DomácnosťAko si vybraťElektronika

Pracujete s betónom? Bez kvalitnej brúsky na betón sa nezaobídete

Brúska dokáže rezať, brúsiť, vyhladzovať alebo odstraňovať poškodený lak. Chýbať by nemala v žiadnej dielni. Brúska na betón tvorí doslova povinnú výbavu každého, kto pracuje s betónom – materiálom s tak unikátnymi vlastnosťami, že si s jeho úpravou len tak nejaký nástroj neporadí.

Obľúbené brúsky podľa heureky

Úskalie práce s betónom

V stavebníctve sa stal betón nezastupiteľným materiálom používaným najmä v základoch stavieb alebo v konštrukciách podláh. Medzi jeho najviac oceňované vlastnosti patrí odolnosť a pevnosť v tlaku aj ťahu, ktoré ho ale zároveň robia ťažko opracovateľným.

Ak chcete pracovať s betónom, nezaobídete sa bez vhodného vybavenia – základom je brúska na betón, a to buď brúska sanačná, ktorá slúži k povrchovej úprave betónu, alebo brúska uhlová. Tá je opatrená špeciálnymi diamantovým kotúčom a používa sa k rezaniu betónu.

Ako vybrať brúsku na betón?

Pri výbere brúsky sa zamerajte na niekoľko hlavných parametrov, ako sú:

  • otáčky – ide opočet otočenia kotúča za minútu, ktorý je vždy uvedený spoločne s výkonom brúsky,
  • brúsny úber – udáva okoľko, ako rýchlo, akou silou a s akým výkonom brúska obrúsi konkrétny materiál,
  • uhol brúsenia – udáva, pod akým približným uhlom je treba s daným brúsnym kotúčom brúsiť.
Ako vybrať uhlovú brúsku
Zdroj: {Dmitry Kalinovsky} / Shutterstock.com

Čo viac od brúsky na betón chcieť?

Okrem technických parametrov by ste sa mali zaujímať aj o rýdzo praktickú stránku veci. Je brúska na betón opatrená bezpečnostnou poistkou, ovláda sa intuitívne a výmenu kotúčov zvládne jednoducho a rýchlo?

Dôležitá je ochrana pred spätným nárazom a pred preťažením, vítanou možnosťou je pripevnenie vysávača odsávajúceho prach a samozrejmosťou by malo byť nastaviteľné držadlo.

Sanačná brúska – povrchové úpravy betónu

Menšiu povrchovú úpravu betónu zvládnete sami s pomocou sanačnej brúsky. Konštrukčne sa podobá uhlovej brúske na betón, ale je vybavená výkonnejším motorom a kvalitným kotúčom s priemerom ideálne 150 mm.

Pri práci sa vám budú hodiť niektoré nadštandardné funkcie, ako je elektronická regulácia otáčok alebo konštantná elektronika, vďaka ktorej brúska drží rovnaké otáčky aj vo chvíli, keď sa mení prítlak. K úprave väčších plôch použijete radšej sanačné frézy vybavené diamantovými kotúčmi.

Uhlová brúska – rezanie betónu

Ak potrebujte betón rezať, vybavte sa uhlovou brúskou so špeciálnymi diamantovými kotúčmi pri jej výbere sa zamerajte predovšetkým na výkon motoru, priemer kotúča (od neho sa odvíja hĺbka rezu) a kvalitnú ergonómiu.

Rovnako ako pri sanačnej brúske, aj uhlová brúska často disponuje tzv. konštantnou elektronikou, ktorá udržiava pri rôznych rezacích podmienkach rovnaké otáčky. Vzhľadom na to, že rezanie betónu je fyzicky namáhavá práca, myslite na svoju bezpečnosť. Brúska na betón by mala byť vybavená ochranou proti opätovnému zapnutiu a proti preťaženiu.

Recenzia brusky na beton na heureke

Uľahčite si prácu  s betónovým materiálom vďaka kvalitnej brúske na betón. Široký výber dielenského náradia a nástrojov nájdete na Heureka.sk, kde si produkty jednoducho zoradíte podľa obľúbenosti alebo s ohľadom na cenu. Ponuku brusek na beton nájdete aj na Heureka.cz.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button