Auto-motoPrávo

Ako ekologicky zlikvidovať auto?

ako zlikvidovať autoAko môžete ekologický zlikvidovať auto, ktoré vám už doslúžilo? Doprajte prírode trochu pokoja a vraky nechajte ekologicky zlikvidovať. Vytekajúce kvapaliny automobilu môžu predstavovať riziko pre životné prostredie a zdravie človeka. Ekologická likvidácia vás týchto problémov jednoducho a rýchlo zbaví. Ako na to?

Ak chcete ekologicky zlikvidovať auto, budete si musieť pozrieť zákon

Či už chcete alebo nie, je vždy dôležité mať prehľad o tom, čo je správne a čo nie. Nechať staré auto v lese sa rozhodne nikomu neoplatí, navyše keď môžete zlikvidovať auto ekologicky a zadarmo.

ekologická likvidácia autaNesprávne zlikvidovanie vášho auta určite zasiahne vašu peňaženku, pretože dostanete pokutu.

Na úvod, kde hľadať oficiálne informácie ohľadom auto-vrakov?

Spôsob nakladania s vrakmi a postup pri trvalom vyradení vozidla z evidencie vozidiel upravuje zákon č. 79/2015 Z. z.

Likvidácia auta z teórie do praxe

Vaše staré alebo nepojazdné vozidlo môže byť v akomkoľvek stave. Malo by však obsahovať hlavné kovové časti karosérie, motor, prevodovku alebo nápravy. Za každú chýbajúcu časť si budete musieť paradoxne zaplatiť.

Spracovatelia starých áut totiž obvykle rozlišujú medzi úplným a neúplným vrakom auta, poprípade kompletným a nekompletným vozidlom.

ekologicky zlikvidovať autoNekompletným vozidlom odovzdaným na ekologickú likvidáciu sa obvykle rozumie vozidlo, v ktorom chýba jedna alebo viacero nasledujúcich súčasti: motor a jeho súčasti, prevodovka a jej súčasti, náprava alebo časti nápravy.

Zaplatíte, aj keď dodáte iba kostru karosérie. Za každú chýbajúcu časť si špecializované spoločnosti na likvidáciu vyberajú okolo 30 Eur.

U koho môžete zlikvidovať auto?

Najskôr si preverte, či výrobca vozidla nevykonáva spätný odber ojazdených áut. Stačí si otvoriť webové stránky automobilky, prípadne zavolať predajcovi. V prípade, že tam nepochodíte, nájdite si vhodného likvidátora v okolí vášho bydliska.

likvidácia starého autaZamerajte sa na to, či spoločnosť má platný certifikát na ekologickú likvidáciu vozidla, preverte si jej povesť u známych, priateľov alebo na internete.

Dôkladná previerka vám zaistí, že firma napríklad nebude predávať diely z vášho vozidla.

Ekologická likvidácia automobilu totiž spočíva v tom, že kvalifikovaní pracovníci vozidlo rozoberú a suroviny nechajú recyklovať.

Niektoré firmy vám ponúknu odvoz zadarmo, neváhajte sa telefonicky na túto možnosť spýtať. Informácie so zoznamom likvidátorov hľadajte na obecnom webe.

Aké doklady si pri likvidácií auta pripraviť

Nachystajte si občiansky preukaz alebo iný doklad totožnosti a technický preukaz. Nechať ekologicky zlikvidovať auto môže za vás aj niekto iný, stačí keď danej osobe spíšete plnú moc nad vaším autom.

zlikvidovať autoOprávnenou osobou na rokovanie je fyzická alebo právnická osoba zapísaná v registri vozidiel ako prevádzkovateľ alebo vlastník vozidla.

Konať môže aj osoba, ktorá bola písomne splnomocnená ​​prevádzkovateľom alebo vlastníkom vozidla. Za právnickú osobu koná štatutárny orgán alebo ten, kto preukáže, že je oprávnený za ňu konať.

Firma vaše auto prevzala, čo teraz?

Vyžiadajte si potvrdenie o prevzatí vášho starého auta a jeho ekologickej likvidácii. Likvidátor má zo zákona povinnosť vám tento doklad vystaviť bezplatne.

Doklad o ekologickej likvidácii vozidla získate v zariadeniach na zber starých áut alebo u spracovateľského zariadenia, ktoré má povolenie na manipuláciu s vrakmi starých áut (povolenie na nakladanie s nebezpečnými odpadmi) a je oprávnené vystaviť potvrdenie o prevzatí starého automobilu.

Pár tipov na záver o ktorých ste možno nevedeli

Informácie o prevádzkovateľoch zariadení oprávnených vydávať potvrdenia o prevzatí áut môžete získať v databáze Ministerstva životného prostredia, prípadne na krajskom úrade, ktorý dáva súhlas na prevádzku týchto zariadení alebo na príslušných obecných úradoch miest s rozšírenou pôsobnosťou, resp . magistrátoch vykonávajúcich trvalé vyradenie vozidiel z prevádzky.

S dokladom o tom, že ste nechali zlikvidovať auto navštívte úrad a vozidlo nechajte vyradiť z registra. Zákonodarcovia sa obávali toho, že by poplatky mohli ľudí odradiť od legálneho zlikvidovania vozidla, preto ani za tento úkon nezaplatíte ani cent, čo iste poteší.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button