Recepty

Ako upiecť marhuľové buchty?

marhuľové buchtyRecept na marhuľové buchty. Marhule síce nepatria ku klasickej buchtovej náplni, po ktorej zvykneme pri pečení buchiet siahnuť. Napriek tomu však (najmä ak neviete, čo si množstvom marhúľ počať) môžete upiecť aj buchty s marhuľami. Buchty vydržia dlhšie ako koláče alebo bublaniny, sú praktické, dobre sa prenášajú, takže ich môžete napiecť do menšej zásoby. Marhuľové buchty si potom každý s chuťou vezme do školy alebo práce na desiatu. Ako upiecť marhuľové buchty? Recept nájdete nižšie.

Čo budete potrebovať na marhuľové buchty:

  • suroviny na cesto podľa návodu
  • marhule
  • zariadená kuchyňa s rúrou,
  • kuchynské potreby

Viete čo je naozajstná buchta?

Podľa jazykovedcov je slovo buchta utvorené od expresívneho základu „buch“ alebo „puch“, ktorého pôvod je zvukomalebný a znamená nadobúdať objem, puchnúť – kysnúť. Však sa tiež buchty pečú z kysnutého cesta.

Pre marhuľové buchty urobíte cesto na jeden plech buchiet – 20 až 24 kusov (podľa veľkosti).

Postup prípravy marhuľových buchiet krok za krokom

Príprava cesta na marhuľové buchty

Pol kilogramu polohrubej múky preosejte do misy. Rozmiešajte v nej malú lyžičku soli a 100 gramov pieskového (jemný kryštál) cukru.

Do múky ďalej zamiešajte ostrúhanú kôru z polovice umytého citróna a na špičku noža muškátového kvetu, alebo niekoľkokrát struhneme muškátového orieška (s muškátovým orieškom naozaj veľmi veľmi opatrne).

Príprava kvásku na cesto

V pol deci vlažného mlieka rozotrite polovicu kocky kvasníc s lyžičkou cukru a lyžičkou cukru.

Nechajte vzísť kvások. Keď sa na ňom tvoria bubliny, vlejte do múky. V dvoch deci smotany na varenie (12%) rozmiešajte dva žĺtky a smotanu s vajcami vlejte do múky s kváskom.

Dokončovanie cesta na marhuľové buchty

Vo štvrť litrovom hrnčeku rozohrejte jednu lyžicu masti a dve lyžice rastlinného tuku (alebo masla). Rozohriaty tuk doplňte olejom, aby bol hrnček z troch štvrtín plný.

Polovicu z toho množstva vlejte do múky. Vypracujte polotuhé vláčne, hladké a lesklé cesto. Prikryté utierkou dajte na hodinu kysnúť.

Príprava marhúľ do buchiet

Vylúpte marhule, pokiaľ možno tak, aby ste kôstku vybrali, ale plod úplne neroztrhli. Niekto odporúča trik, ktorý sa používa pri čerešniach, vytlačiť kôstku tak, že strčíte paličku do vrchu marhule a kôstku vytlačíte spodkom.

Príprava buchiet

Vykysnuté cesto preklopte na pomúčenú dosku. Cesto zľahka rozvaľkajte na placku, ktorú rozrežte na rovnako veľké štvorce. Alebo cesto nerozvaľujte, ale narežte z neho rovnako veľké kúsky, ktoré najprv zaguľaťte a potom roztiahnite na rovnako veľké štvorčeky.

Do každej marhule vložte pol kocky cukru (alebo nasypte pol lyžičky cukru, ale kocky sú veľmi praktické). Na cesto položte dve marhule, zabaľte ich do cesta a vytvarujte podlhovasté buchtičky.

Pečenie marhuľových buchiet

recept na marhuľové buchtyČasťou zvyšného tuku vymastite plech. Zapnite rúru, aby sa predhriala. Zabalené buchty klaďte na plech spojom nadol.

Medzi buchtami nechávajte centimeter medzeru. Buchty na plechu nechajte ešte asi päť – desať minút kysnúť.

Potom ich troška potrite zvyšnou zmesou tuku. Vložte do predhriatej rúry a pri 180 až 200 stupňoch pečte asi 25 minút.

Tipy

Upečené (ešte horúce buchty) buď preklopte na čistú doštičku, ktorú používate len na múčniky, a alebo ich prevráťte na plech, aby šťava z upečeného ovocia rovnomerne vsiakla aj do cesta, ktoré bolo pri pečení hore. Cukrujte ich až na tanieriku. Prajeme vám dobrú chuť!

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button