Ako si vybraťAuto-moto

Ako vybrať strešný box na auto?

ako vybrať strešný boxStrešný box na auto vám ušetrí naozaj veľké množstvo starostí s prepravou batožiny, lyží alebo snowboardov. Strešné boxy zvyšujú kapacitu úložného priestoru u áut, vďaka nim si tak doprajete väčší komfort z cestovania. Podľa akých kritérií by ste sa mali riadiť pri výbere strešného boxu? Tento článok vám napovie a poradí viac ohľadom jeho výberu a jeho bezpečnostných vlastností.

Strešný box na auto by ste mali vyberať podľa jeho spracovania

Na prvý pohľad by vás mal strešný box na auto presvedčiť kvalitou spracovania. Mal by byť vyrobený z odolného materiálu. Zároveň by plast nemal byť príliš ťažký, aby sa s boxom dalo ľahko manipulovať. Nielen pri samotnej montáži, ale aj pri jeho samotnom používaní.

ako na strešný boxZistite si vopred preto aj nosnosť strechy vášho automobilu (nájdete ju technickom preukaze). Lacné strešné boxy sú vyrobené z polystyrénového polyetylénu. Na kvalitnejšie auto-boxy sa používa ABS plast, ktorý sa zvyčajne vyrába v karbónovej imitácii alebo v striebornom prevedení.

Testy autoklubov potvrdzujú to, že pri niektorých lacných strešných boxov popruhy objímajúce športovú výbavu pri crash testoch v rýchlosti 30 km/hod. prasknú a náklad sa rozsype cez prerazenú čelnú časť von z boxu. Pýtajte sa preto na použitý materiál vo všetkých častiach boxu.

Veľkosť a aerodynamika strešného boxu

Veľkosť strešného boxu prispôsobte nielen veľkosti svojho auta, ale dopredu si uvedomte a zhodnoťte, na aké účely ho budete najviac využívať. Strešný box je možné namontovať na akýkoľvek voz so strešným nosičom s rozostupmi priečinkov minimálne 50 cm.

strešný-boxNekupujte strešný box na auto väčší, než je rozmer strechy automobilu. Pamätajte na to, aby vám strešný box nezakrýval výhľad z okna na semafory.

U predajcu sa informujte tak na vnútorné rozmery boxu, podľa hrúbky použitého materiálu môže byť úložný priestor o niekoľko centimetrov z každej strany menší.

Pri kúpe strešného boxu pamätajte na jednu zásadnú vec. Musí obstáť aj vo vysokých rýchlostiach. Prečítajte si aj článok ako vyčistiť autosedačku.

Vyžadujte od predajcu potvrdenie, že strešný box spĺňa najprísnejšie aerodynamické kritériá. Nie je horšia predstava, než pri dlhom cestovaní počúvať vtieravé hučanie.

S tím čiastočne súvisí aj odolnosť voči vode. Iste chcete, aby náklad dorazil do cieľa suchý, pravdou však je, že niektoré strešné boxy nie sú voči dažďu dostatočne odolné.

Strešný box na auto a jeho montáž

Konštrukcia strešného boxu by mala byť jednoduchá. Montáž i demontáž strešného boxu by ste mali zvládnuť sami bez odbornej pomoci. V opačnom prípade by ste mali radšej hľadať ďalej, pretože kto by už len chcel, aby sa každý krát trápil s nahadzovaním a vyhadzovaním strešného boxu dlho?

výber strešného boxuOd predajcu si vyžiadajte potvrdenie o splnení všetkých bezpečnostných parametrov. Jednoduchá montáž je vítanou podmienkou, avšak záruka bezpečnosti je to najdôležitejšie.

Prezrite si zámok strešného boxu. Strešné boxy otvárateľné zozadu sú vybavené jedným zámkom. Boxy otvárateľné zo strany majú zvyčajne viac samostatných zámkov.

Najbezpečnejším zámkom je centrálny zámok s niekoľko bodovou fixáciou. Dokáže sa zamknúť naraz na niekoľkých miestach na boxe, takže pri nedokonalom uzavretí veka vám nedovolí otočiť kľúčikom.

Strešné boxy môžu byť pre jednoduchšie otváranie veka opatrené vzperou, najčastejšie sa používajú plynové a mechanické vzpery. Mechanické vzpery sú spoľahlivejšie, pretože fungujú dobre aj pri nízkych teplotách.

Aký by mal byť vzhľad strešného boxu?

Dizajnové spracovanie strešného boxu uvádzame síce nakoniec, ale neznamená to, že vzhľad nie je dôležitý.

Pamätajte, že auto-box je úplne viditeľným doplnkom vášho auta. A môže tým veľmi ovplyvniť vzhľad vášho auta. Preto môžete popri všetkých tých kontrolách bezpečnostných prvkov si pozrieť, či sa váš auto-box aj hodí k vášmu autu. Predsa len, nechcete aby ste vyzerali ako autokemp, no nie?

Podobné články

1 komentár

  1. Pre mňa bol veľmi dôležitý práve vzhľad autoboxu. Všetko vyriešil prvý integrovaný box na svete, ktorý som objavil v ponuke UltraPlastu. Je to úplna senzácia – integrovaný box, vynájdený Slovákmi a vyrábaný na Slovensku. Fandím!

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button