Ako si vybraťAuto-moto

Ako vybrať správnu autobatériu?

autobatériaLacnú autobatériu, alebo dokonca autobatériu tú najlacnejšiu? Bez kvalitnej autobatérie máte vozidlo len na okrasu. Tento akumulátor predstavuje dôležitú súčasť automobilu, vďaka ktorému dodáva autu elektrickú energiu v čase, keď nemá zapnutý motor. Bez autobatérie by ste však vôbec nenaštartovali. Mať autobatériu je teda nevyhnutnosť, ale ako už to tak v dnešnej dobe býva, je už z čoho vyberať.

Čo je potrebné ak si chcete vybrať správnu autobatériu:

  • Poznať rozmery priestoru, kde máte umiestnenú autobatériu
  • Vedieť koľko elektrospotrebičov automobil má
  • Vedieť, aký typ batérie chceme

Podľa čoho vybrať správnu autobatériu

Autobatériu vyberte podľa typu auta, a ďalej podľa toho, akú chcete, aby mala kapacitu, napätie, veľkosť, údržbu, polaritu a materiál dosiek.

výmena autobatérieVyberajte ju v prvom rade s ohľadom na to, akú kapacitu potrebujete. Tá je určená v ampérhodinách a predstavuje, akú má batéria výdrž.

U väčšiny benzínových vozidiel si vystačíte s batériou s kapacitou okolo 63 Ah. V prípade, že máte dieslový motor, potom potrebujete mať kapacitu autobatérie minimálne 70Ah. Autobatériu nakupujte aj podľa jej napätia.

Staršie vozidlá si vystačia s 6V, tie novšie automobily potrebujú autobatérií s 12V.

Materiál štartovacích doštičiek

Materiál štartovacích doštičiek je rovnako veľmi dôležitý, ovplyvňuje životnosť batérie aj jej vlastnosti.

Ak chcete naozaj to najlepšie, vyberajte si moderné dosky z hybridnej konštrukcie (rozhodne sa vyhnite tým klasickým s prímesou antimónu).

Skontrolujte polohu polarity vo vozidle

istenie batérie

Pred kúpou batérie sa preto poriadne pozrite, kde polaritu vo vozidle máte.

Väčšina áut má polaritu na pravej strane, ale mnoho ázijských áut má polaritu naľavo.

Podľa toho, kde máte polaritu, následne vyberajte autobatériu.

Autobatéria musí mať dostatok miesta

Túžba po veľkej kapacite autobatérie je pekná, ale pamätajte, že na väčšiu kapacitu batérie sa viaže aj jej väčšiu veľkosť.

Preto skôr, než si kúpite autobatériu s väčšou kapacitou, sa presvedčte, či máte vo svojom vozidle pre ňu dostatočné miesto.

Akú chcete batériu do auta?

Takú, ktorú budete musieť strážiť a udržiavať alebo bezúdržbovú? Ak nemáte čas a chuť sledovať hladinu elektrolytu a dolievať destilovanú vodu, zvoľte si radšej bezúdržbovou autobatériu.

Mohlo by vás zaujímať:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button