Ako si vybraťDeti

Ako vybrať detský bicykel?

bicykel pre dieťaSprávny výber bicykla je pre dobrý pocit z jazdy veľmi dôležitý. Dvojnásobne to platí keď kupujeme detský bicykel, pretože zle vybraný bicykel môže dieťa od cyklistiky úplne odradiť. Poďme si preto povedať, ako postupovať keď chceme vybrať detský bicykel. Pôjdeme postupne od najmenších bicyklov pre najmenších jazdcov.

Podľa čoho si vybrať detský bicykel

Základom je správna veľkosť detského bicykla

Pre správne ovládanie bicykla je nutné ho vybrať v správnej veľkosti bicykla. Orientačne ju spoznáme tak, že necháme dieťa rozkročiť sa nad hornou rámovou trúbkou s nohami na zemi.

Medzi rúrkou a rozkrokom by malo zostávať päť až desať centimetrov miesta. Dôležité tiež je, aby dieťa bez ťažkostí zo sedla dosiahlo na riadidlá.

Bicykel alebo odrážadlo?

Ak je dieťa ešte príliš malé na prvý bicykel, je viac než múdre zaobstarať mu najprv odrážadlo, ktoré je skvelou prípravou pre neskorší prechod na bicykel.

Pri neskorších začiatkoch s cyklistikou, kedy je dieťa na odrážadlo už príliš veľké, začnite rovno na detskom bicykli, buď s pomocnými kolieskami alebo bez.

Odrážadlo veľa naučí

Odrážadlo je vlastne malý bicykel bez pedálov, na ktorom sa dieťa pohybuje tým, že sa odráža nohami od zeme. Nohami dieťa tiež brzdí.

Vždy po odraze pritom chvíľu udržuje rovnováhu a bezpečne a intuitívne tým túto zručnosť rozvíja, čo neskôr veľmi uľahčí a urýchli učenie na ozajstnom bicykli. Pri výbere odrážadla je nutné sa presvedčiť, že dieťa dosiahne zo sedla celými chodidlami na zem, aby sa mohlo dobre odraziť.

Rozdelenie bicyklov podľa veľkosti kolies v palcoch

Detské bicykle sa vyrábajú v štyroch veľkostiach, a to 12 „, 16“, 20 „a 24“. Číslo znamená priemer ráfikov kolies v palcoch.

S každou väčšou veľkosťou je bicykel vybavený ďalšími komponentmi, s ktorými sa dieťa postupne učí zaobchádzať. Ide o pákové brzdy, prehadzovačku, prešmykovač či odpruženú vidlicu.

Veľkosť 12 „a 16“

detské odrážadloBicykle v týchto veľkostiach sú ešte vybavené pomocnými kolieskami, ktoré možno odmontovať.

Pri kvalitných modeloch je možné nastaviť uhol koliesok, ktoré môžu byť buď stále v kontakte s terénom, alebo sa dotknú až vo chvíli, kedy dieťa stráca stabilitu a padá na jednu stranu.

Kolieska im na bicykli ponechajte len nevyhnutne potrebný čas, aby ste nebrzdili pokroky dieťaťa.

Bicykle veľkosti 12 „a 16“ ešte nemajú pákové brzdy, ktoré deti zvyčajne rovnako nezvládnu stlačiť. Brzdenie sa preto realizuje protismerným záberom pedálov.

Veľkosť bicyklov 20 „a 24“

výber detského bicyklaBicykle týchto veľkostí už disponujú prednou aj zadnou čeľusťovou brzdu. Niektoré „dvadsiatky“ tiež už majú prehadzovačku.

Detský bicykel veľkosti 24″ bude mať aj prešmykovač, takže dieťa už má k dispozícii dostatok prevodov na vychádzky v teréne s väčším prevýšením.

Bicykle vo veľkosti 20 „a 24“ už ponúkajú aj výhody prednej odpruženej vidlice, takže sa deti môžu vydať aj mimo spevnené cesty.

Tipy

Ak chcete mať uľahčený a prehľadný návod ako kúpiť detský bicykel, vždy môžete na internete nájsť prehľadnú tabuľku, ktorá porovnáva výšky detí s vhodnými veľkosťami bicyklov.

Prečítajte si aj články:

Varovanie

Nikdy nenechajte dieťa jazdiť bez prilby!

Nezabudnite, že ani najmenšie deti by nikdy nemali ísť na detský bicykel bez cyklistickej prilby.

Vyberajte vždy iba helmu s odpovedajúcou bezpečnostnou certifikáciou, ďalej s nízkou hmotnosťou a dostatočným odvetraním prilby. Prečítajte si aj článok ako si vybrať prilbu na bicykel.

Tiež prilba musí mať správnu veľkosť pre dieťa. To znamená, že nesmie nikde tlačiť, ale inak musí sedieť natesno, aby v prípade pádu zostala na svojom mieste a spoľahlivo dieťa ochránila.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button