Ako si vybraťElektronika

Ako vybrať USB flash disk?

USB diskUSB flash disk je najrozšírenejšie pamäťové médium, ktoré je určené pre prenos dát medzi počítačmi.  Veľkou výhodou USB flash disku je, že sa vlezie do vrecka a jeho ovládanie je veľmi jednoduché. Na trhu je však v súčasnosti tak rozsiahla ponuka rôznych flash diskov, až sa vám môže zdať ich výber zložitý. Pár tipov, podľa akých parametrov si USB vybrať, sa dozviete ďalej.

Podľa čoho vybrať USB flash disk

Kapacita USB disku

Pri výbere USB flash disku je rozhodujúcim hľadiskom kapacita flash disku. Na trhu sa bežne predávajú flash disky s kapacitou od 4 GB (čo je 1 DVD) až po disky s kapacitou viac ako 100 GB.

Spolu s jeho kapacitou rastie aj cena. Pre záznam väčších dát, ako sú napr. Filmy, je dobré zaobstarať si USB disk 32 GB, najžiadanejšími USB flash diskami sú teraz tie s kapacitou 4 GB.

Prenosová rýchlosť

USB flashDruhým veľmi dôležitým faktorom je tzv. prenosová rýchlosť flash diskovej pamäte. Pomalá rýchlosť spôsobuje zbytočné dlhé čakanie.

Pokiaľ chcete vskutku kvalitný a rýchly prenos, kúpte si flash disk so zápisom o rýchlosti ideálne 20 MB za sekundu a čítacou rýchlosťou 25 MB za sekundu.

Ak chcete ešte väčšiu rýchlosť, siahnite potom radšej po externom pevnom disku.

Rozhranie

Pozrite sa tiež na rozhranie, s ktorého pomocou sa flash disk napojí na počítač alebo notebook.

Najčastejšie to býva s pomocou USB 2.0 alebo s pomocou nového USB 3.0, ktoré ponúka rýchlejší prenos dát.

Formátovanie USB

Pri nákupe disku sa zaujímajte aj o formátovanie. Vôbec najviac užívané a univerzálne je FAT32, ktorý otvorí všetky súbory.

Pozor však, keď máte na disku uložený súbor nad 4GB, stáva sa, že počítač hlási nedostatok miesta, aj keď to tak nie je. Takto veľké súbory je potrebné preformátovať na NTSF alebo exFAT.

Citlivé dokumenty

Ak na flash disk ukladáte citlivé dokumenty, ktoré by sa nemali dostať do nesprávnych rúk, iste oceníte flash disk šifrovaním alebo dokonca s čítačkou na odtlačok prstov. Aj takéto špeciality sú v obchodoch na predaj.

Fyzické parametre USB

USB diskĎalším podstatným faktorom výberu USB flash disku sú rozmery a použitý materiál.

Flash disky by nemali byť príliš malé, aby ste ich nestrácali. Nie práve najlepšie sú flash disky s krytmi, pretože sa ľahko strácajú. Lepšie sú uzatvárateľné flash disky.

Ak sa k flash disku nechováte zrovna citlivo, je dobré zvoliť viac odolný materiál.

V predaji sú flash disky odolné voči otrasom, vode i chladu.

Cena USB

Tie najlacnejšie flash disky sú dostupné už za cca 5 €, tie najdrahšie sa potom predávajú aj za 100 €, avšak tie majú kapacitu vyše 100 GB.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button