Ako si vybraťElektronika

Ako vybrať správny DVD rekordér?

philips rekordér

VHS rekordéry nahradili oveľa modernejšie DVD nahrávače vďaka ktorým si môžete nahrať film alebo reláciu, ktorú ste prepásli alebo ktora vás zaujala. V obchode však narazíte na mnoho rôznych typov a značiek DVD rekordérov (napr. Panasonic, Samsung, Philips), ktoré sa ale predávajú za rôznu cenu. Aký DVD rekordér kúpiť, aby ste neplytvali peniazmi a boli spokojní? Viete, čo si pri výbere všímať?

Podľa čoho vyberať správny DVD rekordér

Vyberajte podľa druhu diskov

rekordéry s pevným diskom

Na výber máte hneď z troch skupín. Tie sa odlišujú podľa toho, aké médium v ​​nich môžete prehrať.

  • Plusové: DVD + R, DVD + RW, DVD + R DL
  • Mínusové: DVD-r, DVD-RW, DVD + R DL
  • Iné: DVD-RAM (pre prepisovateľné médium)

Kapacita pevného disku je dôležitá

Na výber máte z DVD rekordérov s pamäťou 80, 160, 250 a 320 GB. Veľkosť pevného disku má úzku súvislosť s cenou (čím väčšia kapacita, tým väčšia cena).

Táto kapacita významne ovplyvňuje, koľko filmového materiálu si môžete do vnútornej pamäte nahrať. DVD nahrávač bez pevného disku sa vôbec neoplatí kupovať (núti vás všetko nahrávať rovno na disky, čo je neekonomické).

DVD rekordér vyberajte aj podľa vstupov a výstupov

hdmiPre digitálne vysielanie potrebujete mať koaxiál pre „digi“ s konektorom cinch alebo optický Toslink.

V prípade analógového vysielania potrebujete koaxiál s konektorom cinch. V prípade, že máte v pláne nahrávač prepojiť s počítačom, potrebujete, aby podporoval USB konektor.

Ďalšie vstupy, ktoré dozaista oceníte, je čítačka pamäťových kariet, ktorá môže rozšíriť kapacitu alebo umožní prehrať / nahrať film, či fotografie.

V prípade užívania LCD a plazmových televízií potrebujete mať pri DVD kvalitný výstup, najlepšie HDMI. V prípade, že by ste k nemu chceli pripojiť aj kameru, tak potrebujete na prístroji nájsť vstup s označením Fire Wire (alebo i.Link DV, či IEEE1394).

Možnosti nahrávania, ktoré môžete využiť

  • Nahrávanie OTR (One Touch Recording), predstavuje techniku ​​nahrávania na jeden dotyk. Ide o podobný spôsob ako pri videorekordéroch. Po stlačení tlačidla nahrávanie spustíte a po opätovnom stlačení tlačidla nahrávanie zastavíte.
  • Plánované nahrávanie predstavuje spôsob nahrávania, ktorý tiež nájdete aj na videonahrávačoch. Na prístroji nastavíte presný čas nahrávania, odkiaľ chcete nahrávať, dátum, čas spustenia, režim kvality nahrávania a čas vypnutia.
  • Nahrávanie Timeshift však u videonahrávačoch nenájdete. Tento spôsob umožňuje nahrávať aj spätne.

Voľba kapacity nahrávania

Voľba kapacity nahrávania ovplyvňuje kvalitu prehrávania. Čím menšiu kapacitu na pevnom disku zaberie, tým horšia kvalita filmu je.

Zvyčajne si tu môžete vybrať z 3-4 možností. Aj tá najhoršia kvalita vybraného nahrávania zďaleka presiahne tú najlepšiu kvalitu nahrávania u videonahrávača.

Tuner rekordéra

Výber DVD podľa tunera spočíva vo zvážení toho, či naozaj potrebujete mať tuner ako pre analógové, tak aj pre digitálne vysielanie.

Rekordér s označením DVD / HDD má oba tunery, avšak tam, kde signál prijímate prostredníctvom káblovej televízie alebo satelitu je to úplne zbytočné, postačí vám ten s tunerom typu DVB-T (lacnejšie).

Možnosti strihu

Môžete si tiež vyberať podľa spôsobu strihu, ktoré sa u jednotlivých typov DVD rekordérov líši. Niektoré umožňujú nahrávku rozdeliť a vymazať len pri presne vytýčenej časti záznamov.

Niektoré mažú takto priamo (automaticky), čo zvyčajne býva presné, ale ide o úplne nezvratný proces alebo je tu možnosť strihania taká, že sa súbor v skutočnosti nezmení, len sa vybrané sekvencie skryjú (nie je to nezvratné).

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button