Chlorella a Spirulina: zázračná riasa a sinice
Možno patríte k tým, ktorí už o Chlorelle a Spiruline počuli, alebo sa vám pri čítaní týchto názvov na mysli vynára skôr choroba, ktorá v minulosti decimovala ľudstvo. Nech je to tak či tak, o sladkovodnej riase Chlorelle a sinice Spirulina sa oplatí vedieť viac, pretože sú skutočne zázračné.
Riasy a sinice predstavujú dve úplne rozdielne skupiny organizmov. Sinice patria medzi prokaryota, sú teda príbuzné skôr s baktériami, zatiaľ čo riasy sú primitívnymi rastlinami. To však nič nemení na tom, že majú tieto dve skupiny veľa spoločného. Je to najmä spôsob života, pretože obe skupiny získavajú energiu pomocou fotosyntézy, obsahujú podobné farbivá a sú si podobné tiež zovňajškom. Sinice, jednobunkové riasy a trávy označujeme kvôli zastúpeniu zeleného chlorofylu ako „zelené potraviny.“
Riasy, latinsky Algae, sa na zemi vyskytujú už miliardy rokov. Vďačíme im za veľa, podieľali sa totiž do značnej miery na vzniku zemskej atmosféry. Niekedy ich tvorí jedna bunka, inokedy ale vytvárajú aj jednoduché organizmy s mnohými bunkami, môžu byť oku neviditeľné alebo ako je tomu v prípade morských rias – chalúh – dosahovať až 70 metrov s denným prírastkom aj 50 centimetrov. Sinice sa vyskytujú ako jednotlivé bunky, zhluky buniek v kolóniách alebo ako vlákna.
Riasy aj sinice sa objavujú všade na zemi, v moriach, riekach a jazerách, v pôde, na skalách, ale tiež v extrémnych podmienkach, ako sú púšte či polárne oblasti. Počet druhov rias odhadujú odborníci na 1 až 10 milión. Avšak len pár desiatok z nich je jedlých a ešte menej druhov sú človeku priamo prospešné, práve však chlorella medzi ne rozhodne patrí.
Riasy na tanieri ale tiež vo farmácii
Kde všade sa s riasami stretneme? Čo sa týka rastlín, patria morské riasy k najvýznamnejším pokladom oceánu, pretože sú preukázateľne najbohatším zdrojom organických minerálov na planéte.
Ich korene sa nachádzajú často až 7000 metrov pod morskou hladinou, na dne oceánu, v pôde, ktorá je považovaná za najúrodnejšia na svete.
Zrejme najznámejšia z morských rias je, minimálne medzi milovníkov sushi, asi riasa Nori, ktoré sa používa na prípravu tejto japonskej delikatesy. Táto riasa sa zbiera ručne a suší sa na slnku na tenkých listoch papiera. Nori je bohatá na bielkoviny a vitamíny A, B a C.
S riasami ale tiež hojne pracuje farmaceutický a kozmetický priemysel. Riasy majú totiž množstvo liečivých vlastností – čistia organizmus od toxických látok, ale tiež od rádioaktivity a zlepšujú priechodnosť ciev, ďalej sa vyznačujú omladzujúcimi účinkami a mnohými ďalšími.
Riasy sa tiež využívajú v poľnohospodárstve ako hnojivo. Obsahujú široké spektrum živín a minerálov, ktoré sa len zriedka nachádzajú v suchozemských rastlinách.
Sladkovodná riasa Chlorella
Medzi najvýživnejšie riasy patrí Chlorella, a preto sa jej tu budeme prevažne venovať. Chlorella (názov je odvodený z gréckeho slova chloros – teda zelený), pôvodom z Taiwanu je jednobunková sýto zelená mikroriasa, ktorá rastie v ázijských a austrálskych sladkovodných vodách.
Obsahuje množstvo vitamínov a minerálov, ktoré naše telo potrebuje. Je doslova nabitá živinami: po usušení obsahuje asi 45% bielkovín, 20% tuku, 20% sacharidov, 5% vlákniny a 10% minerálnych látok a vitamínov.
Právom ju mnohí odborníci považujú za superpotravinu – teda potravinu výnimočnú svojim obsahom živín dôležitých pre ľudský organizmus.
Využitie tejto sladkovodnej riasy, ktoré objavil v roku 1980 holandský mikrobiológ Beijerinckem, je skutočne obrovské. Vďaka širokému spektru enzýmov uľahčuje trávenie, podporuje trávenie a udržuje zažívací trakt zdravý.
Funguje ako prírodný detoxifikátor, posilňuje imunitný systém, vyrovnáva hladiny estrogénu, stabilizuje krvný cukor a upravuje cholesterol. Navyše je plná antioxidantov a pomáha pri nadmernom pôsobení toxínov a ťažkých kovov.
Západná medicína pritom Chlorellu dlho zanedbávala. Najnovšie japonské výskumy ale odhalili, že táto orientálna riasa by mohla pomôcť bojovať proti hlavným civilizačným chorobám súčasnosti, ako sú depresie, obezita či srdcové ochorenia.
Chlorella stimuluje rast, hojí a spomaľuje starnutie
Jednou z najdôležitejších zložiek, ktoré chlorella obsahuje je rastový faktor CGF. Ide o zmes DNA, RNA, aminokyselín, vitamínov a ďalších látok, ktoré výrazne podporuje bunkový rast.
Vďaka tomu nielen napomáha celkovému posilneniu a omladeniu organizmu, ale tiež pôsobí „probioticky“, to znamená, že zvyšuje rýchlosť hojenia rán, regeneráciu tkaniva pečene a rast prospešnej črevnej a vaginálnej mikroflóry.
Látka, ktorá dala meno Chlorelle, teda chlorofyl zasa zlepšuje krvný obraz, tiež urýchľuje hojenie rán a bráni zápalom. Takisto zlepšuje okysličenie organizmu, čím bráni vzniku infekčného prostredia. Chlorella obsahuje aminokyselinu tryptofán, z ktorej sa tvorí serotonín, hormón radosti a šťastia. S poklesom hodnoty serotonínu príde depresia a únava. Večer telo premieňa serotonín na melatonín a my lepšie zaspávame.
Ďalšiu významnú látkou, ktorá je ukrytá v tejto sladkovodnej riase je chlorellín. Chlorellín je prírodné antibiotikum, podobne antibioticky pôsobia v cesnaku látky allicín a ajoen. Na rozdiel od chemických antibiotík pôsobí chlorellín iba proti patogénnym organizmom bez poškodenia tráviacej mikroflóry.
Antioxidant v boji proti ťažkým kovom
Chlorella patrí medzi špičku potravín, ktoré absorbujú jedovaté kovy vďaka obsahu vlákniny. Chlorella aj Spirulina viaže toxický odpad zo stravy, ktorý sa ukladá v tele, a odvádza ho von.
Zároveň tým podporuje vyprázdňovanie. Môže za to najmä látka Sporopolleín a Betakarotén, ktoré z Chlorelly robí významný antioxidant.
V kombinácii s chlorofylom, na ktorý sú zelené potraviny extrémne bohaté, je potom využiteľnosť B etakatorenu ešte vyššia. Chlorofyl totiž pomáha v tele aktivovať enzýmy, ktoré produkujú vitamín E a K a tie ďalej podporujú premenu karoténov na vitamín A.
Chlorella prečisťuje tráviaci trakt, japonskí vedci ju odporúčajú jesť ku každému jedlu, ktoré môže obsahovať ťažké kovy, ako sú napríklad pokrmy z rýb, pretože sa vďaka antioxidačným vlastnostiam dostanú prirodzenou cestou z tela von. Riasa sa tiež osvedčila pri zákroku odstraňovaní zubných plômb obsahujúcich ortuť.
Chlorela sa ale tiež môže pochváliť vysoko kvalitným spektrom bielkovín so všetkými 8 esenciálnymi aminokyselinami a 10 aminokyselinami neesenciálnymi. Existuje totiž 8 esenciálnych aminokyselín, ktoré si ľudské telo nedokáže vyrobiť samo.
Chlorella posilňuje imunitu aj krvotvorbu
Výskumy z Japonska preukazujúce posilnenie obranyschopnosti organizmu vďaka účinkom Chlorelly až o 40% proti sezónnym vírusom a potlačenie chorôb z dôsledkov oslabenej imunity (ako sú zápaly stredného ucha či pneumokok).
Medzi hlavné dôvody patrí pravdepodobne to, že Chlorella výrazne podporuje črevnú peristaltiku, črevnú mikroflóru a probiotické kultúry. Železo je základným prvkom pri krvotvorbe, jeho nedostatok vedie k chudokrvnosti.
Sýto zelená riasa strčí do vrecka trebars pivovarské kvasnice alebo hovädziu pečeň. Chlorella prečisťuje tiež krvné riečisko a udržuje správne počty červených a bielych krviniek.
Ak sa rozhodnete Chlorellu zaradiť do svojho jedálnička, môžete ju jemne rozomletú pridávať takmer ku všetkým pokrmom. Možno ju tiež povariť so strukovinami, s ktorými sa chuťovo veľmi dobre dopĺňa.
Vodnú vitamínovú bombu ale možno tiež konzumovať v tabletkách alebo prášku ako doplnok stravy, na trhu už existuje množstvo výrobcov.
Dokonca máte aj na výber, z akej krajiny chlorellu chcete.
Sinice (Spirulina) – prevencia rakoviny aj lákadlo pre biotechnológie
Väčšina z nás pozná sinice ako nepriateľa kúpania. Odborníci ale už dávno vedia, že sinice obsahujú aj veľa cenných látok, ktoré je možné využívať napríklad v lekárstve. A to ako pri prevencii pred zhubnými nádormi či v oblasti kozmetiky ako súčasť opaľovacích prípravkov, a u niektorých druhov dokonca ako zdroj potravy.
Osobitnú pozornosť si zaslúžia karotenoidy, ktoré sa v týchto mikroorganizmoch vyskytujú. Tieto farbivá majú široké uplatnenie vďaka svojej schopnosti „vychytávať“ voľné kyslíkové radikály, ktoré vznikajú ako vedľajšie produkty bunkového metabolizmu a môžu výrazne poškodiť bunkový aparát, čo môže viesť k náhodnému deleniu vedúcemu až k vzniku zhubných nádorov.
Prednosťou karotenoidov získaných zo siníc je ich vyššia účinnosť ako u synteticky vyrábaných vitamínov a látok, ktorých vstrebateľnosť je v porovnaní s prírodnými látkami nízka.
Sinice ale tiež produkujú širokú škálu využiteľných látok, ako sú oligosacharidy, organické kyseliny, karotenoidy, hormóny, enzýmy alebo antibiotiká, čo z nich robí veľmi atraktívnu oblasť výskumu. Kultivácia a využitie rias a siníc pre biotechnológie sa tak stáva obľúbeným a perspektívnym odvetvím, ako pre možnosť ďalšieho výskumu, ako aj pre využitie v priemyselnej sfére.
Spirulina ako zásobáreň proteínu
Táto modrozelená sinica je bohatá na rastlinné bielkoviny, železo, betakarotén, vitamín B12 a vzácnu esenciálnu mastnú kyselinu GLA.
Spirulina slúžila už pred niekoľkými storočiami ako potravina Aztékov, ktorí ju konzumovali vo forme sušienok a dodnes ponúka pozoruhodnú škálu vitamínov, minerálov a živín.
Mikroskopická vlákna je stočená do ľavotočivej skrutkovice, maličkej špirály, odtiaľ je odvodený aj jej názov. Existujú dva druhy Spirulina – Arthrospira platensis a Arthrospira.
Niektorý odborníci hovoria že 1g spiruliny rovná sa približne 1 kg zeleniny.
Sušená Spirulina obsahuje približne 60% proteínov, ich škála síce nie je kompletná, obsah esenciálneho metionínu, cyteinu a lyzínu je pomerne nízky, avšak tento deficit sa dá ľahko vyrovnať kombináciou s obilninami a strukovinami.
Výhodou týchto rastlinných bielkovín je, že sú oveľa ľahšie stráviteľné, ako bielkoviny z mäsa. Rovnako ako Chlorella je tiež Spirulina plná chlorofylu, ktorý dáva rastlinám zelenú farbu a je dôležitý pri raste a obnove tkanív, má antioxidačné vlastnosti a pomáha telu vstrebať minerály a vitamíny.
Zázračný betakarotén a vitamín A
Takmer všade sa môžete dočítať, že Spirulina predstavuje jeden z najbohatších zdrojov vitamínu B12 (kobalamínu), ktorý sa inak vyskytuje viac menej len v živočíšnych potravinách. Avšak sa medzi odbornou verejnosťou vedú diskusie, či sa jedná o takzvanú pseudoformu, ktorú naše telo nevie vstrebať.
A tak hoci vysoký obsah vitamínu B12 slúži ako dobrý marketingový ťahač, nie je stále jasné, ako to s ním u tejto sinice vlastne je.
Pomerne jasnejšie je to s betakaroténom, ktorý je rovnako ako v chlorellíne hojne obsiahnutý.
Betakarotén v kombinácii s chlorofylom podporuje premenu na vitamín A, ktorý je súčasťou metabolizmu bielkovín, podporuje imunitu, posilňuje zrak, zdravie pokožky (akné (Ako sa zbaviť akné?) je často dôsledkom jeho nedostatku), pomáha s obnovou kostí, zubov, vlasov, nechtov.
Aby toho nebolo málo, obsahuje Spirulina tiež značné množstvo omega-3 a omega-6 mastných kyselín. Túto vodnú sinicu možno konzumovať vo forme tabliet alebo prášku ako potravinový doplnok.
Chlorella versus Spirulina
Chlorella a aj Spirulina majú veľa spoločného. Keď kombinujeme Chlorellu a Spirulinu, dostávame do tela kompletný sortiment aminokyselín, z ktorých si potom naše telo buduje vlastné bielkoviny.
V tomto prípade hrá prímárnu rolu Chlorella, Spirulina je však jej vítaným doplnkom. Kto potrebuje dať do poriadku črevá a ich bakteriálny obsah, mal by dávať prednosť Chlorelle. Kto chce budovať figúru, či ten, komu chýba energia, a necíti sa zrovna fit, nech siahne po Spiruline.
Mnoho odborníkov však zastáva názor, že je zbytočné sa rozhodnúť pre jeden tábor, obe látky sa totiž skvele dopĺňajú.
A veľmi často sa predávajú aj doplnky ktoré obsahujú spolu chlorellu aj spirulinu. 400 tabliet takéhoto výrobku stojí cez internet 10 €. Čo je veľmi dobrá cena. 1 tableta obsahuje – 50% sinicu spirulina platensis 125 mg a 50% sladkovodnú riasu chlorella 125 mg.
Dobry den uzivame uz rok chlorellu a sme super spokojny jeto naoraz lieciva riasa a odporucujem ju uzivat aj ostatnim ludom kazdy by to mal zacat brat aby videl ze je to taky zazrak
Spirulina je super vec na detox a vazne funguje. okrem toho pomaha na travenie, chudnutie a este kopec ineho.
spirulina ma kopec vyhod na cele telo, od koze, cez funkciu organov po vyzivu tkaniv klbov.. vsetko..
spirulinu nepoznam nemam s nou skusenosti, zato mam uzasne skusenosti s tree3chlorellou, prava chlorella z lekarne ktora obsahuje aj zeleny caj, kurkumu a detoxikuje organizmus, po 3 mesiacoch uzivania som bola ako vymenena, travenie sa mi zlepsilo, schudla som, zrazu viac energie citila som sa nenafuknuta a lahsia