požiadajte o prebrúsenie za malý poplatok.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button