NávodyKuchyňa

Ako si vychutnať sushi?

sushi tanierServírovanie pestrofarebného sushi je samo o sebe elegantnou záležitosťou. Zvyčajne sa používa porcelán a bambusové alebo drevené paličky. Celá kompozícia priamo zvádza k dôstojnej konzumácii. Ale ako na to? Aké chyby Európania najčastejšie robia pri konzumácii?

Čo budete potrebovať:

  • sushi

S čím sa sushi podáva

K suši zvyčajne dostanete tri základné ingrediencie: sójovú omáčku, wasabi a nakladaný zázvor.

Sójová omáčka

servírovanie sushiSójová omáčka je trochu Iná, než tá, na ktorú sme zvyknutý. Je redšia a chuťovo výraznejšia, preto sa jej pri konzumácii používa len veľmi málo. Sushi namočíme ľahko do misky zo strany s rybou.

Ak by sme namočili ryžovú časť, vpila by sa omáčka do jedla až príliš, navyše by sa celé sústo mohlo v miske rozpadnúť (suši uramaki).

K sushi s morskými plodmi sa často podávať aj soľ. Na ochutenie sa hodí lepšie než sójová omáčka, pretože toľko neprebije jemnú chuť sépií, mušli a pod.

Wasabi

Wasabi je japonský zelený chren a je veľmi ostrý. Preto doň jedlo namáčame veľmi opatrne. Je absolútne neprijateľné príliš ochutené sústo vypľuť.

TIP: Wasabi si môžete priamo rozmiešať v miske so sójovou omáčkou.

Nakladaný zázvor

Nakladaný zázvor neslúži ako pochutina, Ako si mnohí ľudia myslia, ale má za úlohu vyčistiť chuťové bunky pred ďalším sústom.

Je sa teda medzi jednotlivými kúskami sushi. Jeho chuť môže byť niekedy trochu mydlová. Je to bežné a nie je  dôvod na reklamáciu.

Ako jesť sushi?

sushi … paličkami alebo rukami? Platí, že paličkami môžete jesť všetky druhy. Avšak ak nie ste v zaobchádzaní s nimi práve šikovní, môžete nigiri, maki s Temaki bez obáv jesť rukami. Japonci sa robia tiež tak.

V prípade, že jete sushi rukami, mal by byť na stole vždy k dispozícii namočený uterák alebo miska s vodou. V opačnom prípade použite vreckovku.

Ak nemáte ani ten, nezostane vám nič Iné, než jesť sushi paličkami.

Hašioki

Mimochodom, je úplne neprípustné opierať paličky o tanier. Japonci veria, že toto gesto prináša nešťastie.

Na stole by ste vždy mali nájsť špeciálnu odkladaciu tácka – hašioki. Prípadne je možné paličky položiť priamo na obal, v ktorom boli uložené.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button